Підтримка України зростає, попри перипетії політичних процесів у низці країн, — Єрмак про формулу миру

Андрій Єрмак. Фото: president.gov.ua

Україна ще не перемогла у війні з агресором, але точно не програла: український народ і далі житиме у своїй суверенній державі. Навіть російське керівництво, нехай у свій збочений спосіб, визнало героїчний спротив українців і звитягу Сил оборони. Безумовно, без системної та тривалої допомоги світової спільноти це було б навряд чи можливо. Ця підтримка не просто є — вона зростає, попри перипетії політичних процесів у низці країн. На цьому у статті для “Укрінформу” наголосив голова Офісу президента України Андрій Єрмак, передає FREEДОМ.

Він зауважує, що підтримка не береться нізвідки, і навіть добра воля далеко не завжди перетворюється на добру дію. Для цього потрібні стимули та постійне переконування.

“Видатний британський журналіст Девід Фрост якось жартома сказав, що дипломатія — це мистецтво дозволяти комусь робити по-вашому. У цьому жарті неабияка частка істини: щоби ваші ідеї втілювались у життя, ваші партнери мають стати їх співавторами. Саме цим принципом ми й керуємось”, — зазначає керівник ОП.

Цей спільний для України та її партнерів план — формула мира президента Володимира Зеленського, яку той представив у листопаді 2022 року. Але сама ідея виникла ще навесні. З того часу Офіс президента та Міністерство закордонних справ зайнялися підготовкою ґрунту для її просування.

“У фокусі формули — безпека в усіх її проявах: від воєнної та гуманітарної до продовольчої та екологічної — й справедливість для людей і для країн. Нам весь час кажуть: “Неможливо!”, але ми знаємо, що неможливе лише те, що досі не було зроблено. Нав’язувати агресору мир на умовах жертви агресії — нечувано. Але ми знаємо, що це справедливо, та віримо, що це досяжна мета. І йдемо до неї. Адже саме наше бачення лягло в основу мирного плану, над яким працюють під сотню держав”, — зауважив Андрій Єрмак.

Він наголошує: план — всеохопний, позаяк одне неможливо гарантувати без іншого. З червня тривають зустрічі з послами щодо реалізації формули миру у виняткових локаціях, символічно присвячених кожному пункту.

“Наприклад, Гостомельський аеропорт — з приводу виведення російських військ з України; відновлений після зруйнування росіянами хлібозавод на Київщині — щодо продовольчої безпеки і як символ відновлення… Кожна локація — це емоційне занурення наших партнерів у біль українського народу від війни”, — пише Єрмак.

За його словами, крок за кроком подолано довгий шлях, і тепер кожен пункт української формули миру наповнений реальним змістом та конкретними планами дій. Якщо на першій зустрічі з послами були представлена 21 країна та міжнародна організація, то на десятій в аеропорту “Бориспіль” у п’ятницю, 1 грудня, уже 86. Єрмак зазначив, що залучені всі: Захід і Схід, Північ і Південь. Він особливо наголосив на тому, що вдалося вибудувати конструктивні стосунки з глобальним Півднем, який у Кремлі вважають своїм “якщо не союзником, то плацдармом у боротьбі проти Заходу”.

“Крок за кроком ми просуваємось до Глобального саміту миру — зібрання лідерів світу, відданих якомога швидшому досягненню справедливого, тривалого та всеосяжного миру. І ми віримо, що цей саміт відбудеться вже незабаром. Наголошу: наша мета — виправити систему міжнародних відносин, змусити її працювати на основі верховенства права, а не права сили. Формула миру вже стала міжнародною екосистемою. Нині це цілісна структура, елементи якої щільно взаємопов’язані. Це каркас, на який нанизуються виконавчі механізми”, — зазначив керівник ОП.

Він нагадав про роботу санкційної групи під спільним керівництвом із послом Майклом Макфолом, безпекової — із колишнім генсеком НАТО Андерсом Фог Расмуссеном, екологічної — за співголовування ексвіцепрем’єрки Швеції Маргот Вальстрьом. А також наголосив на найголовнішому — обміні полонених та поверненні українських дітей у кооперації з країнами, залученими до імплементації формули миру.

“Це наочний приклад того, що наш принцип “Сила в єдності і єдність у розмаїтті” дає свої плоди, адже кожна з держав-учасниць отримує шанс продемонструвати своє лідерство в реалізації пунктів нашого плану. Число охочих долучитися до нас стрімко росте, тож наступна зустріч радників з національної безпеки, яка невдовзі відбудеться, веде нас до пункту призначення — сталого миру для України та світу”, — зазначив Андрій Єрмак.

Читайте також: Фіксація закінчення війни: 10-й пункт української формули миру обговорили в аеропорту “Бориспіль”

Прямий ефір