Популяція степових бабаків — на межі зникнення: як Росія чинить екоцид в Україні — деталі

Бабак Тимко. Фото: uatv.ua

Потепління в середині березня — бабак Тимко, який пережив російську окупацію в селі Нестерівка Великобурлуцької громади Харківської області, дав традиційний прогноз погоди. Біологи кажуть, що популяція степових бабаків в області перебуває на межі зникнення. Причина — наслідки російської окупації та бойових дій, через обстріли та замінування критично скоротилися території проживання гризунів, інформує FREEДОМ.

“Тимко сказав, що весна наступить обов’язково, але не раніше ніж за шість тижнів”, — каже доглядач бабака Володимир Ронкін.

Відомого бабака Тимка цього разу будити не довелося, каже доглядач та співробітник біологічного факультету Харківського Національного університету ім. Каразіна. Через бойові дії та обстріли тварина вже рік перебуває в стресі та фактично не спить.

“Бабаки сплять не дуже добре, і Тимко теж, як би сьогодні за кілька років останніх, перший раз, коли він був повністю прокинутий, ось я його діставав, він абсолютно бадьорий, посміхався і зустрічав привітно цілком…”, — зауважує Ронкін.

У поколінні харківських бабаків-провісників погоди Тимко — вже третій за останні 19 років. Рік тому він і його доглядач опинилися під окупацією російської армії в селі Нестерівка Великобурлуцької громади. Після пережитого стресу бабак так і не набрав знову ваги, каже біолог. У такому ж стані ще 20 бабаків — підопічних біологічного факультету Харківського Національного університету імені Каразіна. 

“Нещодавно спускався в льох, просто перевірити, ми регулярно спускаємося. Я потрапив якраз у момент, коли чи то стріляли, чи то вибухало, до того ж це було доволі далеко від нас, кілометрів не менш ніж шість, може, 10 км, ну, там як землетрус”, — згадує Ронкін.  

Одне з основних місць проживання степових бабаків в Україні, — це північний схід Харківської області. До 50 тис. особин ще на початку двохтисячних налічувалося у Великобурлуцькому та Дворічанському районах, а через проблеми в сільському господарстві та мисливські сезони популяція стала скорочуватися. 

Харківські екологи домоглися того, щоб тварин внесли до Червоної книги України. Рік тому популяція в області досягла 5 тис. особин. Повномасштабне вторгнення Росії завдало додаткової шкоди, на деяких ділянках бабаки можуть зникнути як вид, кажуть учені.   

“Ми ще не можемо нічого говорити, тому що для того, щоб щось прогнозувати, треба детально вивчити територію. А ми на неї не можемо потрапити ніяк. Навіть на ті ділянки, які звільнені, тому що все захаращене боєприпасами тощо. А що стосується там Дворічанського, де основний кістяк популяції, то там узагалі зараз тривають бойові дії, і що там буде — абсолютно незрозуміло”, — каже завідувач лабораторії “Східні степи” Харківського Національного університету ім. Каразіна Володимир Грубник.

На думку співробітників біологічного факультету, те, як російська армія знищує українську природу, можна назвати екоцидом. 

“Дійсно, зараз територія України, територія Харківської області перебуває під впливом, нове таке слово, яке увійшло в наш побут, це екоцид. Тобто знищення наших територій, знищення наших багатств, які в нас є. І до речі, ці бойові дії виводять на перший план, як важливе завдання після нашої швидкої, а ми віримо в це, перемоги, це ліквідація наслідків цих руйнувань, обстрілів і всього того, що принесла навала цих нелюдів, які до нас прийшли”, — вважає декан біологічного факультету Харківського Національного університету ім. Каразіна Юрин Гумуля.

Масштаби шкоди, яку було завдано екосистемі в Харківській області бойовими діями, біологи поки повністю оцінити не можуть. Але припускають, що збитки становлять мільярди доларів.

Читайте також: Можна говорити про екоцид — експертка розповіла про пряму шкоду навколишньому середовищу України через війну

Прямий ефір