Повторити найближчим часом навряд чи зможуть: ракетний терор Росії в Україні оцінили експерти

Ілюстративне фото: kor.ill.in.ua

За останні два дні Росія завдала кількох масованих ракетних атак по Україні. Лише 10 жовтня армія РФ випустила територією України 83 ракети, 43 з яких збили сили ППО. Крім того, противник застосував іранські дрони-камікадзе “Shahed-136” — 13 із них вдалося ліквідувати українським військовим.

Станом на 13:30 11 жовтня, російські війська завдали двох масованих ракетних ударів по містах та об’єктах критичної інфраструктури в різних регіонах України.

“Противник використав високоточну зброю — крилаті ракети повітряного базування типу Х-101/Х-555 із літаків стратегічної авіації Ту-95МС, крилаті ракети морського базування типу “Калібр”, іранські БПЛА-камікадзе “Shahed-136”, — повідомив Генеральний штаб Збройних. сил України.

Загалом РФ здійснила 28 пусків крилатих ракет:

  • 16 крилатих ракет Х-101/Х-555;
  • 12 крилатих ракет “Калібр”.

Загалом силами та засобами Повітряних Сил України знищено 33 повітряні цілі.

Навіщо Росія влаштовує ракетний терор? Чи змінять ситуацію на фронті ракетний обстріл цивільних об’єктів? І коли чекати на наступну масовану ракетну атаку? Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:

  • речник Командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат;
  • військовий експерт Роман Світан;
  • військовий експерт Олег Жданов;
  • керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко;
  • військовий експерт Сергій Грабський;
  • російський опозиційний журналіст та публіцист Ігор Яковенко;
  • ветеран батальйону “Айдар” Євген Дикий.

Юрій Ігнат: Збили більше половини ракет

— Більше половини ракет було збито. Але це говорить про те, що запускалися не лише посильні нашиїій ППО ракети “Калібр” та Х-101, але також балістичні ракети “Іскандер”, по яким не вдасться відпрацювати. Це зовсім інший тип показників — вони летять балістичною траєкторією на великій швидкості. Тому тими засобами ППО, які є у нас на озброєнні, важко протистояти.

Що стосується “Калібрів”, які запускали з кораблів з акваторії Чорного моря, та ракет Х-101, Х-555, які запускали з Каспійського моря, звідки зазвичай окупанти роблять запуск із літаків стратегічної авіації Ту-95, Ту-160, то результат — більше половини: 43 ракети з 83.

Ракетний обстріл вівся одномоментно різними ракетами з різним базуванням: морським, сухопутним та повітряним. Плюс до ракет приєдналися дрони-камікадзе, що теж розосередило увагу захисників неба.

Вони були змушені це робити, щоб зберегти обличчя після історії з Кримським мостом і одночасно вразити об’єкти, по яких вдарили.

Роман Світан: Вони вийшли на режим недоторканного запасу

— Учора був пік того, що змогли зробити росіяни. Була ешелонована атака різношвидкісними та різновисотними ракетами, включаючи дрони-камікадзе. Швидше за все, ця атака готувалася тиждень чи більше, оскільки були використані одразу численні носії та системи управління.

Повторити атаку такого рівня, я думаю, вони зможуть не раніше ніж через тиждень, якщо спочатку не було поставлено завдання провести кілька хвиль атак відразу. Вони готувалися до кількох атак.

Імовірність того, що буде атака такого рівня, набагато менша. Вони вже вийшли на режим недоторканного запасу — розкривають ракети зсередини — а це не може довго продовжуватись. Для виконання однієї функції вони можуть діставати ракети, яких ми не бачили з літа. А ось численні атаки повторити навряд чи зможуть, інакше викинуть усю кількість ракет, і російська армія залишиться без ракет такого рівня.

Нам потрібна ешелонована оборона — вона зараз спланована. Просто є кількісне співвідношення ракет, що йдуть, та ракет, які можуть перехоплювати. Повторю, це різні швидкісні, висотні, різнопланові ракети і літальні апарати, які заходять одномоментно на певну територію, що охороняється.

