Порушення зовнішньої політики ЄС: як Орбан поплатиться за “миротворче” турне, вирішили в Європарламенті

Віктор Орбан. Фото: gettyimages.com

Європейський парламент схвалив резолюцію на підтримку України, в якій, зокрема, засудив неузгоджені зовнішньополітичні дії угорського прем’єр-міністра Віктора Орбана. У документі підкреслюється, що візит є кричущим порушенням договорів ЄС і загальної зовнішньої політики. Варто зазначити, що резолюція на підтримку України стала першим документом, ухваленим Європейським парламентом після червневих виборів, повідомляє FREEДОМ.

Орбан почав шестимісячне головування Угорщини в Раді ЄС дипломатичними кроками, які, м’яко кажучи, не схвалили партнери з ЄС і НАТО. Після поїздки до Києва він терміново вирушив до Москви з візитом, який не обговорив ні з європейськими партнерами, ні з Україною. Орбан позиціював поїздку до Москви як наступний етап так званої “мирної місії”, хоча фактично це було всупереч позиції ЄС не вести переговори про Україну без України. Потім Орбан полетів до Пекіна на зустріч із главою КНР Сі Цзіньпіном. Там він високо оцінив роль Китаю в нібито досягненні миру між Росією та Україною.

“У такому випадку, більшість країн Євросоюзу займають іншу позицію, ніж Угорщина. Тих чиновників, які в Брюсселі сидять на постійній основі, природно, це сильно розлютило, тому що вони не стикалися з історіями, коли якась країна починала досить серйозні якісь рухи, які не були узгоджені з ними”, — пояснив керівник центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеслав Потапенко.

Як наслідок, Європейський парламент на пленарному засіданні 17 липня більшістю голосів схвалив резолюцію на підтримку України, в якій, зокрема, засудив неузгоджені зовнішньополітичні дії угорського прем’єр-міністра. Більшість Європарламенту засудила зловживання Угорщиною своїм головуванням у Раді ЄС і закликала її зняти блокаду фінансування України з Європейського фонду миру.

“Це дуже крута новина, тому що вони могли також пустити це повз вуха, як це відбувається, наприклад, в ООН. Тут ЄС і взагалі Європі можна подякувати за адекватну поведінку. Вони якраз дали зрозуміти Орбану, що він не суб’єкт, який може собі дозволити ось так от роз’їжджати. Угорщина занадто багато на себе бере, тому її треба дійсно поставити на місце”, — зазначив політичний експерт, кандидат філософських наук Андрій Городницький.

Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс не відкидає, що в Угорщини можуть забрати головування в ЄС через неузгоджені візити угорського прем’єра до Москви та Пекіна. За його словами, останнім часом лунає дуже багато невдоволення на адресу Орбана. Деякі країни розглядають можливість бойкоту міністерських засідань.

“У державах навіть лунали різні міркування, що головування може бути передано іншій державі, забравши його в Угорщини й, можливо, передавши його Польщі або вирішивши це якось по-іншому. Це один зі способів відповіді на дії, які сьогодні вже можна реалізувати”, — сказав Ландсбергіс.

Також друга найбільша група в Європарламенті “Прогресивні соціалісти і демократи” виступила із закликом покарати Орбана за візит до Москви, а також за його постійні вето на рішення ЄС щодо України.

“Про який мир Орбан хоче говорити з тираном? Поїздка Орбана до Москви є порушенням зовнішньої політики ЄС, підривом довіри та принципу щирої співпраці. За це мають бути наслідки! Орбан повинен припинити блокувати допомогу ЄС для України, зокрема кошти на військову допомогу, яку надають країни-члени”, — заявила лідерка групи “Прогресивні соціалісти й демократи”, депутатка Європейського парламенту від Іспанії Іратче Гарсія Перес.

У Європейській комісії кажуть, що юридично не можуть позбавити Угорщину головування в Раді ЄС, але можуть бойкотувати його.

Єврокомісія також уже вирішила знизити рівень представництва на неформальних засіданнях Ради ЄС під час угорського головування, щоб показати невдоволення неузгодженими зовнішньополітичними кроками Орбана.

Читайте також: Безпека України — це наша безпека: Європарламент засудив поїздку Орбана до Путіна (ВІДЕО)

Прямий ефір