Обстріли Росією об’єктів критичної інфраструктури України Міжнародний кримінальний суд кваліфікував як воєнні злочини, — Павліченко

Олександр Павліченко. Скріншот: uatv.ua

Здійснюючи обстріли об’єктів критичної інфраструктури в Україні, Росія вчиняє воєнні злочини, злочини проти людяності. Так ці злочини кваліфікує Міжнародний кримінальний суд (МКС). Про це сьогодні, 12 квітня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів правозахисник, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Олександр Павліченко.

За словами Павліченка, Росія здійснює масовані атаки на об’єкти критичної інфраструктури не тільки для того, щоб поставити українську економіку в скрутне становище, а ще й для того, щоб примусити населення України до якихось протестних дій проти влади.

“Обстрілюючи українські об’єкти критичної інфраструктури, РФ ставить за мету створювати труднощі для життя цивільного населення України. Є приклади, коли під час блекаутів взимку минулого року в медичних установах через відсутність електрики не могли підключити медичне обладнання. І від цього в пацієнтів не просто погіршувалося здоров’я. Вони помирали. Тому Міжнародний кримінальний суд кваліфікує обстріли російськими військовими українських об’єктів критичної інфраструктури як воєнні злочини, як злочини проти людяності. Наприклад, у березні поточного року було виписано два ордери на арешт російських військовослужбовців, які були відповідальні за обстріл енергетичної інфраструктури України у 2022-2023 роках. Їм було пред’явлено обвинувачення у скоєнні як воєнних злочинів, так і злочинів проти людяності (йдеться про російських генералів Сергія Кобилаша та Віктора Соколова, — ред.)”, — пояснив правозахисник.

Він зазначив, що нині МКС — це єдина міжнародна інституція, яка займається розглядом кримінальних справ такої категорії. Але навіть у неї немає жодних механізмів примусити Росію видати виконавців злочинних наказів російського військового командування, щоб уже зараз посадити їх на лаву підсудних.

“Питання в тому, що справжній судовий процес над військовими злочинцями відбудеться тільки після завершення війни РФ проти України. Тільки тоді ті, хто зараз заряджає снаряди, скеровує літаки і віддає накази та безпосередньо виконує пуски, перебуватимуть на лаві підсудних. І нестимуть кримінальну відповідальність відповідно до стандартів міжнародного кримінального права. Тому нам перемога потрібна ще й для того, щоб усі ці злочинці сіли, отримали своє заслужене покарання”, — констатує Павліченко.

Він також пояснив, що наразі правоохоронні органи України збирають усі випадки злочинів РФ на території України. Їхнє завдання — зібрати якомога більше фактів. А потім вони будуть передані на розгляд Міжнародного кримінального суду.

“Як ці справи розглядатиме Міжнародний кримінальний суд? Зрозуміло, що він не розглядатиме величезну кількість окремих проваджень. Буде створено кілька окремих кейсів. Наприклад, кейс, який стосуватиметься теми депортації українських дітей. Усі кримінальні провадження, які стосуються цієї теми, будуть внесені в цей кейс. Або, наприклад, кейс зі справами щодо обстрілів об’єктів енергетичної інфраструктури України. Думаю, що таких кейсів буде не менше п’яти-шести. А може навіть і більше”, — поінформував правозахисник.

Водночас Павліченко нагадав, що для притягнення до відповідальності всіх винних у воєнних злочинах Україна має перемогти в цій війні.

“Для того, щоб усі ці злочини були належним чином розслідувані та відповідальні за скоєння воєнних злочинів понесли справедливе покарання, потрібно досягнути однієї умови — перемоги в цій війні”, — резюмував Павліченко.

Читайте також: Спецтрибунал буде інструментом притягнення до відповідальності після закінчення війни Росії проти України: на нюанси звернув увагу правозахисник

Нагадаємо, раніше Дмитро Павліченко повідомляв, що Україна має у своєму розпорядженні докази щодо 109 тис. російських військових злочинів.

Читайте також: Насильницька депортація та русифікація: чому РФ боїться українських дітей (ВІДЕО)

Прямий ефір