Система протиповітряної оборони за своїми тактико-технічними даними не може обробити таку кількість ракет одномоментно, як це було вчора.

Росіяни розраховують певні алгоритми руху хвиль для того, щоб нашу ППО вивести на рівень, де вона вже просто не зможе технічно обробляти певний рух ракет.

Щоб захиститися десь на 80% — стовідсоткового захисту ні в кого немає — нам потрібні ракети середньої дальності “Ірис-Т”, які нам зараз обіцяють. Вони мають до 40 км. дальності і до 25 км. висоти.

Нам потрібні “Насамс”, теж середньої дальності. Нам потрібні комплекси “Петріот”, але вони дуже дорогі, понад три мільярди доларів. “Петріоти” закрили б наше небо від ракет дальністю на сотні кілометрів. Нам їх навряд чи дадуть, але спробувати треба.

На найближчій зустрічі у форматі “Рамштайн”, судячи з логіки розвитку подій, нам дадуть максимальну кількість засобів ППО, причому у першочерговому порядку. Швидше за все деякі країни поділяться своїми.

Олег Жданов: Це вже стратегія проведення всієї військової кампанії

— Повторення того, що було вчора, навряд чи вони зможуть найближчим часом зробити. Для цього треба знову звести ракети на аеродроми, підготувати їх для запуску. Наприклад, ракета Х-22 рідинна, і вона має заправлятися ракетним паливом, яке є високотоксичним. Це спеціальна процедура, яка проводиться навченими людьми. Але є ще “Калібри”, Х-101, Х-555, а також твердопаливні ракети, які можуть бути застосовані по Україні.

Для [командувача Об’єднаного угрупування військ Росії] Суровікіна це вже стратегія ведення всієї військової кампанії. Він звик заробляти перемоги килимовими бомбардуваннями, як це спостерігалося у Грузії, у Сирії.

Він буде наголошувати на ракетних атаках, але без авіації, яка навряд чи залетить у наш повітряний простір — система ППО у нас по авіації налагоджена і працює дуже добре. А ось із протиракетною обороною у нас є проблеми.

Олександр Мусієнко: Це індикатор українських перемог та того, що Україна просувається на фронтах

— Якщо подивитися на карту бойових дій, то українські війська продовжують успішний контрнаступ і на сході, і на півдні. На бойовий дух це, навпаки, впливає так, що ЗСУ готові йти вперед. Їх така ситуація злить, викликає негатив щодо Росії та російського режиму, а також терористичних атак, які вони здійснюють на Україну. Тому ракетні удари на ситуацію на фронті не впливають.

Але Кремль хотів би, щоб це вплинуло й у інформаційному плані. Адже основна причина того, що відбувається в Україні, — це насправді невдачі на фронті.

Вони змушені відступати під тиском українських військ на сході та на півдні. Ми бачимо, що українські війська перехопили ініціативу.

Це призвело до того, що навіть в оточенні Путіна, наскільки я розумію, багато хто не впевнений у його здатності принести перемогу Росії у цій війні. І це головна причина ракетного терору. Насправді це індикатор українських перемог і того, що Україна просувається на фронтах.

Як тільки Росія зазнає поразки у битвах безпосередньо в районі бойових дій, вони мстять мирним містам, мирному населенню, цивільній інфраструктурі.

Вони не можуть здобути якихось перемог на полі бою, тож намагаються таким чином зламати опір українського народу.

Путін говорив про ракетні удари по цивільній інфраструктурі і раніше. Він зізнався у цьому, що це робиться з його вказівок. Так відбувається ще й тому, що відбулися чергові перестановки у структурі військового командування російських військ та російського угруповання військ. Відповідальним за війну проти України став генерал Суровікін, котрий також очолює Військово-космічні сили Росії. Йому, очевидно, відомі лише можливості авіації, тому він хоче її максимально використати, намагаючись заробити собі якісь бали у Кремлі та демонструючи, що може воювати інакше.

