План Трампа на порядку денному: яким буде візит його спецпредставника в Україну

Дональд Трамп і Кіт Келлог. Фото: ap.org

Обраний президент США Дональд Трамп укотре публічно заявив, що закінчить війну РФ проти України. Виступаючи у Феніксі (Аризона) 22 грудня, він зазначив, що чекає на зустріч із Володимиром Путіним, щоб домовитися з ним про закінчення війни.

Тим часом Київ підтвердив, що готується до візиту майбутнього спеціального посланця США щодо України Кіта Келлога. Уже визначено попередню дату.

В очікуванні спецпосланця

Інавгурація Дональда Трампа відбудеться 20 січня. За місяць до цього він повторив своє бажання завершити війну швидко. Водночас, як було зазначено раніше, у команді Дональда Трампа визнали, що швидке вирішення конфлікту не може вміститися у 24 години.

“Це одна з речей, яку я хочу зробити швидко. Президент Путін сказав, що хоче зустрітися зі мною якомога швидше. Тож ми будемо чекати на це, ми повинні покласти край цій війні”, — заявив обраний президент США під час форуму Am Fest в Аризоні.

Він також сказав, що має намір не допустити Третьої світової війни.

“Я закінчу війну в Україні. Я зупиню хаос на Близькому Сході. І я обіцяю, що не допущу Третьої світової війни, до якої ми дуже близькі”, — заявив обраний президент США.

Трамп раніше заявив, що його команда вже досягла “деякого прогресу” в питанні припинення війни в Україні. За його словами, він зі своїми колегами працює над зупинкою бойових дій щодня, адже це завдання набагато складніше, ніж здається на перший погляд. Трамп вважає, що і Росія, і Україна зацікавлені в тому, щоб війна припинилася, адже сторони вже зазнали колосальних втрат.
Дональд Трамп уже зустрічався з президентом України Володимиром Зеленським. Найближчим часом, імовірно, відбудеться зустріч Офісу президента з майбутнім спеціальним посланником США по Україні Кітом Келлогом.

Речник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий підтвердив, що людина з команди Трампа відвідає Україну.

“Попередньо визначено дату цього візиту”, — сказав він, однак не став уточнювати дату з міркувань безпеки.

За словами Тихого, українська влада планує донести до Келлога бачення ситуації і готова до дискусій.

До цього президент України Володимир Зеленський висловив упевненість, що візит Келлога відбудеться на початку січня.

Сам Келлог в ефірі телеканалу Fox News не так давно заявив, що Київ і Москва готові до проведення діалогу про завершення війни. Кіт Келлог порівняв Україну і Росію з двома боксерами в клінчі, яким просто потрібен рефері, щоб розвести їх по кутах, і нібито Дональд Трамп готовий стати цим рефері.

“Уявіть битву в клітці. Обидва бійці готові здатися. Вам потрібен рефері, щоб розняти їх. І я думаю, що президент Трамп може це зробити”, — сказав Келлог.

Водночас він зазначив, що, на його думку, убивство начальника військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту Збройних сил РФ Ігоря Кирилова не вплине на можливі переговори.

“Я не думаю, що це стане стримувальним фактором”, — вважає Келлог.

Однак він не вважає подібні операції “не найкращою ідеєю”.

Раніше команда новообраного президента США Дональда Трампа запропонувала три варіанти врегулювання війни РФ проти України. Ці плани сходяться в ключових моментах, але їхня реалізація несе ризики для України, оскільки заморожування війни може дозволити Росії перегрупуватися.

Які завдання вирішуватиме Келлог в Україні — думки

Про наміри майбутнього спецпредставника США в Україні, мирний план Трампа та можливі перешкоди з боку Москви — в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:

  • Олександр Леонов, виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень “Пента”;
  • Ігор Айзенберг, професор Нью-Йоркського університету;
  • Тарас Загородній, політтехнолог.

ОЛЕКСАНДР ЛЕОНОВ: Є надія на позитивний результат переговорів

— Я думаю, що Кіт Келлог говоритиме з Україною не про те, до чого готова Росія, а про план Трампа. Я думаю, що план Трампа доноситимуть і до України, і до Росії. І тут є два важливі моменти, як мені здається. По-перше, Келлог — військовий, який сформувався під час холодної війни. І для нього Москва як мінімум стратегічний опонент або ворог.

І другий момент: це людина, яка працювала в адміністрації Дональда Трампа під час першої каденції. І теж важливо, тому що досить багато людей, які працювали з Трампом у його перший термін, зараз не були запрошені в нову адміністрацію. Тобто він уже спрацювався з Дональдом Трампом, і Дональду Трампу комфортно з ним. І це означає, що Кіт Келлог може доносити до Дональда Трампа певну інформацію, він може щонайменше з ним дискутувати і впливати на рішення. Зараз, я думаю, питання стоїть так: є певні напрацювання щодо плану Дональда Трампа, цей план донесуть до України і будуть взаємодіяти.

Тим більше, що Кіт Келлог — людина, яка знає про Україну і, в принципі, Україні симпатизує. Крім того, багато наводять прикладів його виступів про план тощо. Але в нього є певні рамки, і очевидно, що він має говорити від імені та словами Дональда Трампа. Проте він людина, у якої немає симпатії до Росії, і ми повинні це розуміти. І це досить великий плюс.

