У 2025 році в Румунії обиратимуть главу держави повторно, після того, як Конституційний суд у грудні анулював результати першого туру президентських виборів. Через імовірне втручання ззовні у виборчий процес у результаті ультраправий кандидат Келін Джорджеску обійшов 12 конкурентів. Його успіх багато хто пов’язує з різким зростанням його популярності в соцмережах і кампанією підтримки в TikTok. Ця ситуація в Румунії та в інших країнах говорить про назрівання кризи електоральної демократії в Європі, загальну кризу старих політичних сил, які не задовольняють європейське населення. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповів експерт Центру міжнародних досліджень ОНУ ім. І.І. Мечникова Денис Кузьмін.
“Щодо Румунії ситуація досить дивна, тому що рішення Конституційного суду — це безумовне їхнє право. Бо абсолютно очевидний вплив на виборчий процес через китайські соцмережі на користь одного з кандидатів. В цьому підозрюють російські спецслужби. Але потрібно зазначити, що розслідування цього випадку перебуває в напівзакритому режимі: суддям надали якісь секретні зведення, які вони врахували під час винесення вердикту. Але в будь-якому разі це дивний прецедент, який румуни, будемо сподіватися, зможуть загасити”, — прокоментував Кузьмін.
Він зазначив, що ситуація в Румунії — не одинична, те, що відбувається в країні — це загальноєвропейський тренд.
“Нині в Європі в тренді хитання маятників у правий бік. Це не тільки пов’язано з перемогою Трампа у США. Це було прогнозовано й очевидно вже давно. Те, що здавалося з Орбаном (прем’єр-міністр Угорщини, — ред.) якимось курйозом, який рано чи пізно вичерпає себе, сьогодні почало укріплюватися в загальноєвропейський тренд, який говорить — по-старому нічого не буде. Це і показали румунські вибори. Це говорить про загальну кризу електоральної демократії, загальну кризу старих політичних сил, які не задовольняють населення. На цій хвилі популізму почали проявлятися нові політичні лідери та нові політичні сили”, — розповів експерт.
Він додав: як і будь-яка інша політична сила, праві популісти шукають собі покровителів і спонсорів, і, на жаль, знаходять їх в особі Росії.
“Можу зазначити, що для України це безумовний мінус. Але вважаю, що така проросійськість правих сил у Центральній Європі — вона ситуативна. Україна повинна намагатися спрямовувати свої пропагандистські зусилля на цю публіку: нехай вони там обирають, кого хочуть — правих, лівих, центристів, монархістів. Але чому праві в Угорщині чи в Румунії мають симпатизувати Росії? Поки що ситуація в цьому сегменті не на нашу користь, та ми маємо тверезо бачити цей правий ухил, бо ще невідомо, чим усе це закінчиться”, — підсумував Денис Кузьмін.
Читайте також: На Німеччину 2025 року чекають вибори — внутрішня і зовнішня політична ситуація (ВІДЕО)