1 лютого Європейська рада затвердила пропозицію Єврокомісії використовувати доходи від заморожених активів Російської Федерації для допомоги Україні. Рішення було ухвалено в рамках саміту з узгодження багаторічної фінансової програми для України на суму 50 млрд євро.
Доходи від заарештованих активів РФ — на допомогу Україні
У заяві Євроради йдеться, що “доходи можуть бути отримані відповідно до правових актів Союзу щодо використання надзвичайних доходів приватних організацій, отриманих безпосередньо від заморожених активів Центрального Банку Росії”.
Згідно з попереднім планом Єврокомісії, прибуток від інвестування заморожених російських активів перераховуватиметься до спеціального фонду та зберігатиметься там, допоки країни ЄС одноголосно не погодяться спрямувати їх на підтримку України.
Рішення, зокрема, передбачає, що прибуток найбільшого на європейському ринку депозитарію Euroclear від інвестування заморожених активів буде реєструватися окремо, і не буде виплачуватися акціонерам. 1 лютого Euroclear відзвітував про 4,4 млрд євро відсотків, отриманих від інвестицій заморожених активів РФ.
У документі йдеться про те, що такий механізм відповідатиме договірним зобов’язанням, а також міжнародному та європейському праву.
“Ми вітаємо той факт, що держави-члени ЄС змогли досягти принципової угоди щодо цієї пропозиції. Це важливий крок уперед. А кінцева мета – мати можливість передати доходи від заморожених російських активів Україні. Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель і віцепрезиденти Єврокомісії готові підготувати наступний крок у цьому питанні якнайшвидше”, — повідомив представник Єврокомісії Крістіан Віганд.
Голова Європейської Ради Шарль Мішель згоден з необхідністю використання заморожених активів РФ для відновлення України, і запевнив європейських депутатів, що робота для вирішення цього питання ведеться.
“Це непросте завдання, тому що є юридичні та міжнародні обмеження. Потрібно працювати, і ми це робимо з партнерами по G7”, — заявив Шарль Мішель на пленарній сесії Європарламенту в Страсбурзі.
За його словами, “до допомоги Україні слід ставитися не як до благодійності, а як до зобов’язань перед майбутніми поколіннями”.
“І Євросоюзу потрібно стежити за тим, щоб кожен євро допомоги Україні був інвестований у нашу безпеку і стабільність на найближчі десятиліття”, — підкреслив глава Євроради.
Політолог Володимир Фесенко вважає, що повна конфіскація російських активів ускладнена через недостатню політичну готовність, а також низку інших питань, пов’язаних із відмінністю в законодавствах країн.
“Що стосується конфіскації самих активів, немає поки що повної політичної готовності. США поставили це питання перед європейськими союзниками. Поки що питання вирішуватиметься на рівні “Великої сімки” (G7), але, можливо, Євросоюз теж буде це розглядати, тому що в США вже розглядають законопроєкт про те, що необхідно конфіскувати активи на території США. У Європі це складніше, тому що необхідне не тільки загальноєвропейське рішення, а рішення на рівні кожної країни. Законодавство в окремих країнах різниться”, — розповів Фесенко.
Політолог упевнений, що необхідне рішення буде з часом ухвалено.
“Поки ще немає політичної готовності, але вона буде, я в цьому впевнений. Рік тому ця тема обговорювалася абстрактно. Зараз ми вже бачимо перші практичні рішення. Я думаю, що це рішення буде ухвалено просто дещо пізніше. Треба подолати в головах деяких європейських фінансистів і прем’єр-міністрів “червоні лінії”, — констатував Володимир Фесенко.
Читайте також: ЄС та G7 визначають способи використання заморожених активів РФ для України — варіанти (ВІДЕО)
Думки експертів
Про те, як ЄС планує використати заморожені російські активи для допомоги Україні, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:
- Олександр Савченко, професор, ректор Міжнародного інституту бізнесу, банкір та економіст;
- Ярослав Жаліло, доктор економічних наук, заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень;
- Андрій Новак, фінансово-економічний експерт.
- Ілля Несходовський, економічний експерт.