Танкісти та ракетники, які були раніше, не змогли нічого досягти на чолі з начальником Генерального штабу Герасимовим. Авіатори, які зазнали величезних втрат, теж не зможуть нічого досягти.

Щодо закриття неба — це зараз один із пріоритетних моментів, з яким Україна звертається до міжнародних партнерів. Першу реакцію ми побачили від Німеччини: заява німецького міністра оборони про те, що комплекси “Іріс-Т” з’являться найближчими днями в Україні, і фактично стануть на бойове чергування, прикриваючи українське небо.

Також я думаю, що варто очікувати на реакцію від Сполучених Штатів — у тому сенсі, що прискориться процедура передачі Україні систем протиповітряної оборони “Насамс”. З урахуванням чергового раунду зустрічей у форматі “Рамштайн”, ми розраховуємо якнайшвидше отримати сучасні комплекси протиповітряної оборони від інших європейських країн.

Сьогодні ми бачимо, що близько 50-60% ракет при масованих атаках на Україну з кількох напрямків українські ППО відбивають стабільно. Якщо ми матимемо посилення, то цю цифру можна буде довести до 70-80%.

Сергій Грабський: Ця атака планувалася дуже давно

— Українська територія зазнавала атак з трьох сторін. В основному з території Російської Федерації, з акваторії Каспійського моря. Ми також бачили завдання ударів з акваторії Чорного моря, з боку Криму. Але, безумовно, ми не можемо забути про дії російських військ із білоруського напрямку, з якого використовувалися дрони-камікадзе. Тому й була така масована атака, яка призвела до таких руйнувань. Але сказати, що вона була надефективною з військової точки зору, вибачте за цинізм, не можна.

Ця атака планувалася дуже давно. Потрібно розуміти, що підготувати таку кількість вогневих засобів за короткий час просто неможливо. Можна говорити, що Росія, не маючи можливості перемогти на полі бою, перейшла до своєї традиційної тактики — терору мирного населення. І характер локації ударів свідчить саме про те, що ця акція мала на меті залякати мирне населення, примусити до якихось акцій протесту, як вони собі мислять. Ці акції протесту мали примусити уряд до прийняття умов капітуляції, переговорного процесу тощо.

Дрони-камікадзе, про які ми говоримо, мають на меті знищення командних пунктів противника на тактичній глибині, зі скупченням техніки та особового складу. Але хочу зазначити, що на відміну від “шахідів”, які використовуються для знищення громадянської інфраструктури, дрони-камікадзе найбільш ефективні проти військових об’єктів та цілей, бо мають зовсім іншу динаміку та філософію застосування.

Мета використання крилатих ракет — знищення стаціонарних об’єктів, які не переміщуються. Вони завдають найбільшої поразки саме об’єктам інфраструктури. Вони створювалися задля доставки ядерних боєприпасів. Тому говорити про найвищу точність такої зброї не доводиться.

Дрони-камікадзе — дещо інша зброя, яка може вражати, зокрема об’єкти, що переміщуються. Там йде наведення на ціль дещо за іншим принципом, і кількість вибухівки на них зовсім інша.

Потрібно розуміти, що українська система ППО збила понад половину цілей, які летіли у наш бік. Ефективність використання такої зброї виявилася надзвичайно низькою та витратною.

Виходячи із загальної кількості боєприпасів, які можуть перебувати на складах і базах Збройних сил РФ, такі атаки більш ніж можливі, і нехтувати можливістю піти в укриття в жодному разі не можна. Але говорити про те, що вони будуть дуже частими та масованими, теж не доводиться. Ми дивимося по переліку боєприпасів, що використовувалися — підготувати кожен тип вимагає часу.

Якщо ми говоримо про кількість та якість зброї, яка є на озброєнні Російської Федерації, то високоточних ракет нового зразка типу “Калібр” не так багато.

