Про злочини РФ в Україні мають дізнатися якомога більше країн, — правозахисник

Олександр Павліченко. Скріншот: uatv.ua

Українець подав позов про тортури російськими окупантами до Федерального суду Аргентини. Це перша справа про воєнні злочини РФ на території України, яка була подана за межами Європи та США. Про це сьогодні, 21 квітня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів правозахисник, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павличенко.

Експерт зазначив, що аргентинський суд поки не розглянув конкретно цю кримінальну справу, але загалом має на це повне право.

“Аргентина — це одна з держав, яка застосовує принцип універсальної юрисдикції. Тому аргентинський суд уже розглядав справи, які стосуються розгляду воєнних злочинів проти людяності. Аргентина вже працювала з кількома державами й ухвалювала рішення зокрема щодо Ірану, щодо Сирії та щодо кількох інших держав, визнаючи факти вчинення таких злочинів. Я думаю, було б добре, якби справа українця була розглянута і був би винесений вирок”, — розповів правозахисник.

Він також зазначив, що Україні вигідно, щоб ця справа була розглянута аргентинським судом.

“По-перше, це перша справа українця, який постраждав від воєнного злочину і є жертвою. І який заявив про цей воєнний злочин поза межами української правоохоронної системи. По-друге, аргентинський суд уже розглядав подібні справи й усі вони вирішувалися на користь того, хто подавав позов. І по-третє, важливо те, що Аргентина — це одна з країн глобального Півдня. А саме ці країни нині найменше залучені до процесу переслідування РФ за вчинення злочинів. Тому Україні вигідно, щоби про злочини РФ на території України дізналися якомога більше країн і людей”, — наголосив Павліченко.

Він також розповів про практику інших держав, які розглядають кілька справ у контексті універсальної юрисдикції щодо злочинів російських військових на території України.

“Інші держави, зокрема Сполучені Штати Америки, Німеччина, Велика Британія, також розглядають кілька справ у контексті універсальної юрисдикції. Але ці справи стосуються виключно їхніх громадян, які перебували на території України й постраждали від російських військових під час початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Також активно працює Об’єднана слідча група (англ. Joint investigation team, JIT, — ред.), яка збирає інформацію щодо злочинів на територіях держав, де перебуває велика кількість переміщених осіб, які виїхали з України. Ці особи можуть звертатися до судів тих країн, де наразі перебувають для звернень щодо злочинів росіян на території України. Це: Німеччина, Франція, Польща, Естонія, Литва, Латвія, Румунія тощо. Окрім цього, в європейських країнах працює ще й агенція Євроюст, яка підтримує програму JIT і також займається збором інформації щодо воєнних злочинів і злочинів проти людяності росіян на території України”, — розповів Павліченко.

За його словами, всі ці інструменти можуть спрацювати на користь України для притягнення до правосуддя російських злочинців у Міжнародному кримінальному суді.

“Такий комбінований підхід має спрацювати. Але тут важливо уточнити, щоб усі ці процеси правосуддя відбулися в усіх державах. А також важливо те, щоб Росія виконувала вимоги для проходження судових процедур розслідування. Можна, звичайно, сумніватися. Але щодо злочинців, які вчинили злочини в Югославії, теж були сумніви. А потім правосуддя стало реальністю. Тому є надія на те, що й Україна виграє в цьому процесі й усі злочинці понесуть заслужене покарання”, — резюмував правозахисник.

Читайте також: Спецтрибунал буде інструментом притягнення до відповідальності після закінчення війни Росії проти України: на нюанси звернув увагу правозахисник

Нагадаємо, раніше Олександр Павліченко, розповів, що обстріли Росією об’єктів критичної інфраструктури України Міжнародний кримінальний суд кваліфікував як воєнні злочини.

Читайте також: Демонстративне усиновлення українських дітей у Росії та Білорусі — частина інформаційного процесу з виправдання війни, — Павліченко

Прямий ефір