Полон у Росії: про грубі порушення прав українців розповіли в Центрі громадянських свобод

У липні 2023 року додому, в Україну, повернулися 45 українських захисників. Фото: t.me/dmytro_lubinetzs

Росія порушує міжнародне гуманітарне право, утримуючи українських полонених у в’язницях, що є категоричним порушенням Женевських конвенцій і тягне за собою серйозні наслідки для їхнього здоров’я. Про це сьогодні, 5 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог, член Експертної ради Центру громадянських свобод Михайло Савва.

“Однією з проблем і одним із грубих порушень Росією міжнародного гуманітарного права є те, що людей утримують у звичайних слідчих ізоляторах, звичайних виправних колоніях, і навіть звичайних в’язницях. Усіх людей, я маю на увазі як українських військовополонених, так і цивільних, утримують в умовах тюремного утримання”, сказав він.

Сава уточнив, що тюремне утримання являє собою закриту камеру, де людей тримають ув’язненими на 23 години на добу. У кращому разі їм надається година прогулянки в невеликому тюремному дворику, і це все.

“Такий режим утримання категорично заборонений Женевською конвенцією, а також Третьою конвенцією, присвяченою військовополоненим, і Четвертою конвенцією, присвяченою правам цивільного населення під час війни”, зазначив він.

Член Експертної ради Центру громадянських свобод резонно підкреслив, що тривале перебування у в’язниці насамперед негативно позначається на здоров’ї.

“Скупченість у камерах викликає кисневе голодування, падає імунітет, починаються хвороби. Недарма туберкульоз називають тюремною хворобою в усьому світі. Крім того, виникає сенсорне голодування: людина позбавляється нових відчуттів, не бачить нічого нового, не чує нічого нового. І так триває багато місяців”, акцентував Сава.

Він додав, що деякі українці вже понад два роки перебувають у російському полоні.

“І такий режим утримання дуже сильно відрізняється від режиму утримання російських військовополонених в Україні, які, відповідно до Женевських конвенцій, по-перше, перебувають у спеціальних таборах. Ці люди можуть пересуватися, вони можуть дихати свіжим повітрям. І це саме те, що наказують Женевські конвенції”, підсумував Михайло Савва.

Читайте також: Омбудсмен Туреччини перевірив умови утримання російських полонених в Україні та здійснить такий же візит до РФ — подробиці (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, за минулу зиму російські окупанти незаконно стратили щонайменше 32 українських військовополонених. Про це йдеться в доповіді Моніторингової місії ООН з прав людини. Експерти також провели інтерв’ю з 60 українськими військовими, нещодавно звільненими з російського полону. Їхні розповіді підтвердили застосування тортур, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження в російському полоні. 

Прямий ефір