Лиман у Донецькій області розташований всього за 14 км від лінії фронту. Місто торік чотири місяці перебувало в окупації російських військ і було сильно зруйноване внаслідок обстрілів. У жовтні 2022 року Збройні сили України звільнили Лиман. Після звільнення на території населеного пункту виявили масові поховання. За попередніми даними, в одному з них поховано близько 200 цивільних, а в іншому — близько 20 українських військовослужбовців. Через рік Лиман намагається оговтатися від завданих каліцтв. Сюди почали повертатися місцеві жителі, повідомляє FREEДОМ.
“Дожили до світлого дня, хоч вночі спимо. А то взагалі, так страшно було. Страшно — не передати, коли все летить, свистить”, — каже мешканка Лиману Валентина Олексіївна.
За її словами, внаслідок атак російських військових її будинок був сильно пошкоджений.
“Три великих вікна розбито, 16 снарядів прилетіло. Дах — як решето. Якраз зливи пішли — обвалювалися стелі. І добре, що вдома була, а якби вдома не було, то пропало б усе. 45 відер води винесли”, — згадує Валентина Олексіївна.
Зараз у Лимані проживає близько 60 тис. осіб. Практично щодня місто зазнає обстрілів з боку російської армії.
“Зараз у мене є люди, вулиці, на яких нові влучання були днями. Кожен день кудись прилітає. Мир необхідний. Це найголовніше. А так сказати, місто дійсно потребує багато чого: ковдри, матраци. Є люди-погорільці, у яких повністю зруйнований будинок, вони живуть у сусідів. Посуд необхідний, я думаю, ліхтарі”, — розповіла про ситуацію в населеному пункті головна спеціалістка Лиманської міської ради Віра Сафонова.
Протягом року в місті вдалося відновити зруйновані лінії електропередач і повернути жителям електроенергію, налагодити водопостачання. На деяких вулицях знову під’єднали газопостачання. Ремонтні роботи тривають. Однак цієї зими відновити централізоване опалення поки що немає можливості.
“Дуже великі пошкодження. Якщо ми беремо саме квартири в багатоповерхівках, то там дійсно неможливо це все зробити, тому що пошкоджень багато. Пункти обігріву в нас є в Лимані та в селах. Людям, які живуть у квартирах, міська рада за допомогою волонтерів придбала буржуйки”, — повідомила Віра Сафонова.
Піна, цвяхи, скотч, дошки, плівка. Близько ста будівельних наборів привезла гуманітарна місія “Проліска” для жителів Лиману, які постраждали від російських обстрілів.
“Ми працюємо за запитом від Лиманської громади. Привозимо приблизно раз на тиждень допомогу жителям, надаємо будівельні набори. До списків, які складає місцева влада, входять люди, які постраждали внаслідок обстрілів. Крім будівельних наборів привозимо непродовольчі товари. Усю допомогу ми надаємо в рамках допомоги від Агентства ООН у справах біженців”, — сказала співробітниця гуманітарної місії “Проліска” Олена Ключко.
Мешканка Лиману Алла встигла евакуюватися з міста у квітні минулого року. Повернулася в жовтні після деокупації. Те, що побачила в рідному місті, її шокувало.
“Депресія була. Додому хотілося. А як приїхали, звичайно, жахнулися, і сльози текли. В’їхали в Лиман — сльози були, чи то радості, що повернулися, чи то від того, що страшно було дивитися. Зараз більш-менш. У доньки в будинок сім влучань було. Вікон немає, дах побитий. У сина також: і дах, і вікна, двері заклинило, що не відкриєш”, — розповіла Алла.
За її словами, вона звикла за рік до труднощів. Навесні хоче почати відновлювати свій будинок.
“Перезимуємо. Головне, щоб світло було. Брикетів трохи дали, дрова, може, дадуть. Так і проживемо. Навесні будемо все ремонтувати. Дай Боже, щоб усе було тихо, щоб усе було нормально. Щоб наші хлопці повернулися всі здорові. У мене зять, дай Боже йому здоров’я, воює”, — додала Алла.
Вона зазначила, що російські війська накоїли занадто багато лиха в Україні.
“Від усього звільнили: від будинків, дітей від роботи, від існування. Ми жили добре, чудово. Від усього звільнили”, — нарікає мешканка Лиману.
Також людям надають психологічну допомогу — у складі місії працює кваліфікований психолог.
“Ці люди перебувають у себе вдома. Вони, скажімо так, більш упевнені в собі, тому що вони перебувають у своїх домівках, але вони постійно кажуть: ми поки що живі. І це, звісно, турбує, тому що вони постійно чекають, що з ними щось може трапитися. Зараз дуже необхідна допомога людям, які перебувають недалеко від зони бойових дій і мають дуже високий рівень тривожності та схильності до стресу”, — пояснює психологиня гуманітарної місії “Проліска” Ірина Курасова.
Будинок самої Ірини залишився в тимчасово окупованому Соледарі та зруйнований російськими військами. За місяць до повномасштабного вторгнення жінка придбала дачу на околиці Лиману, але провести там час так і не встигла. Півтора року вона живе в Харкові й тепер у рідні місця приїжджає допомагати місцевим жителям.
“Коли я приїхала сюди, у мене тремтіло серце, тому що я знову перебуваю на своїй рідній землі. У Донецькій області. Дуже важко бачити, як місто зруйноване”, — зізналася Курасова.
Щоб оперативніше надавати допомогу в Донецькій області, гуманітарна місія “Проліска” відкрила тут свій офіс. Логістика покращилася і з’явилася можливість постійно контактувати з місцевими жителями, швидко реагуючи на їхні запити.
“До цього “Проліска” однаково не кидала Донецьку область, і мої геройські колеги їздили з Дніпра і з Харкова, покривали небезпечні місця Донецької області, де були обстріли, де перебувають люди, які потребують допомоги. Тепер відкривається офіс у Донецькій області, він буде розташований у місті Добропілля. “Проліска” зможе швидше реагувати на потреби мирного населення, яке тут усе ще залишається”, — зазначив представник гуманітарної місії “Проліска” Євген Ткачов.
Зараз мирні жителі Лиману найбільше мріють про те, щоб війна закінчилася і можна було відновити свої будинки. На сьогодні в Лимані практично немає вцілілих будинків — 85% житлового фонду пошкоджено внаслідок обстрілів.
Читайте також: Телеканал FREEДOM передав допомогу жителям Лиману: репортаж із деокупованого міста (ВІДЕО)
Нагадаємо, Збройні сили України 1 жовтня 2022 року зайшли в місто Лиман Донецької області, а також звільнили п’ять сіл поруч.