Цікавий момент, що Келлог їде до Парижа та Італії — двох столиць, де лідери теж досить активно підтримують Україну. Це країни, які не виключили можливість відряджання в Україну своїх контингентів. Німеччини немає в його списку. І це теж досить цікавий момент.

Тому, я думаю, Україні потрібно бути готовою до того, щоб проінформувати Кіта Келлога про ситуацію і вийти зі своїми пропозиціями. Тобто обговорювати пропозиції Дональда Трампа й українські пропозиції. Я думаю, тут можливий певний компроміс і, можливо, взаємодія.

Келлог — людина з близького оточення Трампа, до якого Трамп прислухається. І це людина, яка дійсно симпатизує Україні і дуже критично ставиться до Росії, і він може доносити всю цю інформацію безпосередньо обраному президенту США. Це важливий момент. І очевидно, що Кіт Келлог формуватиме пропозиції, виходячи з інтересів США. І давайте будемо чесними, що в багатьох моментах інтереси України і Сполучених Штатів зараз збігаються. Один із нюансів це те, що Дональд Трамп обіцяв обвалити ціни на нафту, а це найсильніші санкції проти Росії. І знову ж таки питання стримування Китаю і впливу на Китай, щоб Китай впливав на Росію. Тому є надія на позитивний результат переговорів.

ІГОР АЙЗЕНБЕРГ: Після 20 січня для Трампа настане час дій, а не інтерв’ю

— Якщо Кіт Келлог приїде в Україну і, наприклад, пообіцяє додаткову військову допомогу Україні, то це буде хороший сигнал. А якщо він приїде вмовляти керівників України піти на якісь принизливі умови, тобто укласти щось принизливе для України з Росією, це навряд чи буде хорошим сигналом. Тобто Дональд Трамп має обрати, що він збирається робити – підтримувати Україну чи прагнути до того, щоб прийняти російські умови.

Я думаю, що якщо Келлог висловився про війну в Україні як про боксерський ринг щиріше, то він просто не розуміє, у чому полягає сутність війни, до чого прагне Москва. Росія прагне знищення України, є агресором, а Україна бореться просто за своє право на існування, за своє право на життя, за право бути частиною вільного світу.

Йому доведеться це рано чи пізно зрозуміти, якщо він хоче цим займатися. У нього не буде іншого вибору.

Якщо він приїде в Україну, то його потрібно повезти в Бучу, його потрібно повезти в інші місця, де Росія творила свої звірства божевільні, варварські воєнні злочини, щоб йому показати, що це таке.

Коли Дональд Трамп стане президентом, він і той самий Кіт Келлог, і всі інші люди, причетні до питань зовнішньої політики безпеки, матимуть повний доступ до всіх даних розвідки, зможуть аналізувати інформацію, переходити до висновків. Вони повинні будуть ухвалювати рішення.

Ухвалення рішень — це не те, що давати інтерв’ю телеканалам, тобто коли вони вбрані у владу, вони мають відповідну відповідальність і мають ухвалювати рішення відповідно до цієї своєї відповідальності за те, що вони роблять. Тому я ще раз кажу, що потрібно розмовляти з Келлогом і з іншими людьми, які працюватимуть в адміністрації Трампа, із самим Трампом. За можливості потрібно переконувати в тому, що є позиція України, і потрібно їх переконувати в тому, що насправді в інтересах Сполучених Штатів.

ТАРАС ЗАГОРОДНИЙ: Імовірно, Келлог поїде в Москву після Києва

— Келлог спочатку приїде, це буде така ознайомча місія, збере інформацію, а потім поїде в Москву, найімовірніше, для того, щоб намагатися знаходити механізми. Потім вирушить до Трампа пояснювати, що вийде, а що не вийде і знаходити якісь компромісні рішення.

Якщо Росія і далі категорично не погоджуватиметься, висуватиме знаючи наперед неприйнятні умови, то, найімовірніше, там уже буде пропозиція про те, що робити далі американцям, де ця сила, яка змушуватиме Путіна сідати за стіл переговорів або виходити з війни. А Росія вже висунула свідомо неприйнятні умови і навряд чи від них відступить.

В ідеалі Москва хоче переговорів зі США щодо питання України. У Кремлі хочуть, щоб, по суті, США підписали папір про визнання російськими чотирьох областей України і Криму. Вони хочуть, щоб США дали їм сферу впливу у Східній і Центральній Європі. Це нездійсненно і ніколи не буде здійснено.

Вони також хочуть, щоб США змусили Україну, наприклад, піти із Запоріжжя, Херсонської області та Донецької області, щоб росіяни потім усе це окупували тощо. Тобто це свідомо неприйнятні умови.

Дехто обурюється тим, що Келлог не підтримав того, що в Москві ліквідували російського генерала (Ігоря Кирилова, — ред.). Як дипломат, він їздитиме країнами і спілкуватиметься з усіма сторонами. Він не може нікого офіційно підтримати.

Я думаю, більшість у Пентагоні, згодні з тим, що Україна має право на ліквідацію генералів, які віддають злочинні накази. Але Келлог зобов’язаний поводитися дипломатично.

Читайте також: В пошуках миру та сили: Трамп призначив спецпредставника щодо України — що про нього говорять експерти

Прямий ефір