Повне торговельне ембарго, або Заборона експорту алмазів: ЄС готує 12-й пакет санкцій проти РФ (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua.tv

У Євросоюзі розробляють черговий пакет санкцій щодо Росії — уже 12-й за рахунком. Члени ЄС поки остаточно не визначилися з новим списком обмежень, обговорення триває. Деякі уряди, насамперед Польщі та країн Балтії, наполягають на посиленні санкцій. Так, днями в Естонії запропонували ввести повне торгове ембарго проти РФ, повідомляє FREEДОМ.

Естонія зажадала включити повне торговельне ембарго проти Росії в 12-й пакет санкцій ЄС. Естонський міністр закордонних справ Маргус Цахкна повідомив, уряд країни схвалив і альтернативні пропозиції щодо посилення санкцій. Йдеться про заборону на транзит підсанкційних товарів і про більш різке скорочення доходів від експорту російських енергоносіїв.

“Естонія вимагає, щоб пакет санкцій Євросоюзу включав повне торгове ембарго проти Росії. Будь-яка торгівля з Росією недоцільна. У ситуації, коли Росія продовжує незаконну агресивну війну проти України і всього світового порядку, заснованого на міжнародному праві, необхідно і далі посилювати санкції проти Кремля, роблячи їхню реалізацію більш ефективною”, — заявив Цахкна.

“Росія досі в досить великих обсягах продає свою продукцію, здебільшого енергоносії, зокрема в обхід санкції. Тому повне торговельне ембарго — це був би дійсно дуже дієвий крок, який перервав би валютний потік, величезний для Росії”, — сказав голова комітету економістів України Андрій Новак.

Утім, більшість експертів скептично ставиться до оголошення повного торговельного ембарго в 12-му пакеті санкцій. Найімовірніше, кажуть аналітики, він міститиме в собі нові механізми, які ускладнять Росії обхід обмежень. Найчастіше Москва в цьому питанні вдається до допомоги Китаю, Казахстану, Об’єднаних Арабських Еміратів, Туреччини та низки інших країн.

“Частину санкцій дотримуються, частину Росія обходить за допомогою дружніх країн або країн, з фірмами, які допомагають їм. Безумовно, це країни Глобального Півдня, які не приєднувалися до санкцій. 12-й пакет санкцій, як і всі наступні пакети санкцій, будуть спрямовані на один момент — на те, щоб дотримувалися попередні пакети. Усі ключові рішення, які могли бути ухвалені щодо російської економіки, вже ухвалені. Тепер питання тільки в тому, щоб заважати Росії обходити санкції”, — пояснив інвестиційний банкір Dragon Capital Сергій Фурса.

У цих умовах, за словами експерта, навіть повна торговельна блокада з боку ЄС не обернеться для Росії крахом, адже побудовані схеми сірого імпорту та експорту продовжать працювати. Що ж ще може містити 12-ий станційний пакет. За даними видання Bloomberg, у ЄС обговорюють можливість посилення обмежень щодо російського скрапленого газу, IT-послуг, а також ядерного сектору Російської Федерації, хоча остання пропозиція, як пишуть журналісти, не має значної підтримки. Аналітики найімовірнішим називають введення заборони на експорт російських алмазів.

“До цього пакету входитиме кілька позицій. Перше — це нові методи проти обходу санкцій, якими користується Росія. Другий напрямок, можливо, — заборона на купівлю в Росії дорогоцінних металів і алмазів”, — додав Новак.

Новий пакет санкцій у ЄС можуть схвалити вже в першій половині жовтня або ж його буде оголошено під час саміту ЄС — США, також запланованого на цей місяць. До слова, Сполучені Штати запровадили обмеження проти компаній, пов’язаних із військово-промисловим комплексом Росії. Ці фірми, зокрема, постачають компоненти для виробництва безпілотних літальних апаратів (БпЛА) “Орлан” і Shahed. Також з 27 вересня почали діяти експортні обмеження проти п’яти російських підприємств, зокрема найбільшого виробника титану в Росії “ВСМПО-Авісма”.

Читайте також: Санкції проти російського енергетичного сектора спричиняють внутрішню кризу — подробиці (ВІДЕО)

Прямий ефір