ЯРОСЛАВ ЖАЛИЛО: Дохід від заморожених активів уже може спрямовуватися Україні
— Наші зарубіжні партнери, незважаючи на те, що вони беззастережно підтримують Україну у війні, надаючи і економічну, і соціальну, і військову підтримку, проте, прагнуть, щоб усе відбувалося в рамках міжнародного права. Тому просто взяти і спрямувати гроші вони не можуть. Їм необхідне дуже чітке юридичне обґрунтування.
І це правильно, тому що за це йде війна. Світ буде працювати, жити за законами права або за правом сили, як хоче Путін. Тобто тут усе нормально.
Але водночас ми зіткнулися з ситуацією, яка ніколи раніше не виникала в сучасному світі, в сучасній економіці. Яким чином, на яких правових засадах ці механізми забезпечити?
Існують різноманітні механізми, і найпростіше цього слона починати долати по частинах. По-перше, частина російських ресурсів уже заморожена, це вже факт. По-друге, дохід від цього замороженого ресурсу вже може спрямовуватися на користь України. Це перший крок.
Далі потрібно говорити про спрямування на користь України всього ресурсу, який сьогодні належить Російській Федерації та підсанкційним її суб’єктам. І, нарешті, третій етап — це вже тільки після завершення війни — визначення розміру репарацій, які Росія повинна буде виплачувати Україні протягом певного періоду часу, щоб компенсувати завдані збитки.
Ось ця етапність, яку сьогодні ми спостерігаємо, і успіхи у розв’язанні цієї проблеми, вселяють оптимізм з приводу того, що ця проблема буде поступово вирішена на правильному, прозорому міжнародно-правовому рівні.
ОЛЕКСАНДР САВЧЕНКО: У ЄС пропонують використовувати гроші наперед, не порушуючи європейського законодавства
— Я намалюю схему, яку поки що, на жаль, обговорюють тільки експерти. Перше положення очевидне: рано чи пізно — краще рано — Україна пред’явить Росії рахунок за шкоду, яку завдала РФ нашій країні.
Приблизно можна рахувати так: один день війни — 1 млрд доларів. Скільки війна триватиме, кожен день — приблизно мільярд. Це перше положення. Воно ніким не заперечується.
Не заперечується і той факт, що Росія повинна буде виплатити цю суму Україні протягом якогось періоду часу. Але, як правило, на країну накладають зобов’язання від 2 до 3% ВВП. Тобто 10-15, можливо, навіть 20 років щороку РФ повинна буде перераховувати нам компенсацію за шкоду. Це згідно з міжнародним правом.
Якщо Росія відмовляється це робити, країни-кредитори та арбітри шукають активи за її межами. І ось таким величезним активом, який зараз є, є арештовані кошти. Будемо рахувати приблизно 300 млрд доларів. Цей актив у 300 млрд доларів у разі відмови Росії платити автоматично перейде у власність України.
Це такі факти, які ніхто не заперечує. Але щоб скористатися цією схемою, треба дочекатися рішення міжнародних судів, а це дуже довгий процес. Згадайте збитий росіянами на Донбасі літак рейсу МН17 — судовий процес тривав кілька років.
Тому, щоб не чекати закінчення всіх цих процесів, пропонується така схема: випускаються цінні папери, їх купують, і виручені гроші йдуть уже в Україну наперед. Найімовірніше, буде створено якийсь спеціальний фонд, який вирішуватиме, скільки грошей і коли направляти Україні.
Напрямки є і на відновлення, і на дефіцит бюджету, і на закупівлю зброї, можливо.
У цієї схеми є і прихильники, і противники на рівні дипломатів і глав урядів. Це не абстракція, це вже робоча схема, але для її реалізації виділена мінімальна сума часу — десь півроку.
Думаю, нам треба спочатку сподіватися на перерахування Україні прибутку від заморожених активів — це понад 4 млрд доларів. І можливо, на кінець року вже запрацює ця схема.
АНДРІЙ НОВАК: Для передачі Україні заморожених активів РФ потрібно пройти три обов’язкові етапи
— Цей процес, хочемо ми цього чи не хочемо, складається з трьох етапів, які послідовно треба пройти. І неможливо проскочити жоден із цих етапів.
