Повне витіснення сільськогосподарської продукції Російської Федерації з європейського ринку є абсолютно реальним. Про це сьогодні, 12 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив аналітик Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Павло Мартишев.
“У 2023 році ЄС імпортував 2,5 млн тонн російського зерна, переважно це пшениця, також це трошки кукурудзи і ячмінь. Вони також активно закуповують ріпакову макуху, яка йде на корм тваринам. До речі, в Євросоюзі дефіцит саме кормів, і через це в них дуже сильна продовольча інфляція по м’ясу та по молочних продуктах, що не подобається, між іншим, європейському електорату — тут такі політичні нюанси. Загалом ми поставили в кілька разів більше, й ми можемо нарощувати далі поставки, зокрема морем, нам не потрібен для цього особливо польський кордон”, — сказав він.
Аналітик зазначив, що Україна може постачати більше агропродукції в країни Південної Європи — це Іспанія, Італія, які, до речі, активно закуповували російське зерно.
“Тому Україна теоретично може повністю витіснити російське зерно з ринків. Інша річ, що російська пшениця — найдешевша, і є всі передумови, що цьогоріч вона залишиться найдешевшою, тому що в Росії очікується черговий дуже великий врожай, а в нас буде врожай досить помірний. Тобто питання ціни й питання охайності саме європейських покупців”, — вважає Мартишев.
За його словами, українські молочні продукти, овочі та соняшникова олія — поза конкуренцією за якістю порівняно з російськими.
Аналітик вважає можливим повне витіснення російської агропродукції з ринку Європейського Союзу.
“Це взагалі не проблема. Потрібно розуміти, що в Євросоюзі особливого дефіциту продукції немає. Євросоюз — це нетто-експортер зерна. Наприклад, Франція експортує дуже багато зерна. Те ж саме французьке зерно може експортуватися в інші країни Євросоюзу. І ті 2,5 мільйона тонн, які були імпортовані з Росії, — це не дуже великий обсяг. За мірками зернового ринку це крапля в морі. Це дуже легко може бути замінено іншою продукцією”, — сказав Мартишев.
Він наголосив, що жодної гострої потреби в російській продукції немає, тому що під боком у Євросоюзу є Україна, яка готова постачати і корми у великих кількостях, і соняшникову олію, і інші продукти.
“Тому тут суто все політизовано, і ЄС може відмовитися повністю від російської продукції”, — переконаний аналітик.
Читайте також: Запровадження санкцій проти російської пшениці є найбільш імовірним у 14-му пакеті ЄС, — Пендзин
Нагадаємо, як розповів депутат Сейму Латвії, голова Комісії Сейму з національної безпеки Айнарс Латковскіс, уряд Латвії затвердив перелік сільськогосподарських продуктів, заборонених для ввезення з Росії та Білорусі. Заборона поширюється на овочі та коренеплоди, ягоди та фрукти, зернові, кормову сировину та готові корми. Латвія стала першою країною Євросоюзу, яка запровадила обмеження на ці товари, та закликає ЄС до ухвалення спільного рішення.