Країни G20 (“Великої двадцятки”) засудили війну Росії проти України. Про це йдеться в документі, який підписали лідери держав за підсумками саміту. Декларацію погодили 19 учасників зустрічі, виключаючи Росію, повідомляє FREEДОМ.
Президент України Володимир Зеленський, виступаючи на саміті G20, озвучив умови миру з Російською Федерацією: виведення російських військ, створення трибуналу з розслідування воєнних злочинів і виплата Росією репарацій. Також Київ вимагає гарантій продовольчої, радіаційної та енергетичної безпеки. Обмін полоненими у форматі всіх на всіх і жодних компромісів.
“Не варто пропонувати Україні компроміси з совістю, суверенітетом, територією і незалежністю. Ми поважаємо правила і ми люди слова. Україна завжди була лідером миротворчих зусиль, і світ це бачив. І якщо Росія каже, що нібито хоче закінчити цю війну, нехай доведе це діями”, — сказав Зеленський.
Російська сторона одразу ж відреагувала на “формулу миру” Зеленського. Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров, який був присутній на саміті в Індонезії, виступив перед журналістами і заявив, що вимоги України, мовляв, нереалістичні:
“Усі проблеми знаходяться на українській стороні, яка відмовляється від будь-яких перемовин. І висуває умови, які свідомо нереалістичні й неадекватні цій ситуації”.
На саміті G20 канцлер Німеччини Олаф Шольц закликав продовжувати діалог із Москвою. Він заявив, що потрібно вести розмову з агресором, поки він не усвідомить, що неправий. І поки країни “Великої двадцятки” говорили про мир, Росія демонстративно почала масований обстріл України. За кілька годин російська армія випустила по мирних українських містах майже сотню ракет.
“Росії говорять про мир, а вона у відповідь — ракети, їй кажуть про глобальні кризи, які Росія ж і спричинила, а вона у відповідь — іранські дрони, їй 10 пунктів, щоб закінчити війну, а вона — по 10 ракет на кожен пункт про мир”, — прокоментував Зеленський.
Масований обстріл України в розпал саміту G20 миттєво засудили у Вашингтоні.
“Сполучені Штати рішуче засуджують останні ракетні удари Росії по Україні, які, судячи з усього, вразили житлові будинки в Києві та інші об’єкти по всій країні. Ми не випускаємо з уваги, що, коли світові лідери зустрічаються на G20 на Балі, щоб обговорити питання, які мають велике значення для життя і засобів для існування людей у всьому світі, Росія знову загрожує цим життям і руйнує критично важливу інфраструктуру України”, — ідеться в заяві радника президента США з національної безпеки Джейка Саллівана на сайті Білого дому.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав лідерів країн “Великої двадцятки” відреагувати на удари російської армії по українських містах.
“Росія б’є смертоносними ракетами по мирних українських містах, руйнує житлові будинки та об’єкти енергетичної інфраструктури. Я чекаю на принципову реакцію саміту “Групи двадцяти”. І, будь ласка, уникайте “закликів до обох сторін”. Станьте на бік людей, а не воєнних злочинців”, — написав він у Twitter.
Політологи впевнені, що Захід не має наміру домагатися за будь-яку ціну мирних домовленостей з Володимиром Путіним. Реальний діалог з російською стороною можливий тільки після зміни режиму.
“Будь-які перемовини з Путіним усі прекрасно розуміють, що ці домовленості матимуть виключно тимчасовий характер. Тому що або А — він залишається на посаді ще якийсь час і всі розуміють, що його позиція згодом зміниться, довіри не буде, Путін неодноразово робив показові розвороти у своїй політиці від агресивнішої до менш агресивної, коли це вигідно, від менш агресивної до агресивнішої. Або ж Путін незабаром піде за станом здоров’я”, — каже політичний консультант Ярослав Божко.
Сьогодні, 16 листопада, лідери G20 ухвалили підсумкову заяву дводенного саміту. У ній засудили війну РФ проти України. Крім того, підтримали подовження роботи “зернового коридору” через Чорне море і назвали неприйнятними ядерні погрози з боку Росії.
Читайте також: Саміт G20 завершено: головні рішення та заяви (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, “формулу миру” із 10 пунктів озвучив президент України Володимир Зеленський, виступаючи в режимі онлайн на саміті G20. Однією з головних умов припинення російсько-української війни лідер України назвав виведення військ РФ на кордони 1991 року.