Підтримка України не похитнеться — підсумки саміту G7 в Японії (ВІДЕО)

Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua

Підтримка України в боротьбі з російською агресією та українська формула миру — ці теми стали головними на триденному саміті “Великої сімки” (G7) в Хіросімі (Японія). Участь у ньому взяв і президент України Володимир Зеленський. Детально про підсумки саміту розповів кореспондент “Голосу Америки” в Білому домі Михайло Комадовський, інформує FREEДОМ.

Кореспондент повідомив, що у спільному комюніке лідери G7 засудили зростаючі загрози військовій та економічній безпеці з боку Китаю, закликавши Пекін чинити тиск на Росію, щоб вона припинила повномасштабну агресію і вивела свої війська з України. 

Також у документі група G7 розкритикувала Китай за використання економічного примусу, за мілітаризацію Південно-Китайського моря і за спроби підірвати цілісність демократичних інститутів. 

Щодо України лідери G7 пообіцяли підтримувати країну стільки, скільки знадобиться перед обличчям незаконної та агресивної війни Росії.

“Ми ще раз найрішучішим чином засуджуємо агресивну війну Росії проти України, яка являє собою серйозне порушення міжнародного права, зокрема Статуту ООН. Жорстока агресивна війна Росії являє собою загрозу всьому світу з порушенням фундаментальних норм, правил і принципів міжнародної спільноти. Ми опублікували заяву лідерів G7 щодо України і з викладеними в ній чіткими намірами та конкретними діями зобов’язуємося посилити нашу дипломатичну, фінансову, гуманітарну та військову підтримку України; збільшити витрати Росії і тих, хто підтримує її військові зусилля, а також продовжувати протидіяти негативним наслідкам війни для решти світу, особливо для найуразливіших груп населення”, — із підсумкового комюніке саміту G7 у Хіросімі. 

Китай рішуче виступив проти цієї спільної заяви і поскаржився на документ організатору саміту.  Так, у Міністерстві закордонних справ Китайської Народної Республіки заявили, що “Велика сімка” проігнорувала побоювання Китаю і “напала на нього та втрутилася у внутрішні справи, включно з Тайванем”. 

Своєю чергою президент Володимир Зеленський особисто відвідав саміт G7, прибувши на другий день і відразу ж почав проводити двосторонні зустрічі. Він провів переговори з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком, президентом Франції Еммануелем Макроном, главою уряду Італії Джорджею Мелоні, а також із прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді. 

За словами Командовського, до зустрічі з Моді було прикуто найбільше уваги. 

“Аналітики, з якими я поговорив у Японії, сходяться на думці, що переговори Зелінського і Моді є дуже важливими з огляду на той факт, що Індія, хоч і не підтримує Росію в її війні на території України, але продовжує купувати у Москви енергоресурси. Аналітики впевнені, що це певним чином можна змінити”, — сказав він.

В останній день саміту президент США Джо Байден і президент України Володимир Зеленський провели зустріч, за підсумками якої американський лідер оголосив про новий транш допомоги для Києва на суму 375 млн дол. Крім того, Штати дали “зелене світло” на навчання українських пілотів управлінню винищувачами західного зразка. 

Пізніше, президент Зеленський відповів на запитання журналістів “Голосу Америки” про те, коли винищувачі F-15 і F-16 опиняться в Україні. 

“Сьогодні для нас відкрито місію тренувань. Це перший крок. Далі — кілька місяців для навчання наших пілотів. Ми працюємо над тим, щоб ті люди, які будуть проходити тренування, по можливості, були максимально обізнані. Щоб це були люди з великим досвідом, щоб тим самим скоротити процес навчання і щоб ці літаки з’явилися для посилення нашої держави. Я не можу вам сьогодні сказати, скільки літаків нам вдасться отримати. Я не можу вам точно сказати, коли це буде. Ми будемо прискорювати цей процес, тому що для нас це важливо. Кожен день ми втрачаємо людей”, — наголосив Володимир Зеленський.

Кожен саміт лідерів G7 відрізняється один від одного, каже кореспондент. 

“Перелік проблем, з якими стикаються світові лідери, і наявністю консенсусу в їхньому вирішенні або його відсутністю. Ось так аналітики, з якими мені вдалося поговорити, зазначають, що якраз порозуміння, принаймні, щодо питання України цього року між партнерами було доволі сильним”, — підсумував Михайло Комадовський.

Читайте також: План поїздок президента Зеленського увінчався надзвичайно успішним візитом до Хіросіми — розбір політолога

Нагадаємо, цього тижня 15-21 травня президент України Володимир Зеленський здійснив низку закордонних візитів, зокрема до Європи, Близького Сходу, а потім Японії. Глава української держави взяв участь у саміті Ліги арабських країн, а також у саміті країн G7 (“Великої сімки”), який відбувся в Хіросімі. Ключовими питаннями стали військова допомога та гуманітарна підтримка — все, щоб домогтися миру і безпеки на континенті.

Читайте також: “Світ чує нашу позицію”, — звернення президента Зеленського у 452-й день війни

Прямий ефір