Повномасштабна війна Росії проти України продемонструвала недостатню ефективність механізму санкцій, — економіст

Ілюстративне фото: gettyimages.com

Усі дуже важливі доповнення до санкцій, контроль за дотриманням санкцій у підсумку мають, якщо не на 100%, то суттєво обмежити можливість Росії отримувати комплектувальні, вироблені на Заході. Про це сьогодні, 4 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.

За його словами, повномасштабна війна, яку розпочала Росія проти України, крім іншого продемонструвала недостатню ефективність санкційного механізму. Теоретики санкційного тиску думали, що запроваджуються санкції і це дає ефект. На практиці виявилося, що щойно вводять санкцію, миттєво знаходяться можливості обходження цих самих санкцій.

“Елементарно — не можна продавати Росії певний товар, але можна продавати в третю країну, а третя країна продає його Росії. Санкція по суті не спрацьовує, тому що країна, яка продає товар, вона продає не Росії і на цьому забули історію. А те, що третя країна передає Росії, це вже не відстежується. Треба робити те, що частково вже зроблено в останніх пакетах санкцій ЄС. 13-й пакет більш символічний на честь другої річниці війни, там більше фізичні особи, а попередні два (11-й і 12-й) частково продемонстрували кроки”, — сказав Ус.

Так, пояснив економіст, в 11-му пакеті санкцій була заборона транзиту територією Росії підсанкційних товарів.

“Що прибрало схему, за якою Росія могла відкрити, наприклад, у Казахстані якусь фірму, яка закуповувала підсанкційні для Росії товари, і ці товари транспортувалися територією Росії, до Казахстану вони не доходили і залишалися в Росії. А фірма, оскільки була створена росіянами, говорила, що товар отримано, все нормально. 11-й пакет прибрав цю можливість. 12-й пакет запровадив ще цікавіші обмеження, згідно з яким компанії, коли укладають угоди про продаж підсанкційних для Росії товарів, повинні вносити в ці угоди пункти про те, що товари не для реекспорту до Росії, Білорусі. Тобто виходить, що вже є можливість ще зменшити обхід санкцій. Це не означає, що вони на 100% будуть зменшені, певні компанії можуть вносити ці пункти і не дотримуватися їх, але далі наступні пакети, я думаю, посилюватимуть покарання за недотримання цього пункту санкцій”, — розповів він.

Далі ефективність санкцій посилив грудневий указ президента США Джозефа Байдена.

“Щодо того, що фінансовим установам в усьому світі під час розрахунків із підсанкційними особами з РФ необхідно зважати на факт, що, якщо вони не проведуть додаткових перевірок, чи є ці люди під санкціями, чи ні, цим фінустановам заборонять використовувати грошову одиницю США — долар. З огляду на те, що приблизно 43% світових розрахунків проводяться в доларах США, то це буде великий удар. І ми бачимо, як Туреччина, потім Китай повідомляли Росію, що будуть проблеми зі співпрацею, оскільки треба витрачати час на ці перевірки і це теж складнощі”, — резюмував Іван Ус.

Читайте також: Росія втратила від санкцій на нафту і нафтопродукти суму, що співмірна з річним військовим бюджетом на 2024 рік, — експерт

Нагадаємо, як заявив голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський, США є основним торговельним партнером для більшості країн світу, а сваритися із законодавцем мод на міжнародному ринку цим країнам невигідно. Багато китайських банків почали проводити аудит і скорочувати співпрацю з російськими компаніями, для багатьох компаній РФ ці банки були ключовими.

Прямий ефір