Політики, юристи, колишні представники Державної думи РФ і місцевих рад федерації сьогодні, 26 листопада, зустрілися у Варшаві на З’їзді народних депутатів. У Росії збори опозиціонерів було оголошено “небажаною організацією”, а багато хто з їхніх учасників набув статусу “іноагентів” і переслідується путінським режимом, повідомляє кореспондент FREEДОМ Наталія Малишко.
Порядок денний у російської опозиції досить насичений. Один із делегатів З’їзду народних депутатів, ексдепутат Держдуми Ілля Пономарьов повідомив, що учасники З’їзду сформували та передали українському проєкту “Хочу жити” список із 300 російських політичних в’язнів. Їх пропонують обміняти на українських колабораціоністів.
“Роль З’їзду була підготувати список тих людей, які справді брали участь у русі опору, тому що, на жаль, велика кількість російських лібералів говорять про тих, хто виступав кульками та стрічками. Вони теж дуже гідні люди, але це не ті, хто пускали потяги під укіс або якимось іншим чином боролися зі зброєю в руках. Для цих лібералів — це все табуйовані теми, а для нас вони найважливіші, які найбільше допомогли в цій війні. Вони — в катівнях, і такі самі військовополонені, як будь-які інші, їх треба витягати насамперед”, — зазначив Ілля Пономарьов.
Одна з головних дискусій З’їзду російської опозиції — це сценарії повалення влади у Федерації. За словами політолога і російського опозиційного політика Ольги Курносової, єдиний можливий спосіб — це силовий варіант.
“Світова історія показує, що сценаріїв ненасильницького повалення диктатури практично не існує, тому треба говорити про те чи інше поєднання саме силових методів. На наш погляд, якісь позитивні сценарії для РФ відкриваються саме в цій конструкції — коли перемагає Україна, і коли ті хлопці, які вже сьогодні готові воювати не тільки за свободу України, а й за вільну і майбутню Росію, можуть почати якийсь рух до Москви. Після невдалого походу Пригожина на Москву всі зрозуміли, що силовий сценарій набагато ближчий до реалізації, ніж це могло здатися”, — вважає Ольга Курносова.
Над розробкою ще одних сценаріїв повалення і розколу російської влади працюватиме відомий російський адвокат Микола Полозов. У фокусі його роботи — посилення санкційної політики та формування нових кейсів щодо росіян, які можуть і мають бути під санкціями. Він повідомив, що провів дослідження про те, хто потрапив під світові санкції. Як виявилося, у санкційних списках країн світу перебуває понад 10 тис. росіян і близько 7 тис. компаній. Але цей перелік не повний, упевнений Полозов.
За словами адвоката, новелою в його роботі стане не просто розширення списку і посилення санкцій, а головним чином розробка механізму того, як російських олігархів змусити інвестувати в Україну в обмін на вихід з-під санкцій.
“Йдеться саме про діяльну підтримку України. Якщо ми говоримо про підтримку, це, безумовно, — якісь фінансові вливання, які є значними для цієї особи. Тобто, якщо це мільярдер, то йдеться про мільярди, які він має віддати Україні. Але для того, щоб унеможливити корупційні складові, для того, щоб це не перетворювалося на якусь кулуарну історію, де можна піти й домовитися, механізм має бути абсолютно прозорий із використанням зовнішніх спостерігачів, зовнішніх фондів, які дають змогу забезпечити дотримання домовленостей і з одного, і з іншого боку”, — пояснив правозахисник Микола Полозов.
Ця можливість маневру для російського бізнесу — чи залишитися в закритій системі кремлівської економіки, чи вільно розвивати свій бізнес у цивілізованих країнах, на думку Полозова, має створити розкол усередині моноліту режиму Кремля і наблизити кінець епохи Путіна.
Читайте також: Путін сидітиме у своєму кріслі до самої смерті або поки його не вб’ють, — Курносова
Нагадаємо, кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус заявив, що Росія стала на шлях повторення економічної моделі Радянського Союзу, де на чолі кута стояв військово-промисловий комплекс.