Понад 145 тис. доносів за пів року: як у РФ відроджують сталінські практики (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: gettyimages.com

Суд заарештував ще одного сибірського вченого за підозрою в “державній зраді” — подібні звинувачення влітку 2022 року силовики вже висували трьом діячам науки з Новосибірська, інформує FREEДОМ.

Першим затриманим став завідувач лабораторії квантових оптичних технологій Дмитро Колкер. Його звинувачували в передачі секретних даних Китаю. Незважаючи на те, що у чоловіка була остання стадія раку, співробітники ФСБ забрали його прямо з лікарні. Через кілька днів після затримання він помер. Загалом у Сибірському відділенні Російської академії наук кримінального переслідування зазнали 16 осіб.

За версією Кремля, будь-який громадянин, який ставить під сумнів дії режиму — “зрадник батьківщини”. Так, член комітету Держдуми з оборони Андрій Гурульов запропонував відродити в усіх регіонах РФІ контррозвідку “Смерш”, що працювала в сталінські часи. 

“Ми говорили про “Смерш”, створили управління, яке таким приблизно чином працює на нових територіях, але сьогодні нам намагаються завадити і в тилу. Розмовляв із Далеким Сходом, де в нас базуються підводні ядерні човни, кораблі наші. Їм теж може загрожувати небезпека”, — сказав Гурульов.

Він наполягає на тому, щоб усіх так званих зрадників відправляли в глуху тайгу довічно. 

Зазначимо, управління контррозвідки “Смерш” було створено 1943 року за указом Сталіна і займалося затриманням диверсантів, шпигунів і зрадників батьківщини. 

Зацікавилися в Кремлі і роботою IT-компаній. Голова Ради з прав людини при президентові РФ Валерій Фадєєв запропонував створити інститут з контролю за їхньою роботою. Щоправда зазначив, що контролювати буде складно, оскільки приватні компанії наполягатимуть, що держава не може втручатися в їхню роботу.

Дедалі складнішим у Росії стає і становище правозахисних організацій. Підтвердження тому — Путін включив до складу Ради з прав людини автора доносів на незалежні російські ЗМІ Олександра Іонова. 

Він став відомий скаргами, після яких кілька незалежних ЗМІ були визнані “іноземними агентами”. Зокрема, після його звернень Мін’юст визнав “іноагентами” видання “Медуза” і The Bell.

“Людей продовжують саджати за слова, за найменше бажання критикувати владу, війну. Я б не сказав, що стало в рази гірше цього року, але потрібно пам’ятати, що завжди може бути гірше. Усі 24 роки путінських нас учили, що завжди може бути гірше. Будь-яка репресивна машина, коли вона починає розкручуватися тільки в один бік, щоб її зупинити, повинен зламатися репресивний апарат, який її використовує, влада повинна змінитися”, — вважає російський опозиційний політик, ексглава руху “Открытая Россия” Олександр Соловйов. 

Писати доноси — це вже мейнстрим для Росії. Наприклад, влада Примор’я запустила чатбот для доносів “Опер пишет”. 

Двома тижнями раніше влада Бєлгородської області також створила бот для доносів, який назвали “Поиск плохих людей”.

“Згідно з офіційними даними Роскомнагляду, тільки за перші шість місяців 2022 року громадяни подали понад 145 тис. доносів. Більшість із них стосувалися “фейків” і “дискредитації” армії. Однак доносили також на тих, хто слухав українську музику або носив одяг кольорів національного прапора України”, — йдеться в публікації видання The Moscow Times. 

Однією з найвідповідальніших для кремлівської влади стала голова “Лиги безопасного интернета” Катерина Мізуліна. Видання “Верстка” підрахувало, що вона написала скарги щонайменше на 166 осіб і чотири музичні групи. У результаті, на 14 осіб завели адміністративні справи, а ще четверо потрапили під кримінальне переслідування.

Читайте також: Кремль узяв за основу каральні методи Сталіна: чи варто очікувати в РФ ще одну хвилю масових репресій — думки експертів

Прямий ефір