Сформувати спільне замовлення для закупівлі боєприпасів для України планують країни Євросоюзу. Це дасть змогу заощадити кошти й пришвидшить виробництво снарядів на оборонних підприємствах. Завдяки такому кроку Збройні сили України мають отримати достатню кількість боєприпасів. А це, за словами експертів, дасть можливість не тільки протистояти атакам ворога, а й планувати контрнаступ, інформує FREEДОМ.
Для відбиття атак російської армії ЗСУ використовують від 60 до 210 тис. снарядів на місяць. Порахувавши потреби цього року, в уряді України заявили, що ЗСУ знадобиться 1 млн боєприпасів. За підрахунками Естонії, виготовлення такої кількості снарядів вартуватиме 4 млрд євро.
“Нам потрібні свіжі гроші. І це, знаєте, одна з найважливіших речей, яку потрібно отримати сьогодні. Ми не можемо тільки сподіватися, що в нас є щось у європейському миротворчому фонді або в якихось інших інструментах. Нам потрібні свіжі гроші, і вони потрібні швидко”, — сказав міністр оборони Естонії Ханно Певкур.
Ідею спільної закупівлі боєприпасів для України Естонія запропонувала в лютому. Дипломати не приховують: це питання досить складне, оскільки для Європи такий підхід абсолютно новий.
“Що я вважаю справді важливим, так це дві речі: українцям вкрай потрібні боєприпаси, щоб продовжувати цю війну. І інший аспект цього полягає в тому, що ми повинні нарощувати виробництво в Європі. Є різні способи зробити це. Я вважаю дуже важливим, щоб Європейське оборонне агентство відігравало координаційну роль”, — заявив міністр оборони Швеції Пал Джонсон.
Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель закликав виділити кошти з Європейського фонду миру на купівлю для України артилерійських снарядів калібру 155 мм.
На неформальній зустрічі міністрів оборони ЄС у Стокгольмі, що відбулася 8 березня, дипломати обговорювали, як збільшити й пришвидшити військову підтримку Україні. Особливо щодо боєприпасів. Жозеп Боррель запропонував тристоронній підхід.
“Перше — забезпечити негайне постачання більшої кількості артилерійських боєприпасів, зокрема 155-мм, Збройним силам України з наявних запасів держав-членів або з тих, що чекають на виконання замовлень. Друге — сукупний попит у Європі та прискорені закупівлі 155-мм боєприпасів для поповнення запасів держав-членів і забезпечення довгострокової підтримки України. Закуповуючи спільно, ми зможемо знизити ціни на одиницю продукції та строки постачання”, — резюмував глава європейської дипломатії.
Третій пункт стосується підтримки швидкого нарощування виробничих можливостей європейської оборонної промисловості. Щоб задовольнити величезний запит на поповнення запасів як для України, так і для країн-членів ЄС.
“Якщо ми не зупинимо цю війну, то матимемо дуже важкі наслідки. Це стосується не тільки України, яка платить високу ціну, не тільки Європи, а й усього світу. Тому що наступні продовольча та енергетична криза поставлять світ у дуже важку економічну ситуацію. Тому немає зараз більшого пріоритету, ніж цей”, — заявив Боррель.
Наразі ЄС має план фінансування на 2 млрд євро. 1 млрд євро призначений для часткового відшкодування витрат країнам, які можуть терміново передати боєприпаси Україні з власних запасів. Ще 1 млрд євро спрямують на спільні закупівлі нових боєприпасів, пише видання Politico.
“Великий крок: це стане першим, що раніше було немислимо. ЄС спільно закупить зброю або боєприпаси. Але знову ж таки, відтоді як торік Росія почала повномасштабне вторгнення в Україну, блок постійно порушував табу, щоб протистояти новій загрозі. Європейський фонд миру — фонд, що фінансується країнами ЄС — використовували для часткового відшкодування витрат урядам, які пожертвували танки або інше озброєння”, — йдеться в публікації.
Нове фінансування — це, в основному, політичне рішення для держав-членів. Очікується, що це питання, поряд з узгодженням кількості снарядів, що постачатимуться, вийде на перший план під час зустрічі міністрів закордонних справ і оборони країн ЄС 20 березня, напередодні саміту лідерів країн Євросоюзу в Брюсселі. Він відбудеться 23-24 березня.
Читайте також: Допомога союзників і власне виробництво — Україна продовжує озброюватися (ВІДЕО)