Росія незаконно утримує велику кількість цивільних полонених українців. Але тут взагалі немає жодних підстав для позбавлення волі. Цивільне населення окупованих територій не може бути позбавлене волі. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив адвокат, допущений до практики в Міжнародному кримінальному суді (МКС), Сергій Голубок.
“І це фактично довільне позбавлення волі, що само по собі може бути кваліфіковано як злочин проти людяності. Але тут дійсно багато що залежить від Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду. Я знаю, що він перебуває в постійній комунікації з Генеральною прокуратурою України. І говорити саме про ситуації з тими, хто перебуває під контролем Росії на окупованих територіях, піддається так званим “судовим процесам”, треба вимагати від прокурора МКС застосування тих положень Римського статуту, які є і які цілком мають бути застосовані”, — сказав він.
За словами адвоката, питання ініціювання справ у Міжнародному кримінальному суді належить до розсуду прокурора цього суду Каріма Хана, британського юриста. І він ухвалює, які справи ініціювати, які ні.
“Щодо так званих “судів” над українцями на окупованих територіях, то тут, з точки зору Римського статуту, який визначає діяльність МКС, можна виділити кілька речей. По-перше, умови утримання і поводження з українцями. По-друге, те, як ці так звані “судові процеси” відбуваються, чи забезпечено там захист. І, по-третє, взагалі сама законність цих “судових процесів” з погляду не тільки українського, але й міжнародного права. Тому що міжнародне гуманітарне право передбачає і забезпечує певні гарантії військовополоненим. І їх не можна судити за будь-що, що не є воєнним злочином”, — каже Голубок.
Він уточнив, що спроби російської влади судити військовополонених за нібито участь у “незаконних збройних формуваннях”, хоча такими формуваннями є Збройні сили України, самі по собі можуть утворювати склад злочину — воєнного злочину, передбаченого статтею 8 Римського статуту.
Читайте також: Завданням силовиків РФ є на прикладі українських цивільних полонених придушити протестний потенціал, — правозахисниця
Як повідомлялося раніше, російським суддям загрожує міжнародне покарання. Суд ООН може відкрити проти Росії ще одну справу про воєнні злочини — за процеси над військовополоненими. Чергове незаконне засідання такого “суду” відбулося на тимчасово окупованій РФ території (ТОТ) частини Донецької області. Міжнародне право забороняє судити військовополонених за те, що вони брали участь у бойових діях, захищаючи свою країну. Кремль порушує Женевські конвенції.