Країни Балтії почали постачати військову техніку Києву одразу в перші місяці повномасштабного вторгнення РФ, тому що самі пережили подібний історичний досвід. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів литовський дипломат, юрист Даріус Юргелявічус.
“Я думаю, що навіть після 24 лютого минулого року, коли було зрозуміло, що розпочинається повномасштабна війна Росії з Україною, навіть у таких більш-менш проукраїнських країнах у Західній Європі, назвемо це так географічно, вони ще мали якусь ілюзію, що можна домовитись з Росією і зупинити війну… І я думаю, що і країни Балтії, тобто Естонія, Латвія і моя рідна Литва, прекрасно розуміють з історичного свого досвіду 1940 року, коли нас Радянський Союз анексував, і ми залишилися з цією історією самі… І 50 років окупації в нас зростили відчуття, розуміння, що може статися з народом, який потрапляє під гусениці танка агресора”, — зазначив Юргелявічус.
За його словами, у зв’язку з цим литовці не мають сумнівів, що потрібно зробити все можливе, щоб Україна перемогла.
Дипломат також вважає, що одна з ключових ролей у рішенні про надання Німеччиною танків Leopard належить Польщі.
“Я можу сказати, що Польща, як велика держава, яка має великий військовий потенціал, напевно, зіграла найосновнішу роль, перемагаючи цю стигму, яка говорила про те, що все можемо робити, я кажу про німців, про Німеччину, що все можна, але наступальне озброєння не будемо давати. Слава Богу, що це все вже в минулому”, — сказав Юргелявічус.
Він переконаний, що президенту РФ Володимиру Путіну не вдасться уникнути міжнародного трибуналу, а постпутінська Росія буде зовсім іншою.
“Я не уявляю собі й розвиток сценаріїв, що Путін може бути замінений якимось іншим яструбом, який може бути навіть гірший за того, хто зараз є. Хоча одна з історій, чому кажуть, що він повинен залишитися до кінця, поки не вирішимо війну, лише тому, що ми не можемо передбачити, хто може бути замість нього. Я не думаю, що може бути, хтось інший, хто може бути гіршим, ніж він. Не уявляю собі лише з однієї простої причини, що та еліта, яка присутня навколо нього, вона ж боїться наслідків… Вони ж хочуть нормально жити… Вони ж це своє багатство зібрали не для того, щоб витрачати в Москві або Санкт-Петербурзі, або у Владивостоці”, — вважає Юргелявічус.
Читайте також: Як зміниться ситуація на фронті після поставок західних танків — аналіз Коваленка