11 листопада Збройні сили України (ЗСУ) звільнили Херсон від російських окупантів, проте жити в цьому українському місті, як і раніше, небезпечно. Після втечі на лівий берег Дніпра армія РФ продовжує обстрілювати й обласний центр, і прилеглі населені пункти.
Окупанти завдають ударів по цивільній інфраструктурі та житловому сектору Херсона, чим наражають на небезпеку мирних жителів.
До того ж у Херсоні спостерігається дуже важка гуманітарна ситуація: у багатьох районах досі немає електроенергії та води. Попри це комунальні служби у посиленому режимі проводять ремонтні роботи.
У зв’язку з цим, влада вивозить місцевих жителів у безпечні регіони. Пріоритет в евакуації надається жінкам з дітьми, людям похилого віку, хворим та маломобільним громадянам.
Звільнений Херсон під вогнем окупантів
За останню добу російські війська, не змирившись із втратою Херсона, знову обстрілювали місто та його передмістя. За інформацією Генерального штабу Збройних сил України, під артилерійські удари потрапили населені пункти, розташовані на правому березі Дніпра: Качкарівка, Токарівка та Антонівка.
Перед цим окупанти протягом доби обстрілювали також Зеленівку, Новотягинку та Даріївку. У Бериславському районі під вогонь армії РФ потрапили Матросівка, Республіканець та Качкарівка.
“На жаль, є жертви серед цивільного населення. Через російські обстріли одна людина загинула, ще двоє жителів Херсонської області отримали поранення різного ступеня тяжкості”, — повідомив 1 грудня керівник обласної військової адміністрації (ОВА) Ярослав Янушевич.
Як повідомив в ефірі телеканалу FREEДOM радник Херсонського міського голови Роман Головня, окупанти, перемістившись на лівий берег Дніпра, почали вести обстріл по самому Херсоні, його передмістях та інших населених пунктах Херсонської області, які знаходяться на правому березі.
“Я гадаю, десь 90 — 95% цих обстрілів — це просто по цивільній інфраструктурі, цивільних будинках без якоїсь воєнної мети. У самому місті та передмісті міста Херсона. Жертви є, на жаль, і їх досить багато, тому що б’ють достатньо з близької відстані, і оскільки місто без електрики, немає сповіщення по всьому місту. І є місця скупчення народу, куди, на жаль, може прилетіти. Були такі випадки в області на правому березі, коли прилітало там, де, наприклад, роздавали хліб”, — розповів радник.
Роман Головня підкреслив, що окупанти обстрілюють Херсон не лише з артилерії, а й зі стрілецької зброї та мінометів. При цьому, як зазначив чиновник, російські війська знаходяться досить близько від міста приблизно в 800 — 1200 метрах.
“Десь за тиждень до відступу, може, ще раніше, інженерні та інші війська окупантів дуже активно зміцнювалися на лівому березі. Вони проводили мінування, готували його до захисту і до того, щоб наші війська за того темпу наступу не форсували лівий берег і не гнали далі їх углиб Херсонської області й ближче до Російської Федерації. Але також важливо зазначити, що наші війська точково б’ють по живій силі, скупченню техніки. І це помітно: чим інтенсивніше працюють наші війська, тим менше обстрілюють окупанти правий берег”, — поінформував радник.
Гуманітарна криза у місті
Гуманітарна ситуація в Херсоні на сьогодні залишається більш ніж складною. У місті дуже серйозні проблеми з електрикою, водопостачанням та опаленням.
Минулого тижня Херсон відвідала делегація Організації Об’єднаних Націй (ООН). Як передає CNN, до міста, зокрема, прибули координатор гуманітарної допомоги ООН в Україні Деніз Браун та голова офісу Управління з координації гуманітарних справ Сара Хілдінг.
Представники ООН привезли мешканцям Херсонської області продукти тривалого зберігання, хліб, воду, засоби гігієни, медикаменти та інші потрібні речі. Для різних закладів та установ було надано генератори.
