Після загибелі Раїсі Іран очікує турбулентність — розбір Семиволоса

Прапор Ірану. Фото: ukrinform.ua

Іран очікує турбулентність після загибелі президента Ібрагіма Раїсі. Про це сьогодні, 24 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

“Звичайно, очікує турбулентність. Будь-які вибори, навіть такі обмежені, як вибори президента в Ісламській республіці, де, власне, будь-який кандидат проходить через дуже серйозне сито відбору і відповідно до ідеологічних постулатів і, відповідно, зі схвалення верховного лідера Хаменеї. Але як мінімум, як ви розумієте, іранське суспільство неоднорідне, політична еліта теж неоднорідна. Є досить велика кількість людей, які час від часу намагаються щонайменше податися на цю посаду. У декого складні стосунки з верховним лідером, а вони — не останні люди в цій країні, вони мають ресурси. І тому природно, що ключова інтрига — це навіть не посада президента, хоча в цьому плані він важлива сходинка, а ключова інтрига — це 85-річний Алі Хаменеї”, — сказав Семиволос.

Він нагадав, що 2022 року в Ірані почалися масштабні заворушення, багато говорилося про хворобу аятоли Алі Хаменеї, та багато хто розраховував, що смерть верховного лідера може підштовхнути суспільство до серйозних змін.

“А люди смертні, у варіанті Раїсі ми бачимо, що раптово смертні. І тому природно навколо цього вибудовується дуже багато, скажімо, планів. Наскільки вони будуть реалізовані — це друге питання. Але Іран, безсумнівно, очікує турбулентність, оскільки, об’єктивно кажучи, будь-який інший наступник Алі Хаменеї виглядає набагато слабкішим. Єдине, що гарантує зараз безпеку, й сила, яка посилилася, значно посилилася — це Корпус вартових Ісламської революції. Вони багато в чому визначатимуть майбутнє керівництво країни. Але знову-таки далеко не всі підтримують посилення КВІР”, — сказав Семиволос.

Читайте також: Іран без Раїсі: що зміниться в країні та на карті світу — оцінки експертів

Нагадаємо, після смерті іранського президента Ібрагіма Раїсі в авіакатастрофі, виконувати обов’язки президента Ірану наступні 50 днів буде перший віцепрезидент країни Мохаммад Мухбар.

Прямий ефір