Пошук союзників, наркотрафік або транспортний коридор в Азію: навіщо Росії знадобився “Талібан”

Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров на зустрічі з представниками "Талібану". Фото: tv8.md

Російська Федерація в умовах ізоляції від усього цивілізованого світу відчайдушно шукає собі союзників як серед таких самих країн-ізгоїв, так і серед терористичних та екстремістських організацій.

До числа нинішніх партнерів Росії входять не тільки такі держави, як Іран, Північна Корея та Еритрея. Віднедавна влада РФ підтримує досить тісні стосунки з представниками радикального ісламістського руху “Талібан”, який у самій Росії офіційно визнаний терористичною організацією.

Союз агресорів із терористами

Таліби захопили владу в Афганістані влітку 2021 року після виведення американських військ із цієї країни та підписання мирної угоди між представниками США і “Талібану”.

Владу “Талібану” не визнала жодна з держав-членів ООН. Міжнародна спільнота продовжує вважати легітимною владу Ісламської Республіки Афганістан (ІРА), яка припинила своє існування в день взяття Кабула військами “Талібану”. Президент ІРА Ашраф Гані напередодні взяття талібами столиці Афганістану покинув президентський палац і втік із країни.

У 2022 році Росія стала першою державою, яка уклала міжнародну угоду з представниками “Талібану” після їхнього приходу до влади в Афганістані. Москва зі знижкою почала постачати в цю країну нафту, газ і пшеницю. На думку політологів, РФ зацікавлена в талібах більше, ніж таліби в Росії.

Так, “Талібан” відкрив у Москві своє посольство, а в березні 2022 року в РФ було акредитовано першого дипломата уряду талібів. Того ж року представники цієї забороненої в РФ організації взяли участь у ювілейному 25-му Петербурзькому міжнародному економічному форумі.

Заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данілов зазначив, що Росія інвестувала в “Талібан” ще до того, як він став чинною владою.

“Такі проєкти, спільні фонди, пов’язані з розвитком інфраструктурних проєктів у центральній Азії, дають змогу Росії зберігати важелі впливу на Узбекистан, Таджикистан, Туркменістан — на ті країни, які вважаються з точки зору Москви зоною її інтересів. Взагалі таліби — дуже хороша страшилка для всіх трьох центральноазіатських держав.  І Росія використовує це для того, щоб вони були слухнянішими”, — розповів Данілов.

Окрім цього, Росія створює з “Талібаном”, Іраном і Пакистаном консорціум на мільярд доларів, повідомляє Reuters. Договір передбачає інвестиції в енергетику, видобуток корисних копалин, а також інфраструктуру. Згідно з умовами угоди, РФ виступить у ролі інвестора і підрядника.

Крім гірничодобувних та енергетичних проєктів, консорціум розглядає можливість будівництва другого тунелю через перевал Саланг, який з’єднує північ Афганістану з рештою країни. Також таліби зацікавлені в реалізації відведення води з північної провінції Панджшер до столиці та відновленні головної автомагістралі, що з’єднує Кабул із західною провінцією Герат, пише The Moscow Times.

Російська влада публічно підтримує помірковане політичне керівництво “Талібану”, надаючи йому дипломатичне представництво і запрошуючи його представників на різні заходи.

Експерти вважають, що все це робиться для того, щоб не допустити приходу до влади в Афганістані військових радикалів, оскільки в такому разі росіяни можуть втратити свій значний вплив на країни Центральної Азії, який вони мають зараз.

Читайте також: Путін думав, що буде, як у Кабулі: основні відмінності між ситуацією в Афганістані та Україні назвав Тейлор

Співпраця РФ і “Талібану” в огляді думок експертів

Які мотиви співпраці Російської Федерації і “Талібану”? Як за рахунок талібів РФ може розширити свій вплив у Центральній Азії? Навіщо афганським ісламістам тісні відносини з Росією? Ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • політолог Володимир Фесенко;
  • директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос;
  • директор Міжнародного центру дослідження проблем безпеки Олександр Кореньков.

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Росія змушена співпрацювати з найодіознішими режимами

— Прямих союзників у Росії практично немає ні на пострадянському просторі, ні за межами колишнього СРСР. А підтримують їх або диктаторські режими на кшталт Північної Кореї та Ірану, або ті країни, які повністю залежать від самої Росії. Та ж Білорусь чи Нікарагуа та Еритрея. Ось така сумна ситуація для Росії.