Деніз Браун назвала поточну ситуацію в обласному центрі критичною. Вона вважає, що завдяки допомозі, яка надається жителям міста після його повернення під контроль України, місцеві жителі можуть вижити за таких складних умов.
“Якщо ми зможемо зберегти доступ до міста на рівні, яким ми користувалися в останні два тижні, ми забезпечимо всіх мешканців, що залишилися, в Херсоні всім необхідним. Однак ситуація з водою, опаленням і електрикою залишається важкою, хоча подача електроенергії поступово відновлюється”, — сказав прессекретар ООН Стефан Дюжаррик.
Радник міського голови Херсона Роман Головня повідомив, що зараз у місті ведуться інтенсивні роботи щодо відновлення електроенергії, водо- та теплопостачання, а також відновлення зв’язку.
“Вже підключається вода у різних районах, а також у передмісті самого міста. Поступово життя у місто повертається у контексті нормального побуту… Щодо зв’язку, то з перших днів усі основні українські оператори включилися до цього процесу. Дуже багато встановлено систем Starlink по всьому місту, генераторів у різних місцях, де люди можуть підзарядити телефони, отримати доступ до інтернету та мобільного зв’язку”, — розповів Головня.
Роботи з відновлення електроенергії в Херсонській області йдуть із двох напрямків: з Дніпропетровської області та з боку Миколаєва.
“26 листопада подали першу напругу на одну з головних підстанцій Херсона, 10 наших співробітників разом з іншими енергетиками за сім днів відремонтували вісім кілометрів лінії. На півночі області працюють 40 енергетиків, там лінія завдовжки 100 кілометрів. Ми працюємо для того, щоб максимально швидко подати електроенергію на Берислав і Бериславський район.Там робота важка, тому що багато вибухових речовин лежить, доводиться використовувати спецтехніку для того, щоб розмінувати. Роботи також ускладнюються тим, що там 16 зруйнованих опор, які потрібно знову поставити, тобто ліній практично немає. Зараз у північній частині Херсонщини близько 30 населених пунктів та близько восьми тисяч споживачів мають світло. Це Високопільський район та частина інших районів Херсонської області”, — повідомив виконавчий директор ДПЕК Дмитро Сахарук.
Глава ОВА Ярослав Янушевич у своєму Telegram-каналі повідомив, що станом на 2 грудня електропостачання в Херсоні відновлено на 75%.
“75% Херсона — зі світлом. Наразі електропостачання відновлено для понад 100 тисяч побутових споживачів”, — написав Янушевич.
За його інформацією, зараз електропостачання відновлено у таких районах:
- центральна частина міста — 95%;
- Таврійський та Північний мікрорайони — 70%;
- Шуменський мікрорайон — 96%;
- Текстильний мікрорайон — 73%;
- мікрорайон Житлоселище — 89%;
- мікрорайон Острів — 60%;
- мікрорайон ХБК — 65%.
- смт Камишани та Приозерне — по 67%.
“І це лише за 3 тижні після деокупації міста, де росіяни практично знищили енергетичну інфраструктуру”, — додав Янушевич.
Роман Головня впевнений, що гуманітарну кризу в Херсоні під час окупації російська окупаційна влада створювала навмисно.
“У Херсоні росіяни блокували всі постачання гуманітарних вантажів з боку України, у тому числі й ліків, і медичних препаратів. Зараз досить інтенсивно включилися до цього процесу як державні структури, так і благодійні. І до міста максимально завезено гуманітарну допомогу. Наразі йдеться про те, щоб її роздавати більш адресно та предметно тим, хто цього потребує. Ця гуманітарна допомога сьогодні насичує місто як медичними препаратами, так і безпосередньо харчовими продуктами”, — підсумував радник міського голови.
Читайте також: “Пункти незламності” у звільненому Херсоні та розмінування регіону – дані від військової адміністрації (ВІДЕО)
Евакуаційні потяги та допомога від держави
Постійні цілеспрямовані обстріли та складна гуманітарна ситуація змушують багатьох жителів Херсона та області залишати свої будинки.
Станом на 1 грудня, з Херсона та прилеглих населених пунктів евакуйовано до безпечних районів понад 2,5 тисячі осіб.
