Правозахисники закликають МОК усунути російських та білоруських спортсменів від участі в Олімпіаді-2024

Бойкот російського спорту. Фото: gettyimages.com

26 липня у Парижі стартували Олімпійські ігри. Два роки Україна боролася за усунення російських та білоруських спортсменів від участі у Іграх-2024. Тим не менш, 31 спортсмен із Росії та Білорусі вийде на змагання. Хоча третина з них, за даними міжнародних експертів із правозахисної організації Global Rights Compliance, порушили “Принципи участі” Міжнародного олімпійського комітету з огляду на повномасштабне вторгнення Росії в Україну і мають бути усунені, повідомляє телеканал FREEДOM.

Весь цивілізований світ намагався не допустити представників Росії та Білорусі на Олімпіаду 2024 року через агресію проти України. Але доказів, які надали правозахисники та українські ЗМІ, чиновникам МОК не вистачило, щоби не просто позбавити таких спортсменів державного прапора та гімну, а не допустити до виступів під нейтральним статусом.

“До списку учасників літньої Олімпіади в Парижі потрапили 15 російських та 16 білоруських спортсменів, які нібито відповідають критеріям нейтральності, зокрема відкрито не підтримують війну Росії проти України. Їх допустили до змагань у нейтральному статусі — без демонстрації гімну, прапорів та іншої національної символіки. Проте 10 російських та семеро білоруських спортсменів з числа допущених до участі в Олімпійських іграх у Парижі порушили правила Міжнародного олімпійського комітету про нейтралітет і мають бути усунені”, — заявила 18 липня міжнародна правозахисна організація Global Rights Compliance.

За даними правозахисної організації Global Rights Compliance, більше половини російських та білоруських спортсменів, яким дозволено брати участь в Олімпійських іграх, мають зв’язки з військовими, службами національної безпеки РФ або підтримують війну Росії проти України. Зокрема про це пише видання Bloomberg, посилаючись на звіт правозахисної організації. У ньому йдеться про те, що 12 спортсменів мають зв’язки з військовими та силами безпеки через Центральний спортивний клуб армії — ЦСКА. А ця організація підпорядкована Міністерству оборони Росії. Також було виявлено, що 13 осіб лайкають чи репостять провоєнні чи антиукраїнські пости у соціальних мережах.

Половина допущених до Олімпіади нейтральних росіян — тенісисти, за недопуск яких виступали українські урядовці. Серед них — Данило Медведєв, найвідоміший і найтитулованіший зі спортсменів з російським паспортом, допущених на Ігри-2024. Його напарниця зі змішаного розряду — 17-річна Мірра Андрєєва, фіналістка відкритого чемпіонату Франції серед юніорів. Також були заперечення проти допуску 19-річної Анжеліни Бладцевої. Наприклад, на відео, яке вона лайкнула в Instagram, знято змагання у залі, прикрашеній літерою Z.

“Ці Олімпійські ігри мають стати для МОК можливістю підтвердити та продемонструвати повагу до власної політики в галузі прав людини”, — цитує Reuters президента міжнародної правозахисної організації Global Rights Compliance Уейна Джордаша.

У самій Росії вперше за 40 років влада заборонила показувати Олімпійські ігри. Права на трансляцію Олімпіади не купив жодний телеканал чи стрімінговий сервіс. За офіційною версією — через недопуск російських спортсменів. При цьому нейтральний статус громадян РФ на Іграх у Пхенчхані у 2018 році, у Токіо у 2020-му чи Пекіні у 2022 році не був перешкодою для трансляцій. Та й тих, хто все ж таки поїхав на змагання, співвітчизники не поспішають підтримати. Так, зокрема, голова Олімпійського комітету Росії Станіслав Поздняков назвав їх “командою іноагентів”. А президентка Всеросійської федерації художньої гімнастики Ірина Вінер назвала російських спортсменів на Олімпіаді “командою бомжів”.

Читайте також: Нейтральний статус російських спортсменів на Олімпіаді-2024 — ляпас Путіну від цивілізованого суспільства, — Жирнов

Прямий ефір