Поки Україна бореться на східному військовому фронті, нам треба боротися на політичному західному, — депутат Європарламенту

Депутат Европейского парламента от Литвы Андрюс Кубилюс. Фото: wilsoncenter.org

У ЄС спостерігають за тим, що відбувається у Сполучених Штатах. Зокрема за ситуацією, яка склалася з виділенням допомоги Україні. Рішення не допомогти Києву вплине не тільки на безпеку України, а й усього Європейського Союзу та світову безпеку загалом. Таку думку озвучив депутат Європарламенту, експрем’єр-міністр Литви Андрюс Кубілюс у програмі “На межі” телеканалу FREEДОМ.

За словами євродепутата, ще в перший день повномасштабного вторгнення РФ в Україну було створено мережу парламентаріїв на глобальному рівні з підтримки України. У ній понад 400 учасників, головним чином із Європейського Союзу, багато українців, є і конгресмени зі Сполучених Штатів, із Канади.

“Ми робимо все, щоб західна допомога Україні була більш ефективною. І поки Україна бореться на східному військовому фронті, нам треба боротися на політичному західному фронті. Це ми намагаємося робити — інколи успішно, інколи не зовсім, як сьогодні виникають проблеми зі США. І рішення не допомогти Україні вплине не тільки на безпеку України, а й на безпеку всього Європейського Союзу та світову безпеку”, — акцентував Кубілюс.

Він вважає, що це буде дуже неприємний сигнал, що Сполучені Штати Америки відмовляються від геополітичного лідерства у світі.

“З цього Росія вирішить, що немає Америки на Європейському континенті. А в Європи військова міць набагато слабша. У Європи практично немає ядерного щита. Так, у Франції є сотня-друга ядерних боєголовок, у Великої Британії є, яка вже не в Європейському Союзі”, — сказав політик.

Спостерігаючи за тим, що відбувається в Сполучених Штатах, у ЄС теж мають робити свої висновки, впевнений він.

“Ми маємо дбати про стратегічну автономію Європейського Союзу — створювати свої інструменти, подбати про свою безпеку. Поки що ми говоримо про це теоретично. Але Сполучені Штати можуть нас змусити про це вже не тільки думати, а й вкластися повністю”, — наголосив Кубілюс.

За його словами, у Європейського Союзу є і можливості, і сили, щоб цю прогалину і в допомозі Україні, і в допомозі самим собі найближчим часом закрити.

“Треба пам’ятати, що економіка Європейського Союзу в 10 разів більша, ніж економіка всієї Росії. А якщо взяти економіку ЄС і Сполучених Штатів Америки, так це в 25 разів більше. І якось незатишно бачити, що, незважаючи на таку різницю в розмірах економіки, ми все ще не можемо допомогти Україні перемогти у війні”, — резюмував спікер.

Кубілюс упевнений, що необхідно знаходити й нові форми підтримки, показувати приклади успішних інструментів. Зазначивши при цьому, що в ЄС реалізуються різні ініціативи.

“Наприклад, у Вільнюсі ми провели міжнародну конференцію “Литва Україні”, ми говорили якраз про те, як можемо ще більше посилити свою найрізноманітнішу допомогу — від військової до гуманітарної, і з відновлення України. Щоб Україна стала успішною європейською державою з інтеграцією до Європейського Союзу. І такою державою, в якій українцям було б добре жити, і вони б хотіли повернутися додому”, — сказав депутат.

За його словами, члени литовської делегації в Європейському парламенті започаткували торік ініціативу — потурбуватися про одну громаду на Херсонщині, що має давній зв’язок із Литвою.

“Ми туди поїхали. Там ще з часів Великого князівства Литовського стоїть вежа-фортеця. І, звичайно, ми бачили, наскільки там люди страждають. Вони були окуповані, звільнені, а росіяни все угробили і вивезли. Ми своєю турботою про одну громаду намагаємося в Європарламенті показати приклад іншим делегаціям — берете і ви іншу громаду, іншу область”, — розповів Кубілюс.

Для України важлива не тільки військова допомога, а й спрямована на відновлення вже сьогодні, переконаний депутат.

“Ми маємо самі побачити, наскільки потрібна така допомога. І не тільки військова, а й відновлення — вже сьогодні, не чекаючи, коли прийдуть якісь великі гроші для цього. Щоб люди могли повернутися в ту саму Херсонську область, і їм було б надано допомогу для відновлення своїх будинків”, — резюмував політик.

Повна версія інтерв’ю: Захід має шукати нові рішення щодо допомоги Україні: інтерв’ю з експрем’єром Литви Андрюсом Кубілюсом

Нагадаємо, спікер нижньої палати Конгресу США Майк Джонсон напередодні достроково завершив робочий тиждень, розпочавши перерву в роботі палати до кінця лютого. У Білому домі дії Джонсона піддали критиці, адже пакетний проєкт закону, до якого входять й кошти на підтримку України, так і не був винесений на голосування.

Прямий ефір