Як зазначила голова відділу евакуації з окупованих територій організації Helping to Leave Діна Уріх, зараз спостерігається величезна кількість охочих виїхати з Херсона.
“Щодня ходять евакуаційні автобуси. І, крім того, зараз запускаються евакуаційні потяги до Хмельницького безпосередньо з Херсона, де Міністерство реінтеграції підготувало для тих, хто готовий виїхати, програму безкоштовного розселення, з харчуванням, з додатковими виплатами. Крім того, автобуси ходять через Миколаїв до Одеси та до Кривого Рогу. І щодня таких людей тільки збільшується”, — розповіла Діна Уріх.
Вона наголосила, що евакуація з Херсонської області зараз лише набирає своїх обертів.
“Ми очікуємо, що найближчого місяця буде евакуйовано дуже багато людей. І, крім того, зараз починається також евакуація не лише з Херсона, а й з усіх деокупованих районів області. Там чимало сіл, в яких зараз проїзд ще утруднений через те, що дорога замінована. Але розмінування йде щодня, звільняються нові й нові дороги, і ми навіть можемо вже туди заїжджати й вивозити людей”, — сказала чиновниця Helping to Leave.
До кінця листопада у Херсоні заявки на евакуацію через “гарячу лінію” обласної військової адміністрації подали понад тисячу людей.
“Наскільки в цих умовах було можливо через інформаційну платформу подати заявку? Є можливість електронну форму подати для людей, хто має зв’язки, кому це зручно. Можна просто звернутися телефонним дзвінком на “гарячу лінію”, подати заявку. Все це йде в єдиний евакуаційний штаб, це все обробляється, формуються конвої, організовується виїзд. Заявок багато, і ми розуміємо, що їх буде ще більшим”, — прокоментував перший заступник голови Херсонської облради Юрій Соболевський.
Безплатний евакуаційний поїзд із Херсона до Хмельницького відправляється о 18:00, а з 1 грудня для зручності херсонців він вирушатиме о 15:27.
Щоб зареєструватися на посадку, необхідно попередньо звернутися на гарячі лінії Херсонської обласної військової адміністрації або приїхати на залізничний вокзал щонайменше за 3-4 години до відправлення.
Як зазначила міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, віцепрем’єр-міністр України Ірина Верещук, після прибуття до Хмельницького внутрішньо переміщені особи (ВПО) можуть отримати на вокзалі у відділенні “Укрпошти” кеш-допомогу від держави у розмірі 2 тис. грн для дорослих та 3 тис. грн для дітей та осіб з інвалідністю.
“Передусім люди розраховують на кеш-підтримку. Тому отримують її одразу після прибуття. Це додає впевненості в тому, що на новому місці держава піклуватиметься про них”, — зазначила Ірина Верещук.
Окрім цього, мешканці Херсона та Херсонської області гарантовано будуть поселені у безплатні притулки та отримають гуманітарну допомогу.
У Міністерстві реінтеграції повідомили, що гуманітарну допомогу евакуйовані жителі Херсонщини матимуть змогу отримати й в інших містах України.
Так, за інформацією Мінреінтеграції, цього тижня розпочато видання продуктових наборів тривалого зберігання ВПО з Херсонської області, які тимчасово проживають у Львові, Вінниці та Дніпрі. До кінця тижня переселенцям із Херсона надаватимуть продукти в Одесі та Києві.
Гуманітарну допомогу евакуйованим забезпечує Херсонська ОВА. Для її одержання потрібно заповнити відповідну заявку. При отриманні допомоги переселенцям необхідно надати документ, що підтверджує їх реєстрацію в Херсонській області.
Загалом обладміністрація планує видати 15 тисяч продуктових наборів для внутрішньо переміщених осіб із Херсонської області.
З питань евакуації можна звертатися до цілодобової “гарячої лінії” Мінреінтеграції: 15-48 або скористатися чат-ботом.
Читайте також: “Потихеньку все буде нормально. Україна — це наше”: про ситуацію в Херсоні розповіли мешканці у черзі за водою (ВІДЕО)