Фіксація закінчення війни: 10-й пункт української формули миру обговорили в аеропорту “Бориспіль”

Зустріч в "Борисполі". Фото: president.gov.ua

Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак на виконання доручення президента України Володимира Зеленського провів десяту зустріч із представниками дипломатичного корпусу з питань імплементації української формули миру. Зустріч відбулася на території Міжнародного аеропорту “Бориспіль”, йшлося про 10-й пункт формули — підтвердження закінчення війни. До обговорення долучилися 86 учасників: представники 83 іноземних держав і трьох міжнародних організацій, передає FREEДОМ із посиланням на ОП.

Єрмак констатував прогрес за кожним із дев’яти пунктів формули миру, які вже опрацьовані, та зазначив, що справедливий, всеосяжний і тривалий мир можливий лише як результат колективної волі й колективних дій.

“Запобігти повторенню війни можна лише в один спосіб — через надійні багатосторонні безпекові гарантії для України й рішучу демонстрацію єдності та відданості відповідальних держав, які поважають міжнародне право”, — наголосив очільник ОП.

Своєю чергою заступник керівника Офісу президента Андрій Сибіга зазначив, що перші 9 пунктів формули відображають найважливіші елементи майбутнього, побудованого на справедливому, міцному, стійкому мирі.

“Саме такий мир зараз потрібен не лише Україні, а й усьому світу. Жодного умиротворення. Кінець війни — це єдине можливе рішення. Про це — заключний пункт формули миру”, — сказав він.

Робоча група з цього питання на рівні послів, яку Сибіга очолює разом із міністром оборони Рустемом Умєровим, готується представити напрацювання на наступній зустрічі радників із національної безпеки.

На переконання Умєрова, єдиний спосіб забезпечити гарантії миру — перемогти Росію на полі бою. Для цього українські воїни повинні мати новітні технології та зброю, яка може дати асиметричну відповідь на російські промислові можливості та людські ресурси.

А оптимальним юридичним механізмом завершення війни, на думку міністра юстиції України Дениса Малюськи, є багатосторонній договір, до якого можуть бути залучені багато різних зацікавлених підписантів: не лише Україна й Росія, а також гаранти. Цей договір має бути ратифікований парламентами країн, які його підпишуть.

Дипломати-учасники зустрічі наголошували на тому, що справедливий і стійкий мир має базуватися на принципах поваги до суверенітету, територіальної цілісності й незалежності України. Було відзначено важливість того, що планування повернення миру відбувається ще під час війни.

Андрій Єрмак анонсував, що незабаром відбудеться четверта зустріч щодо формули миру на рівні радників із питань національної безпеки та зовнішньої політики. Після цього можна буде переходити до обговорення порядку денного й проведення першого установчого Глобального саміту миру.

Також Єрмак і Сибіга під час зустрічі анонсували, що аеропорт “Бориспіль”, де вона відбувалася, стане першим з українських летовищ, що відновить пасажирські рейси. Це станеться, щойно дозволить безпекова ситуація. Учасники зустрічі отримали на вході символічні посадкові талони, які, на переконання керівника ОП, “скоро стануть справжніми”.

Зустріч в “Борисполі”. Фото: president.gov.ua

Читайте також: Українська формула миру є універсальною, — Левусь

Нагадаємо, 28 жовтня на Мальті відбулася зустріч зовнішньополітичних радників та радників з національної безпеки за формулою миру президента України Володимира Зеленського. Ця зустріч за українською формулою миру стала вже третьою. 26 червня у Копенгагені (Данія) відбулася перша зустріч щодо формули миру України. А 5-6 серпня у місті Джідда (Саудівська Аравія) відбулася друга зустріч.

Прямий ефір