Суд ООН може відкрити проти Росії ще одну справу про воєнні злочини — розбір (ВІДЕО)

Міжнародний суд у Гаазі. Фото: un.org

Російським суддям загрожує міжнародне покарання. Суд ООН може відкрити проти Росії ще одну справу про воєнні злочини — за процеси над військовополоненими. Чергове незаконне засідання такого “суду” відбулося на тимчасово окупованій РФ території (ТОТ) частини Донецької області. Міжнародне право забороняє судити військовополонених за те, що вони брали участь у бойових діях, захищаючи свою країну. Кремль порушує Женевські конвенції, повідомляє FREEДОМ.

Так званий “військовий суд” так званої “ДНР” призначив українському прикордоннику довічний термін ув’язнення. Раніше — у квітні 2022 року — до 22 років колонії суворого режиму російський окупаційний “суд” засудив українського військового, а ще за місяць до довічного ув’язнення — бійця батальйону “Азов”. Улітку 2022-го в Ростові-на-Дону розпочався процес над 22 ймовірними учасниками батальйону “Азов”, дев’ятеро з яких жінки. Більшість взяли в полон після окупації російською армією Маріуполя.

“З точки зору міжнародного права це все одно порушення і Женевської конвенції з приводу військовополонених, це також є порушенням з боку Російської Федерації, яка зневажає всі норми міжнародного права, зокрема й норми Женевської конвенції”, — каже юрист-міжнародник Олег Горбачов.

Росія систематично порушує Женевські конвенції. Військовополонених катують і морять голодом, на них чинять психологічний тиск, їм не надають медичної допомоги. “Судові процеси” над військовополоненими незаконні. Україна фіксує інформацію про суддів, які беруть у них участь.

“Я впевнений, що безсумнівно будуть судові процеси в Міжнародному кримінальному суді, тому що з точки зору міжнародного права — це порушення судити таким чином військовополонених. І за це відповідальне вище військово-політичне керівництво, яке ухвалює безпосередньо рішення і дає добро на проведення таких масштабних судилищ”, — сказав Горбачов.

Раніше Управління ООН з прав людини вже реагувало на порушення Москвою міжнародних правил поводження з військовополоненими. 2022 року так званий “суд” на тимчасово окупованій Росією території частини Донецької області засудив до смертної кари трьох іноземних громадян, які воювали на боці України. В ООН заявили, що подібні судові процеси кваліфікуються як воєнний злочин.

“Управління Верховного комісара ООН з прав людини стурбоване смертним вироком, ухваленим так званим “верховним судом ДНР” щодо трьох військовослужбовців. За даними військового керівництва України, всі троє служили у складі Збройних сил України, а отже, їх не можна вважати найманцями”, — заявила представниця Управління Верховного комісара ООН з прав людини Равіна Шамдасані на брифінгу в Женеві.

У Гаазі в Міжнародному суді ООН тривають слухання за позовом України проти Росії. Київ вважає, що РФ зловживає Конвенцією про геноцид. Москва пояснює своє рішення почати повномасштабне вторгнення до України нібито захистом від геноциду жителів тимчасово окупованих Росією територій.

“Це своєрідний такий розворот справи у зворотний бік. Тобто не ми звинувачуємо у скоєнні злочину, а ми говоримо, що те, що ви звинувачуєте нас, — є неправдою і абсолютно не відповідає дійсності. І всі ваші дії, які ґрунтуються на цьому ось звинуваченні, є неправомірними. Це те, що зараз розглядається в Міжнародному суді ООН”, — пояснив доцент кафедри міжнародного права КНУ ім. Тараса Шевченка Захар Тропін.

Один із видів геноциду — насильницьке передання дітей з однієї групи до іншої. За даними уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця, Росія вивезла з ТОТ України сотні тисяч українських дітей. За підозрою в організації викрадення та незаконної депортації неповнолітніх МКС у Гаазі в березні 2023 року видав ордер на арешт Путіна та уповноваженої при президенті Росії у справах дитини Марії Львової-Бєлової.

Читайте також: До справи України проти Росії щодо геноциду долучилися 32 країни — це безпрецедентно, — ексспівробітник Секретаріату ЄСПЛ

Нагадаємо, у Міжнародному суді ООН у Гаазі від 18 вересня тривають слухання за позовом України проти Росії. Київ категорично не згоден із хибним трактуванням Москвою Конвенції про запобігання геноциду. РФ пояснює повномасштабне вторгнення до України нібито захистом від геноциду жителів ТОТ частини Луганської та Донецької областей. Київ подав позов до Міжнародного суду ООН 26 лютого 2022 року. Пізніше до процесу доєдналися ще 33 країни. Це — рекордна кількість учасників процесу в Міжнародному суді ООН. Українську делегацію в Гаазі очолив посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ України Антон Кориневич.

Прямий ефір