Тимчасовим коридором у Чорному морі з українських портів від початку серпня вийшли вже 200 суден. Понад 7 млн тонн вантажів було експортовано з портів Південний, Одеса та Чорноморськ, з них майже 5 млн тонн — це продукція українських аграріїв. Про це повідомив перший віцепрем’єр Олександр Кубраков, інформує FREEДОМ.
Від початку жовтня обсяги експорту українського зерна суттєво зросли. За прогнозами Міністерства аграрної політики та продовольства України, на кінець року експорт становитиме приблизно 79 млн тонн, тоді як за 2022 рік було вивезено 72 млн тонн продовольства.
Зокрема, у рамках ініціативи Grain from Ukraine направлено 170 тис. тонн продовольства до Ефіопії, Сомалі та Кенії. Ще 25 тис. тонн аграрної продукції відправлять до Нігерії.
Для захисту суден у Чорному морі Україна отримає додаткові військові кораблі від союзників, про що раніше повідомив президент Володимир Зеленський. За його словами, створення нового коридору без Росії є одним із найбільших досягнень України за 2023 рік.
“Поступово нам вдалося відновити експорт із морських портів у Чорному морі, повернути вільне судноплавство і вигнати російський військовий флот, який домінував у Чорному морі. Що Росія може сьогодні зробити? Максимально блокувати цей коридор, але я вважаю, що потужного впливу в неї немає”, — акцентував Зеленський.
Для захисту нового коридору Україна сформувала спеціальні тактичні групи ВМС ЗСУ, які перевіряють маршрут на наявність мін. Також, за словами Володимира Зеленського, Одеський регіон буде захищений додатковими системами ППО, про які Київ уже домовився з партнерами.
“Наші партнери, коли побачили, що дійсно з’явилася така можливість, почали вести переговори про страхування вантажів, про супровід суден. Нам надали американські партнери катери, які будуть супроводжувати ці судна. Росія вже не є вирішальною морською державою в Чорному морі, як вона себе позиціонувала. З’явився альтернативний коридор, не потрібно домовлятися з РФ, щоб вона давала якийсь дозвіл на те, що буде вивозитися зерно з наших портів”, — зазначив експерт-міжнародник, український дипломат Руслан Осипенко.
Ще одним альтернативним коридором для експорту українських товарів став річковий. І важливу роль у цьому відіграла Румунія, заявив держсекретар США Ентоні Блінкен під час зустрічі з прем’єр-міністром Румунії Марчелом Чолаку.
“Румунія зіграла і продовжує відігравати важливу роль у забезпеченні всього необхідного для самозахисту України, а також для можливості продовжувати експорт зерна, пшениці та інших товарів, які є такими важливими не тільки для економіки України, а й для людей в усьому світі”, — наголосив Блінкен.
Тим часом російські окупаційні сили продовжують незаконно вивозити зерно із захоплених територій півдня України. Зокрема, чергову баржу з викраденим урожаєм було помічено в порту Бердянська, повідомив 21 листопада Центр національного опору.
За даними українського уряду, росіяни вивезли з тимчасово окупованих регіонів України зерна на суму щонайменше 1 млрд дол.
“Окупанти підготували технічні засоби, аби щодня викрадати і вивозити із захоплених територій по 12 тис. тонн зерна. Їм вдалося це частково, бо героїчний опір українців змусив противника відступати. Але обсяги вкраденого вражають”, — сказав український прем’єр Денис Шмигаль.
За словами посла України в Туреччині Василя Боднара, викрадене на тимчасово окупованій території України зерно Росія вивозить до Сирії, Лівану, Єгипту. Також судна заходять у деякі порти Туреччини.
Читайте також: Україна за умови посилення ППО зможе вийти на довоєнні обсяги постачання зерна, — голова “Української аграрної асамблеї”