Причому Іран продає зброю Росії, але офіційно каже: “Ні, ми осторонь цієї війни”. І, до речі, в ООН Іран не голосує разом із Росією, а скоріше утримується. Теж показово.

Тому Російська Федерація зараз від безвиході відновлює, точніше, не встановлює, а налагоджує бізнес із “Талібаном”.

Рядки “Умом Россию не понять” реально набувають зовсім іншого сенсу, коли бачиш ці новини.

Тут немає сенсації. Щойно таліби повернулися до влади в Афганістані, попри те, що в Росії офіційно “Талібан” є забороненою терористичною організацією, відразу ж почали налагоджувати з РФ відносини. І їхню делегацію навіть запросили до Росії.

Зараз уже йдуть розмови про торговельний обмін, про співпрацю тощо. Але це зайвий раз показує, що у Росії немає зараз союзників, і вони змушені співпрацювати з найодіознішими режимами, які існують у світі.

ІГОРЬ СЕМИВОЛОС: Таліби потрібні РФ для створення транспортного коридору в Азію

— Інфраструктурні об’єкти і транспортні магістралі — це можливості забезпечити і створити альтернативний шлях через Афганістан до того самого Ірану і Пакистану, і вихід на Індійський океан є одним із пріоритетів. Але ця ідея, загалом, не нова в російській політичній історії. Такі ідеї та плани існували й раніше.

Нині в умовах протистояння Росія та Іран вкрай зацікавлені у створенні альтернативних шляхів транспорту та забезпечення коридору між двома країнами. Тому Афганістан розглядається як один із можливих шляхів.

Звісно ж, цим усе не обмежується, і політичний аспект вкрай важливий. Це підтримання певного рівня напруги в Центральній Азії та чітка фіксація того, що Росія є нібито гарантом безпеки країн цього регіону, які зі зрозумілих причин побоюються розвитку “Талібану”.

Якщо говорити про офіційні відносини, то ми не знайдемо там слів про наркотрафік і можливості поставок. Хоча постачання опіуму та опіумних матеріалів до Росії для виробництва ліків, можливо, й існує. І цілком імовірно, це досить активний бізнес.

Але розмови про те, що “Талібан” міг знищити й цей трафік, і вирощування опіумного маку, звісно, виглядають радше благим побажанням, ніж реальністю. Попри те, що “Талібан” зараз контролює всю територію країни, зокрема й місцеві племена, які задіяні в торгівлі та вирощуванні маку, цей бізнес ніколи не помре в Афганістані. Він може трансформуватися, змінювати форми можливості, але він завжди буде існувати.

У контексті можливості створення ще одного альтернативного транспортного коридору не через Кавказ, а через Центральну Азію, Афганістан, безсумнівно, є ключовою ланкою. І в цьому зацікавлена не тільки Росія, а й ті ж Китай і Пакистан. І Пекін не припиняв переговорів із “Талібаном” про можливість створення транспортного коридору між КНР і Пакистаном ще з тих часів, коли таліби навіть не були при владі.

Але тут головне, що Росії зараз ніби “не до жиру”. Вони намагаються консолідувати будь-які країни, будь-які рухи, які готові демонструвати лояльність Москві та готові співпрацювати з РФ для посилення її резистентності щодо введених санкцій.

Якщо заради зміцнення російських національних інтересів необхідно домовлятися з талібами, вони будуть домовлятися. Якщо заради цих же інтересів необхідно створити відповідний імідж “Талібану” та вкотре налякати правителів Центральної Азії, вони будуть це робити так само, і з таким же успіхом. Тут Росія ніколи не зупинялася.

Таліби це прекрасно знають і цим користуються. Адже тут головне для росіян — залишатися ключовими гравцями в цьому регіоні. Центральна Азія вкрай важлива для РФ як якесь м’яке підчерев’я. І в цьому плані контакти та розвиток економічних відносин з талібами нанизують всю Центральну Азію на вісь.

У цьому випадку для того, щоб змінити ситуацію, необхідні абсолютно нові зміни геополітичної ситуації в регіоні. Поки що це не передбачається, тому росіяни чинять дуже прагматично, не озираючись на якісь ідеологічні, політичні чи інші моменти, які в минулому, можливо, мали б значення.

