Українська формула миру стане основою нової системи безпеки в Європі та світі. Про це у зверненні до учасників Міжнародного форуму в Каунасі заявив президент України Володимир Зеленський. Глава держави наголосив, що жодній людині більше ніколи не повинен загрожувати голод і радіаційні катастрофи, агресія і терор, руйнування енергетики, депортація та екоцид, повідомляє FREEДОМ.
Напередодні річниці повномасштабного вторгнення Росії до України Генеральна асамблея ООН ухвалила вирішальний документ — резолюцію із закликом до Росії зупинити бойові дії та вивести свої війська з України.
“Тепер будь-які мирні пропозиції, які можуть лунати від тієї чи іншої держави зараз, завтра, післязавтра, за місяць — вони мають перебувати в межах Резолюції і відповідати її ключовим параметрам. І того, чого немає в Резолюції, буде дуже важко їм продати”, — пояснив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
Проєкт Резолюції щодо встановлення всеосяжного, справедливого і стійкого миру в Україні підтримала 141 держава. Лише 7 країн, включно із самою Росією, виступили проти. І це при тому, що представники РФ, як стверджують українські дипломати, кулуарно намагалася переконати країни Глобального Півдня, Близького Сходу та Азії голосувати проти документа.
“Ми підтвердили, що мир має ґрунтуватися на фундаментальних принципах Статуту ООН — суверенітеті, територіальній цілісності та невіднятному праві на самооборону. 141 країна!.. 141 країна підтвердила свою прихильність боротьбі із загрозами енергетиці, фінансам, довкіллю, продовольчій безпеці, ядерній безпеці, які несе із собою російська війна”, — заявила постійна представниця США при ООН Лінда Томас-Грінфілд.
За основу Резолюції взяли українську формулу миру. Її президент Зеленський представив на саміті G20 (“Великої двадцятки”) у листопаді 2022 року:
“Я хочу представити наше бачення шляху до миру — як його реально досягти. І не тільки для нас, а й для всіх вас, ваших союзників і партнерів. Не варто пропонувати Україні компроміси із совістю, суверенітетом, територією та незалежністю. Ми поважаємо правила, і ми — люди слова. Україна завжди була лідером миротворчих зусиль, і світ це бачив. І якщо Росія каже, що нібито хоче закінчити цю війну, хай доведе це діями”.
Формула миру складається з 10 пунктів. Їхня черговість принципово важлива. У перших трьох ідеться про питання, актуальні для всіх жителів планети, а саме радіаційну та ядерну, продовольчу й енергетичну безпеку. У наступних пунктах плану — звільнення всіх полонених і депортованих, відновлення територіальної цілісності України та світового порядку, виведення російських військ і припинення бойових дій. Трибунал для воєнних злочинців — 7-й пункт формули, як і розроблення механізму компенсації за шкоду, завдану Україні російською армією. 8-й пункт — протидія екоциду. Останні два — гарантії безпеки і, нарешті, фіксація закінчення війни.
“Це буде важливим для початку безпосередньої процедури розроблення і подальшого впровадження конкретних механізмів та інструментів, які дадуть змогу, по-перше, притягнути РФ до відповідальності за всі ті злочини, які вона вчиняла, і, по-друге, вони стануть певною базою для створення вже практичних структур. Того ж міжнародного трибуналу, про який ми давно говоримо, і робота над яким ведеться”, — коментує політолог Ігор Рейтерович.
Такі документи, як Резолюція Генасамблеї ООН, мають не тільки практичне, а й символічне значення. Ухвалення документа вкотре доводить, що всупереч твердженням Кремля, союзники України — це не тільки західні країни, а світ не втомиться підтримувати Україну.
Читайте також: Резолюція ГА ООН щодо України — значення документа і як відбувалося голосування (ВІДЕО)