Порталом у пекло назвала VPN-сервіси глава російської “Лиги свободного интернета” Катерина Мізуліна. Росія входить до трійки світових лідерів за кількістю завантажень застосунків, що дають змогу обходити блокування. За допомогою VPN росіяни отримують доступ до інформації в мережі й продовжують користуватися популярними і забороненими в країні соцмережами. Тепер Кремль має намір повністю заблокувати роботу VPN, інформує FREEДОМ.
Про “страшну загрозу VPN-сервісів” Мізуліна розповіла школярам у Єкатеринбурзі. За її словами, вони викачують персональні дані користувачів прямо з гаджетів і передають їх третім особам. Мовляв, тому в РФ і забороняють VPN.
“VPN, особливо безкоштовний, — це взагалі портал у пекло. Ваші дані викачуються з пристрою нескінченно”, — заявила вона.
Мізуліна також повідомила, що 1 березня 2024 року в Росії, ймовірно, будуть заблоковані великі VPN-сервіси.
У Роскомнагляді її заяву спростували, нібито з березня набуде чинності заборона на популяризацію VPN-сервісів. І додали, що засоби обходу блокувань уже й так заборонені з лютого 2020 року.
У 2023-му Путін підписав закон, що дає змогу Роскомнагляду блокувати ресурси, на яких розповідають про способи обходу блокувань. Обмеження доступу до такої інформації і почнеться з 1 березня 2024 року.
За оцінками Товариства захисту інтернету, зараз у РФ кожен п’ятий користувач мережі вдається до допомоги VPN. З лютого 2022-го використання таких сервісів зросло в 15-20 разів. Це сталося після блокувань Роскомнаглядом соцмереж. За кількістю користувачів VPN Росія поступається тільки Китаю.
“Вони запросили китайських фахівців, закуповують китайські технології та обладнання для того, щоб усе це здійснювати. Роблять вони поки що все криво, адже тільки-но вони починають щось блокувати, то виходить так, що сайти держпослуг не працюють, проблеми виникають в операторів мобільного зв’язку”, — зазначив російський опозиційний політик Дмитро Гудков.
Масове блокування месенджерів у 2024 році експерти пов’язують із серією протестів у регіонах РФ. Кремль намагається позбавити людей спілкування і можливості збиратися на мітинги. А те, що в процесі відпрацювання “лягли” ресурси державних організацій, пояснюють низькою кваліфікацією виконавців.
“Безумовно, це було зовнішнє втручання. Очевидно, це були якісь роботи, цілком можливо, випробування Роскомнаглядом способів блокування цих месенджерів. Оскільки той же Telegram не перебуває у списку заборонених ресурсів, то оголосити, що ми блокували його в тестовому режимі, напевно, російській владі здається не дуже правильним. Тому вони вдаються до таких слизьких формулювань, що трапився сам собою якийсь збій”, — сказав незалежний IT-фахівець Олексій Семеняка в інтерв’ю виданню “Настоящее время”.
Заборони на доступ в інтернет після початку повномасштабної війни Росії проти України коштували РФ майже 26 млрд дол., пише The Moscow Times. За поточним курсом це понад два трильйони рублів, що можна порівняти з 10 річними бюджетами таких великих регіонів, як Воронезька або Волгоградська області.
“Потрібно розуміти, як ці репресії влаштовані в такій корумпованій країні, як Росія. Це коли 26 млрд потрібні не для того, щоб інтернет заглушити, а для того, щоб собі палаци побудувати, собі мільярди вивести кудись в офшори або ще щось”, — акцентував Дмитро Гудков.
Росія — світовий лідер за збитками через обмеження доступу в інтернет. У 2022-му через те, що росіянам закрили доступ до Facebook, Instagram і Twitter (соцмережа X), країна втратила 21,5 млрд дол. У 2023-му, згідно з доповіддю компанії Top10VPN, — 4 млрд дол. Російська Федерація за рівнем збитків у 2,5 рази обганяє Ефіопію і більш ніж у чотири рази — Іран.
Читайте також: Шлях Північної Кореї: навіщо в РФ хочуть блокувати VPN та до чого це призведе, розповів експерт із кібербезпеки
Нагадаємо, Кремль масово блокує доступ росіян до інтернету в різних регіонах Російської Федерації. Зв’язок глушать спеціально, щоб протести, які спалахують у Росії, не розросталися.