Пономарьов: Прагнення європейських країн у НАТО – це заслуга Путіна

Кремль провадив провальну політику щодо України, через що сьогодні можуть бути взяті під варту російські політики з найближчого оточення президента РФ Володимира Путіна. Проте бездарність такої дипломатичної та підривної діяльності виявляється не лише у провалі військових завдань Кремля в Україні, а й у діях європейських країн, наприклад, Швеції та Фінляндії. Докладніше про це – в інтерв’ю з колишнім депутатом Державної Думи РФ Іллею Пономарьовим на телеканалі UA.

— Якою є зараз доля Владислава Суркова, ідейного натхненника “Новоросії”, “ДНР”, “ЛНР”? Як так вийшло, що колишній радник Путіна пан Сурков, можливо, зараз у наручниках відпочиває?

— Я хотів би ще раз наголосити: можливо. Тому що, на жаль, дуже багато фейків викидають з боку Росії, а у пана Суркова величезна кількість недоброзичливців серед силовиків. Тому вони цілком могли вирішити, що якщо вони тонуть, то нехай і товариш теж разом із ними тоне, мовляв, потягнемо його разом із собою на дно. Тим не менш, у нас було два джерела, які про це розповіли, і одне з них розповіло додаткові подробиці, що Сурков проходить у тій самій справі, за якою проходить генерал Бесєда, колишній керівник п’ятої служби ФСБ, який, зокрема, відповідав за український напрям у ті самі роки, коли Сурков був помічником президента Російської Федерації і був політичним координатором того ж напряму. Два,ю або три дні тому цей самий генерал Бесєда, який теж перебував під домашнім арештом від початку березня, був перевезений до слідчого ізолятора Лефортово ФСБ РФ, і цілком можливо, що там почав говорити. І ці події щодо Суркова є прямим наслідком. Це справа про розтрату великої суми грошей — близько 5 мільярдів доларів, які видавалися з 2014 року на розкладання української еліти та контрпропаганду в Україні.

— Швеція та Фінляндія планують вступити до НАТО вже влітку 2022 року. Про це повідомили одразу кілька ЗМІ. І прем’єр-міністр Фінляндії заявила, що будь-яке рішення про членство країни в Альянсі має бути ухвалене швидко і краще цієї весни. Як Ви вважаєте, як у реальності Кремль оцінює заяви Фінляндії? Як загрозу?

— Гадаю, так і оцінюють. Я хотів би сказати зараз Путіну: “Вітаю тебе, Шарику, ти — дурко”. Все, чого він досягнув з 2014 року, те, що здійснював під прапором якраз протидії розширенню НАТО, значно прискорило розширення Альянсу, принесло нове життя в цю організацію, яка насправді до 2014 року була у глибокій кризі. Сенс існування НАТО на той час практично зник. А Москва так цілеспрямовано гальванізувала та відродила цей військовий блок до життя. Але те, що Фінляндія та Швеція планують вступати, особливо Швеція, яка взагалі все життя була нейтральною країною, це була її фішка, і ось тут вона вирішує відмовитися від цього статусу, це, звичайно, найбільше досягнення російської дипломатії. Що вони з цим робитимуть, важко сказати, оскільки вони живуть у полоні своїх власних ілюзій і якихось уявлень, далеких від реальності, то, напевно, їм потрібно в цій ситуації мілітаризувати Кольський півострів. Наскільки вони це можуть робити в умовах війни з Україною, тут велике питання. Нам від цього точно буде легше, бо це означатиме відведення і військових, і техніки від усього, що відбувається в Україні. Тож братам-скандинавам велике за це спасибі!

— На мою думку, варто ще раз акцентувати увагу на тому, що саме агресія Володимира Путіна, Кремля, Російської Федерації призвела до того, що нейтральна Фінляндія, як і Швеція, захотіли вступити до НАТО.

— Безперечно. Тут же ще іронія долі в тому, що будь-яка людина, яка добре знає історію цих скандинавських країн і в них була, знає, що Фінляндія та Швеція зараз приблизно, як Росія з Україною. Це така історія “заклятої дружби”. Фінляндія дуже довго входила до складу Швеції свого часу. Чому фіни, незважаючи на Фінську війну, непогано ставляться до Російської Федерації? Тому що Російська імперія колись відбила їх від Швеції. Те, що тепер обидві ці країни разом входять до єдиного військового блоку для того, щоб захищатися від Російської Федерації, у цьому, звичайно, є така сумна гримаса історії.

