Потрібно забрати всі 200 млрд євро заморожених активів РФ — дискусія вже триває на рівні ЄС, — Кубілюс

Ілюстративне фото: Facebook

Європейські лідери ухвалили важливе рішення — про можливість використання для допомоги Україні прибутка від заморожених активів Центробанку Російської Федерації. Загальна їхня сума у світі — 300 млрд євро, з них 200 млрд євро заморожені в Європейському Союзі. Але в Європейському парламенті є багато тих, хто б підтримав і подальший крок, — забрати всі 200 млрд євро, не тільки дивіденди. Подібні дискусії вже тривають у ЄС. Про це сказав депутат Європарламенту, експрем’єр-міністр Литви Андрюс Кубілюс у програмі “На грані” телеканалу FREEДОМ.

Він нагадав, що коли російські активи зберігаються в європейських банках, вони заробляють дивіденди. І було ухвалено рішення, що ці дивіденди забираються, і мають бути відправлені в Україну.

“Європейський Союз ухвалив рішення про використання дивідендів, які зароблені банками, де зберігаються заморожені активи Центрального банку РФ. Але це тільки перший крок і не дуже великий. За розрахунками, на 200 млрд євро за рік можна заробити близько 3 млрд євро дивідендів”, — зазначив Кубілюс.

Але, каже політик, це для звичайної людини 3 млрд виглядають як дуже багато. За розрахунками минулого року, які робив Світовий банк, збитки від російської війни Україні вже сягнули понад 450 млрд. Зараз це ще більше.

“3 млрд — це хороший крок уперед, але ще далеко для того, щоб Росія заплатила за всі збитки. Тому виникають нові ініціативи, особливо з боку США”, — сказав спікер.

За словами Кубілюса, Сполучені Штати пропонують використовувати нові юридичні інструменти.

“Наприклад, інструменти, які використовувалися після того, як Ірак окупував Кувейт, а західна коаліція розгромила Ірак і Кувейт був звільнений. Тоді Сполучені Штати Америки ухвалили рішення забрати всі іракські гроші, які зберігалися в міжнародних банках, і віддати їх на відшкодування збитків”, — сказав депутат.

І зараз такий інструмент також розглядається щодо активів Центробанку РФ, доповнив він.

“Ця дискусія вже триває і на рівні Європейського Союзу, але вона триває поки що повільно, усі тут дуже обережні і чогось ще бояться. Але в Європейському парламенті є багато хто, хто б підтримав такий подальший крок, — щоб забрати всі гроші, всі 200 млрд євро, а не тільки 3 млрд”, — резюмував Кубілюс.

Повна версія інтерв’ю: Захід має шукати нові рішення щодо допомоги Україні: інтерв’ю з експрем’єром Литви Андрюсом Кубілюсом

Раніше виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин пояснив: для того, щоб доходи з заморожених в Європі російських активів були передані Україні, створюється спеціальне законодавство. Подібних прецедентів не було. 

Читайте також: Єврорада затвердила постанову, що дозволяє використовувати заморожені росактиви

Прямий ефір