Після виборів Путіна на Росію чекають інфляція та девальвація рубля — думка

Інфляція. Колаж: pixabay.com

Російська влада вкладає величезні кошти у воєнно-промисловий комплекс, який не приносить прибутку державі. Водночас підприємства, які виробляють необхідну для населення продукцію, відчувають проблеми. Про це сьогодні, 4 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив економічний оглядач і публіцист Максим Блант.

“Воєнно-промисловий комплекс має величезну низку переваг порівняно з економікою, яка працює на задоволення платоспроможного попиту, скажімо так, інвестиційного попиту. У Росії, за словами Путіна, 80% оборонних підприємств працюють за передоплатою. Це означає, що Міністерство фінансів виділяє їм кошти, і вони, відповідно, ці кошти освоюють, як уміють, на відміну від звичайної промисловості, яка працює на кредитах. Коли Центральний банк удвічі підвищує ставку з восьми до 16% протягом кількох місяців. Це означає і дворазове подорожчання кредитів. Відповідно, цивільний сектор, крім того, що не має можливості давати якісь пільги або бронь від армії своїм працівникам, опиняється в неконкурентному становищі порівняно з оборонним сектором”, — пояснив Блант.

У підсумку, за його словами, цивільні підприємства змушені або скорочувати виробництво, вводити заходи економії на нулі, або нарощувати свій борговий тягар, який стає непіднімним через заборонні фактично ставки за кредитами.

“Продукція воєнно-промислового комплексу не задовольняє платоспроможний попит, але ті гроші, які Мінфін платить військовим підприємствам, зокрема розходяться на зарплати, і попит дуже сильно підтримують. Тобто працівники виробляють те, що на ринку не потрібне, неможливо ні поставити в магазини, ні продати на експорт, щоб на експортний виторг купити якісь імпортні споживчі товари, але гроші люди справно отримують”, — зауважив економічний оглядач.

Водночас звернув увагу Блант, хоча економіка і зростає за загальними показниками, але змушене скорочуватися цивільне виробництво.

“Попит збільшується, а можливості його задоволення падають. Плюс у Росії падає експортний виторг. Надмірно жорсткі заходи валютного регулювання, введені в Росії, якщо носять зовсім тимчасовий характер, експортери ще можуть якось перетерпіти. Зараз ідеться про те, щоб продовжити їх до кінця 2024 року, хоча вони спочатку планувалися до квітня. І якщо це станеться, то просто ті компанії, які експортували свої товари, перестануть це робити, тому що невигідно. Після виборів Путіна багато економістів очікують, по-перше, сплеск інфляції, а по-друге, — черговий раунд девальвації рубля”, — заявив він.

Читайте також: Через війну Росія збідніла вже на 10%: інтерв’ю з російським економістом Сергієм Алексашенком

Нагадаємо, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин заявив, що Російська Федерація не переводить свою економіку на військові рейки, а просто різко збільшила військові витрати.

Прямий ефір