Візит до США президента Польщі Анджея Дуди та прем’єр-міністра Дональда Туска демонструє єдність польської влади в питаннях зміцнення обороноздатності країни та регіону. Про це сьогодні, 14 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський.
За його словами, дата візиту, 12 березня, обрана невипадково, оскільки виповнювалося 25 років від дня вступу Польщі до Північноатлантичного альянсу.
“І однією з цілей цього історичного візиту президента і прем’єр-міністра Польщі була демонстрація того, що Польща, хоча і внутрішньо політично розділена, але вона може діяти одноголосно з питань, які мають вирішальне значення з погляду її союзників. Ну так, наприклад, за оцінками видання Financial Times, цей візит є рідкісною демонстрацією єдності з боку політиків, які були втягнуті в суперечку з конституційних питань, що поглиблювалася відколи Дональд Туск обійняв свою посаду. І також видання нагадує, що Польща очолила зусилля Заходу з постачання зброї в Україну після повномасштабного вторгнення Російської Федерації, й водночас сама замовила озброєння на мільярди доларів, збирається витратити цього року 4% ВВП на оборону, що є найвищим відсотком серед країн НАТО, навіть більше, ніж у самих США”, — сказав експерт-міжнародник.
Він зазначив, що, крім питання безпеки Польщі та регіону, темою переговорів були питання, які також стосувалися контексту війни, розв’язаної Кремлем проти України. Желіховський нагадав, що, як пояснив один із соратників президента Дуди, сьогодні завдання Польщі переконати США в тому, що захищати Україну й Центральну Європу вигідно, бо якщо вони не допоможуть зупинити Путіна сьогодні, він стане сильнішим через кілька років.
“Також з приводу України та її важливості говорив і Дональд Туск. І він послався на слова Папи Римського Івана Павла II, який сказав, що не може бути справедливої Європи без незалежної Польщі. І він уже додав цю тему тим, що не може бути справедливої Європи без вільної та незалежної України. І це дуже важливий посил з боку польського прем’єр-міністра, і він адресований саме американському політикуму, який зараз вирішує, що далі робити з допомогою, яка досі ще не була виділена Україні”, — сказав Желіховський.
Він також наголосив, що були заклики з боку Анджея Дуди про те, що безпека всього західного світу залежить від підтримки України, що українці заслуговують на допомогу, бо їхній героїчний захист від російського вторгнення має викликати повагу.
“І також дуже багато говорилося про західну допомогу, він переконував і Джозефа Байдена, і американських конгресменів, що потрібно все-таки розблокувати цю допомогу та дати зелене світло для України, тому що від цього залежить як її подальша доля, так і доля всього вільного світу”, — сказав експерт-міжнародник.
Читайте також: У НАТО розуміють, що простіше і легше зупинити Росію на території України, — Чернєв
Нагадаємо, президент Польщі Анджей Дуда та прем’єр-міністр Дональд Туск 12 березня здійснили візит до США. У Білому домі раніше наголошували, що візит польських лідерів збігається з 25-ю річницею вступу Польщі до НАТО й підкреслює спільну непохитну відданість Сполучених Штатів і Польщі Альянсу.