ОЛЕКСАНДР КОРЕНЬКОВ: Росія за допомогою “Талібану” намагається сформувати й очолити “коаліцію знедолених”

— Співпраця РФ і “Талібану” — це загадка російської душі. Що дозволено Юпітеру, не дозволено бику.

Для преси, для самих росіян таліби — це злі, жахливі терористи, з якими не можна дружити, і через співпрацю з якими світить до 10, а може, і до 15 років [позбавлення волі]. А для Кремля таліби — це надійні партнери, з якими можна разом боротися проти так званого західного світового порядку.

У будь-якій новині на сайті російського ТАСС при згадці “Талібану” в дужках з’являється приписка “заборонена в РФ”. Тобто вони досі вважаються терористами, але Росія намагається їх використовувати й активно з ними хоче дружити.

Парадоксально, але після 2020 року Росія втратила останні свої важелі впливу на Афганістан і на “Талібан”. Тому що, коли таліби не були при владі, Росія надавала їм дипломатичну підтримку, міжнародний майданчик і говорила, що готова бути посередником між США і “Талібаном”, між владою в Афганістані й “Талібаном”.

Але коли таліби захопили владу, посередники їм виявилися не потрібні. І зараз Росія намагається всіляко їх задобрювати, обіцяють мільйони тонн бензину за викидними цінами на підтримку відновлення інфраструктури, щоб іще раз показати, що вони дружать із талібами. Тому що росіяни досі вважають, що таліби відіграють важливу роль у цьому регіоні.

Я думаю, що РФ дозволяє поміркованому крилу зберігати владу, допомагаючи економічно “Талібану” і виступаючи спонсором організації, яку сама вважає терористичною.

Але насправді міжнародній спільноті плювати на співпрацю росіян. Тому що вони розуміють, що в цьому регіоні зараз відіграють основну роль інші актори — це насамперед Китай, трохи Індія, Пакистан. І Росії тут просто нічого запропонувати.

Росіяни намагаються по всьому світу знайти собі партнерів і союзників. Але це не союзники як Іран чи Північна Корея — ті все-таки є визнаними державами.

Ці союзники — так звана терористична міжнародна коаліція. Туди входить не тільки “Талібан”, туди входять такі організації як ХАМАС, “Ісламський джихад”. Я впевнений, що якби з росіянами розмовляли представники “Ісламської держави”, то вони б і ІДІЛ під’єднали б до цього неформального об’єднання. Туди ж входить і ліванська “Хезболла”.

Завдання Росії — сформувати таку “коаліцію знедолених” для того, щоб її очолити.

Ну, уявіть, якщо в цю коаліцію входить терористична держава з ядерною зброєю – зрозуміло, що в неї буде вирішальний голос у такій коаліції. Тому тут росіяни намагаються сколотити такий союз і тим самим погрожувати всьому іншому світу.

І тут у росіян ще є певна заздрість стосовно талібів, бо як ніяк, але “Талібану” вдалося впродовж 20 років повернути владу і перемогти не в прямому військовому зіткненні, а стратегічно найсильнішу армію у світі.

І ця мрія росіян перемогти американців — це щось таке підсвідомо-несвідоме. Вони намагаються якраз отримати частину цієї слави, долучитися до цього. Мовляв, дивіться, ми дружимо з тими хлопцями, які вигнали американців, тому ми теж можемо їх вигнати.

Це не логічно, це не раціонально, але Росія і раціоналізм — це речі несумісні. Щоб прояснити стратегію росіян, потрібно брати за приклад пітерське підворіття. Так, Росія в цьому пітерському підворітті схожа на слабенького гопника, що шукає підтримки злих бородатих дядьків, які в разі чого можуть його захистити.

Таліби — це якраз такі злі бородаті дядьки, які допомагають цьому пітерському гопнику з підворіття почуватися більш упевнено в розмовах уже з іншими дорослими дядьками, якими є і Китай, і США.

Таліби не хочуть робити ставку на росіян, а шукають підтримку у катарців, у китайців. Але я впевнений, що Китай тим більше погребує таким партнерством. Я думаю, росіянам варто далі шукати підтримки від таких організацій, як “Талібан”, “Хезболла”, можливо, “Ісламська держава” — вони рано чи пізно звернуть на них увагу.

Читайте також: “Скажи, хто твій друг”: що пов’язує Росію і талібів (ВІДЕО)

Прямий ефір