Атака, яку було здійснено вчора — результат тривалої підготовки засобів противника до використання, а не миттєва реакція на вибух на Кримському мосту.

Як людина військова, можу сказати, нам потрібна будь-яка зброя, яку нам можуть надати на сьогоднішній день. Виходячи з сьогоднішніх завдань, нам необхідні системи залпового вогню, артилерія, що вирішує понад 80% завдань вогневої поразки в бою, авіація, весь спектр броньованої техніки — починаючи від танків і закінчуючи броньованими машинами.

Ігор Яковенко: Путін задовольнив людоїдські потреби своїх прихильників

— Насамперед це свідчення слабкості Путіна, бо це тероризм. А тероризм, як відомо, є зброєю слабких.

Усі ці обстріли мирних міст, вбивства мирних громадян, руйнування інфраструктури жодною мірою не впливають на ситуацію на фронті, ніяк не зменшують боєздатність української армії.

І сенс цього полягає в тому, що Путін таким чином веде діалог з тими людьми, які останніми місяцями і особливо днями почали говорити — ну що ж, Путін? Чому не відповідаєш? З’явилися настрої, що цар несправжній. Про це дедалі відкрито почали говорити як такі патріоти, як Кадиров, а й Соловйов.

Після цього удару Кадиров заявив, що тепер на 100% задоволений. Соловйов теж дуже задоволений. Маргарита Симоньян тріумфує. Красовський танцює на балконі в піжамі.

Насправді Путін задовольнив людоїдські потреби тих своїх прихильників, які критикували його за недостатнє людожерство. Він зняв звинувачення у нерішучості, у беззубості, у невідповідності ролі головного вбивці планети.

Розумієте, у нього досить обмежений запас озброєння, у тому числі крилатих ракет. Тому він, звичайно, із задоволенням щодня випускав би по тисячі ракет, але в нього їх немає в такій кількості. Тому “задоволення” треба розтягувати.

У нього ще є ресурси, і не треба сподіватися на те, що у Путіна закінчаться ракети. Є ще балістичні ракети, які поки що не застосовувалися.

Йтиметься про знищення путінської армії, про знищення цього режиму. Для цього Захід повинен прокинутися — на “Рамштайні” прийняті рішення про надання Україні тих озброєнь, які дозволять остаточно зламати опір російської армії, звільнити всю територію і завдати серйозного удару по військовій інфраструктурі Росії. Для того, щоб ця терористична держава вже не становила більшої загрози.

Євген Дикий: Небо нам ніхто закривати не збирається

— Щодо закриття неба силами країн НАТО, зокрема Штатів: питання, мені здається, зняте давним давно, немає сенсу його навіть намагатися порушувати. Нам дали зрозуміти на початку війни, що червона лінія для Заходу — вступ у війну як воююча сторона. Ніхто не надішле свої війська вмирати за нас. Нам допомагатимуть зброєю, технікою, але вмиратимуть наші солдати, наші громадянські та ті іноземні добровольці, які просто за своїм обов’язком приїхали і вступили до лав нашої армії.

Але, на жаль, вони можуть захопити із собою винищувачі, оскільки винищувачі не приватні, а державні. Тож небо нам ніхто закривати не збирається.

Але, можливо, нарешті вирішиться питання з серйознішими системами ППО.

Що однозначно станеться — прискориться постачання систем, які обіцяли раніше. Це системіближнього та середнього радіусу дії — “Насамс” та “Ірис” — тепер вони приїдуть швидше. Чи приїдуть “Петріоти” — питання, але його хоча б можна буде обговорювати. Щодо літаків, гадаю, шанс є, що нарешті прилетять обіцяні ще в травні особисто Байденом і поставлені на паузу “МіГ-29”, які знаходяться на озброєнні східноєвропейських країн, зокрема Польщі.

Читайте також: Вже порушила всі можливі норми та закони: чому Росія країна — спонсорка тероризму (ВІДЕО)

Прямий ефір