— Багато політологів думають, що Путін розв’язав цю війну саме тому, що він вважав, що нападуть на Російську Федерацію. Чи можна припустити, що він діятиме так само зараз, якщо процес запуститься?

— Дивіться. З одного боку, те, що зараз відбувається в Україні, дає достатньо приводу для того, щоб говорити, що з Російською Федерацією воює не лише Україна, а й НАТО — з погляду постачання техніки, яка йде у країну, та іншої підтримки, яку ми отримуємо у матеріально-технічному плані з боку країн Заходу. З іншого боку, видно, як саме НАТО бере участь у підтримці України. Але бачимо, що на території України немає ні натівських солдатів, ні своєї натівської військової техніки. Тому дурити голову і говорити навіть росіянам про те, що це вони з американцями воюють на території України, у цій ситуації досить складно.

— Чи відкриватиме Путін другий фронт? Тепер проти Фінляндії, Швеції, які виявили бажання стати частиною НАТО?

— Я думаю, що формулювання “другий фронт” немає – цього не відбуватиметься. Просто резервів немає, сил на це немає. Я думаю, що дурості у них, щоб зміцнювати цей північно-західний фланг російської оборони, може й вистачити, просто для того, щоб підтримувати легенду, але якихось наступальних дій не буде. Мені здається, це дуже малоймовірно. Тут швидше можна припустити небезпеку для країн Балтії. Але гадаю, що насправді через героїчний опір українського народу така ймовірність значно знизилася. Тобто гадаю, що такий план був у перші дні війни, і це був такий план “Б” на випадок, якщо НАТО почало б щось робити в Україні. Але гадаю, що зараз це вже не розглядається. Ще раз скажу: просто фізично немає ким і нічим воювати.

— Як ви оцінюєте перспективу вступу Швеції та Фінляндії до НАТО?

— З погляду сумісності цих країн із НАТО вони, звичайно, готові до цього. І з погляду техніки, і з погляду порядку управління. Ці країни є членом Європейського Союзу тощо. Саме це і робить їх вступ до Альянсу набагато простішою історією, ніж вступ України, яка є частиною колишнього пострадянського простору. Це позначається на тому, як збудовано армію, яка там техніка тощо, незважаючи на всю роботу, яку військові України виконали за останні роки. І суто психологічно, звичайно, для європейців вступ Швеції та Фінляндії, простіший. Тому, я думаю, що так, якщо ці країни скажуть про те, що вони вступають до НАТО, тим більше Альянс намагався отримати їх як своїх членів, я думаю, що це рішення буде ухвалено дуже швидко та оформлено буквально миттєво.

— Долучення Білорусі до війни проти України, як і раніше, одна з головних тем. Які Ваші прогнози?

— Залежність Білорусі від Російської Федерації справді дуже висока. І міжнародні санкції її суттєво збільшили. І, звісно, ​​товариш Лукашенко використовує цю ситуацію у своїх інтересах. Він тепер постійно пред’являє Володимиру Володимировичу: ось дивись, ми за тебе страждаємо, через це, не через те, що ми людей розігнали, а через те, що ми з тобою союзники. Тож за це треба платити. І, звичайно, він використовуватиме для цього будь-яку нагоду. Звичайно, Путіну хотілося б, щоб Білорусь вступила у війну. Але мені здається, гостріша фаза цього рішення вже пройдена і вже зрозуміло, що “Батька” зміг “відпетляти” від того, щоб зробити цей крок тут і зараз. Якби російська армія перемагала, то, мабуть, він упав би їй на п’яти. Тобто, якщо вона, як зараз, програє, то брати на себе якусь брудну роботу і за відсутності російських військ наступати на Київ — ну, я маю великі сумніви в тому, що це станеться. Він може зараз укотре пообіцяти Володимиру Володимировичу: коли вдруге підете на Київ, тоді ми обов’язково, звичайно, вам якось допоможемо, а там уже й ситуація якось зміниться.

Нагадаємо, голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA висловив думку, що російські війська вже майже готові йти у наступ на Донбасі.

Зеленський – парламенту Литви: ЄС обговорює шостий пакет санкцій проти РФ, не підтверджуючи наявність у ньому інформації про ембарго на нафту

Читайте також: Військовий експерт Олег Жданов в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA пояснив, навыщо Украъны сучасна зброя.

Прямий ефір