Через санкції, введені проти Росії після повномасштабного вторгнення в Україну, економіка країни занепадає. Про це йдеться в статті американського видання The Wall Street Journal, повідомляє FREEДОМ.
Розв’язана РФ війна спричинила зростання цін на нафту і природний газ: спочатку це приносило Кремлю прибуток, але цей період закінчився. Через санкції російські газ і нафта втратили ринки збуту, й державні доходи Росії скорочуються. Рівень життя в країні падає.
“Попри всі звіти щодо незначного падіння ВВП, витрати громадян Росії на купівлю товарів першої необхідності впали на 10%. Цього року вони впадуть ще більше, тому що санкції стають сильнішими. Мої розрахунки показують, що цього року інфляція в цій країні буде близько 13-14%, а зниження реального рівня життя буде на 7-8%. Це чимало, це потрібно приплюсувати до минулого року, і цифра стає суттєвою”, — сказав доктор економічних наук Олександр Савченко.
Не працює в Росії й імпортозаміщення. Наприклад, більша частина її телекомунікаційного обладнання та сучасного програмного забезпечення для буріння нафтових свердловин імпортується. Російських аналогів немає.
“Це трохи схоже на повернення в радянські часи, коли все робите самі. Буде майже неможливо належним чином замінити те, що відсутнє. Аналітики Центрального банку назвали післявоєнну реальність “зворотною індустріалізацією”, — сказав економіст Віденського інституту міжнародних економічних досліджень Василь Астров у коментарі виданню The Wall Street Journal.
Через оголошену Путіним мобілізацію Росію минулого року покинули 100 тисяч IT-фахівців. Такі цифри озвучив глава Мінцифри Росії. Експерти впевнені — це серйозний удар по економіці та розвитку технологій.
“Ті, хто залишаються, вони багато хто працює на державні структури або на державних замовленнях. І це єдині, хто ще буде з роботою і, можливо, з якимись грошима. Усі інші будуть змушені або менше заробляти, тому що компанії скорочуватимуть робочі місця. Висококваліфіковані, найімовірніше, або виїдуть, або, якщо не встигнуть, змушені будуть працювати на держпроєктах”, — сказав експерт у сфері кібербезпеки Віталій Якушев.
Занепад у майбутньому чекає й на російську медицину. Через санкції багато інновацій у сфері охорони здоров’я Росії будуть недоступні, а з початку повномасштабного вторгнення в Україну РФ покинули тисячі кваліфікованих медиків. Але скоро не просто не буде кому лікувати громадян, а й нічим. Санкції, які запровадив Захід проти країни-агресора, призвели до того, що російська медицина зіткнулася із серйозним дефіцитом ліків.
“На сьогодні досить складна в них ситуація, тому що сьогодні за їхніми ж звітами мінус 20 % обсягу ринку ліків у грошах і мінус 25% упаковок, тобто зменшується доступність росіян до ліків. Ще одна проблема, якщо ми говоримо про виробництво, — це, безумовно, санкції на те, що поставляється обладнання, тому що багато що з обладнання може бути подвійного призначення”, — сказав доктор фармацевтичних наук Костянтин Косяченко.
Рятувати економіку в Кремлі вирішили за рахунок населення. ЗМІ пишуть, що уряд хоче задіяти заощадження росіян і замінити ними кошти іноземних інвесторів, які пішли з російського ринку після початку повномасштабного вторгнення в Україну. Тому влада має намір створити нові інвестиційні продукти, почати залучати росіян вкладати в них, і ставлять завдання кратно збільшити такі інвестиції.
Читайте також: Згасання російської економіки триватиме десятиліттями, — експерт