Перший етап — це арешт російських державних, корпоративних активів. Тобто російських компаній і приватних осіб — російських громадян, бізнесменів, політиків тощо.
Другий етап — це конфіскація цих активів у власників, тобто у російської держави, у російських компаній і у російських громадян. І третій етап — це передача цих активів третій стороні, тобто Україні.
Ось ці всі три етапи треба пройти за міжнародним правом, і обійти якийсь із етапів неможливо.
На сьогодні у великих обсягах уже виконано перший етап — арешт російських активів. Ми знаємо суму в 300 млрд доларів. Це російські державні активи, які вже заарештовані по всьому світу. Ще триває процес їхнього арешту.
Другий етап — конфіскація. Поки що до нього ще впритул не підійшли. Але процес фактичного арешту і початок конфіскації, передача Україні прибутків від російських активів — не самих активів, а прибутків, які вони отримують у західних фінансових інституціях, — уже свідчить про головне: про тенденцію продовження цього процесу.
І вже по відношенню до прибутку, відсотків від доходів російських активів фактично вже проходить не тільки арешт, але вже і конфіскація, і навіть передача Україні. Можливо, навіть частину програми допомоги Україні на 50 млрд євро Європейський Союз буде здійснювати якраз за рахунок цих грошей.
Тому після військово-політичної перемоги України, матеріальні наслідки війни покриватимуться якраз здебільшого із заарештованих, конфіскованих і переданих Україні російських активів, як державних, так і корпоративних і приватних.
ІЛЛЯ НЕСХОДОВСЬКИЙ: У ЄС придумали, як Україна зможе отримати заморожені російські активи
— У ЄС знайшли оптимальний підхід щодо заморожених активів РФ. Доходи, які отримує зараз Росія, все-таки є її доходами, тобто це її власність. І це питання вирішується досить просто.
У Європейському Союзі запропонували максимально оподатковувати ці доходи, які отримуються від заморожених російських активів. І вже потім ці податки, які були отримані абсолютно законно, не порушуючи жодних абсолютно норм міжнародного права, будуть направляти Україні.
Це такий елегантний, хитрий прийом, який використовують єврочиновники для того, щоб не мати якихось юридичних конфліктів у судах. Їх неможливо якимось чином звинуватити, що вони змінили систему оподаткування конкретно цих речей. І відповідно, це повністю знімає будь-які можливості, щоб Росія висувала свої претензії.
Якщо ці активи будуть заморожені, з огляду на те, яка зараз відсоткова ставка в Євросоюзі, з огляду на те, яку прибутковість вони приносять, як вони використовуються — лежать на депозитних рахунках чи вкладені в ті ж самі євроактиви — загалом це буде приносити десь близько 5-10 млрд євро щороку. Не більше.
Що стосується видачі всіх заморожених активів Україні, то це в Євросоюзі обговорюється. І мені цей варіант теж подобається. Європейські країни оголосили, що Росія не отримає назад свої активи, якщо вона не буде компенсувати збитки Україні, тобто не погодиться на репарації.
За фактом, ви погоджуєтеся на репарації, якусь суму платите Україні, і тоді вони повертають частину активів. Або навпаки: якщо ви не погоджуєтеся на ці процеси, то, можливо, ці активи перейдуть Україні.
У Європейському Союзі доволі успішно обговорюється створення фонду, в якому зберігатимуться ці заморожені активи, спеціально під них буде випущено облігації. Їх будуть викуповувати країни того ж Євросоюзу, США або інші країни. А випуск цих облігацій буде здійснювати Україна. Так Україна отримає гроші.
Іншими словами, ці заморожені активи начебто залишаються російськими. Їхній правовий статус не змінюється, вони є замороженими. Але водночас Україна отримує від реалізації облігацій під ці активи гроші в тому розмірі, які зараз є замороженими. Це теж дуже цікавий і дуже реалістичний варіант для того, щоб не мати потім конфліктів із судами.
Читайте також: Переконали навіть Орбана: експерти обговорили виділення 50 млрд євро Україні