Поранені не повинні потрапляти до обмінного фонду, а передаватися на територію іншої сторони без жодних умов, — правозахисник

Олександр Павліченко. Скріншот: uatv.ua

Росія відмовляється виконувати мінімальні стандарти міжнародного гуманітарного права і допускати міжнародних спостерігачів на територію, де утримуються військовополонені або утримуються в заручниках цивільні українці. Росія просто плює на всі норми і стандарти. Про це сьогодні, 18 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив правозахисник, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Олександр Павліченко.

“Міжнародних спостерігачів для того, щоб було можливо контролювати або хоча б підтримувати контакт із тими, хто позбавлений волі. Йдеться про те, що в умовах окупованих територій, де є взагалі режим несвободи, є ще й місця несвободи, де утримуватимуться в стаціонарних (колишніх колоніях, СІЗО), або ж навпаки спеціально облаштованих наполовину концтаборах українські громадяни, які піддаються жорстокому нелюдському поводженню, тортурам, цьому є підтвердження і свідчення”, — сказав він.

Правозахисник прокоментував інформацію, що Росія утримує 800 поранених і тяжкопоранених українських захисників. Згідно з Женевськими конвенціями, їх мають передати Україні без будь-яких умов.

“Ті, хто перебувають в стані необхідності бути обміняними, ті, хто перебуває після травм, поранень, каліцтв, вони повинні не потрапляти до обмінного фонду, а передаватися на територію іншої сторони без жодних умов. Це одне з таких правил, які стосуються утримання військовополонених. Або ж сторона має надавати їм належний догляд і лікування таке, яке надається на протилежній стороні. Є ще одна велика проблема в тому, що не всі військовополонені офіційно зареєстровані, і озвучена кількість — це ще не повна статистика і не вся інформація, яка стосується тих, хто потрапив у полон”, — каже Павліченко.

Він уточнив, що це пов’язано з питанням незалежного контролю.

“Якби був незалежний контроль, який би давав змогу встановити і контролювати всі місця, де утримуються військовополонені українці, які потрапили в полон і перебувають на непідконтрольній Україні території, або ж вивезені навіть на територію РФ, є й такі випадки, то це була би достовірніша інформація і давала би змогу чіткіше контролювати і можливості переміщення цих військовополонених, і встановлювати першочерговість та необхідність невідкладного обміну або передання без якихось умов на територію іншої сторони”, — пояснив Павліченко.

На думку глави УГСПЛ, ООН, ОБСЄ, Червоний Хрест повинні будуть переглянути функціонування і роботу своїх або польових місій, або окремих утворень.

“Таких як Російський Комітет Червоного Хреста, які не виконують свою місію, фактично навіть заважають або сприяють вчиненню воєнних злочинів. Нагадаю, що Російський Комітет Червоного Хреста був пособником у викраденні українських дітей”, — уточнив Олександр Павліченко.

Читайте також: Через небажання міжнародних організацій змінюватися страждають прості українці: інтерв’ю з Дмитром Лубінцем

Прямий ефір