Переважна більшість тверезомислячих росіян з початком війни і особливо після старту 21 вересня мобілізації виїхала з Російської Федерації. Тих, хто залишився в країні, загалом, уже не можна назвати нацією — це лише населення. Але й у нього вже відкриваються очі на те, що відбувається. Про це сьогодні, 15 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявила засновниця російського благодійного фонду допомоги засудженим та їхнім родинам “Русь сидящая” Ольга Романова.
“На відміну від України, у Росії немає народу, нації та її єдиної думки, солідарної позиції. А те, що залишилося, можна назвати населенням. Хоча, звісно, хтось ще залишився у РФ з опозиції, люди із твердою життєвою позицією. І ми ж бачимо, що підпалюють військкомати, йде партизанський рух”, — сказала вона.
Наприклад, вже відомо про 67 випадків підпалів військкоматів по всій Росії, люди продовжують чинити опір мобілізації — ухилятися всіма можливими способами. Романова звернула увагу, що поки що в РФ не помічено порушення кримінальних справ щодо таких випадків — це демонструє опір вже з боку силовиків.
“Ми не бачимо в Росії ще порушення кримінальних справ за ухилення від армії, від мобілізації, від спроб не їхати до України. Кримінальні справи обіцяні, й спеціальні закони ухвалено у терміновому порядку Держдумою. А справ немає. 67 підпалів військкоматів. При цьому гучних кримінальних справ теж немає. Є деякі затримані щодо підпалів, але масово людей не шукають, немає публічних оголошень про розшук, оскільки ці справи далі не йдуть. Тобто ми бачимо деякий опір ще, як не дивно, серед силових структур”, — розповіла вона.
Опір силовиків зрозумілий, бо їх теж призивають на війну.
“Люди не хочуть воювати. У багатьох відкриваються очі. Коли в Білгороді падають ракети, то вже якось менше білгородців готові кричати “Крим наш” і закликати давити “укропів”. Якось мізки потихеньку встають на місце”, — упевнена експертка.
Романова наголосила, що у Росії вже можна констатувати початок серйозного протистояння саме мобілізації. І дуже помітні зміни ставлення родичів чоловіків призовної категорії.
“На самому початку мобілізації було якесь схвалення від родичів — йди, воюй, ти мужик. Були випадки доносів як форми помсти: жінки здавали у військкомати своїх колишніх чоловіків, нелюбого зятя і так далі. Одна жінка пішла у військкомат і здала власного сина-ЛГБТ зі словами: хоч помреш, як мужик. Це було на самому початку. Зараз переважно родичі намагаються зупинити та врятувати своїх чоловіків. Люди зараз масово звертаються до журналістів, правозахисників, до опозиційних політиків”, — описала вона ситуацію.
Романова закликала росіян і надалі уникати мобілізації, зазначивши, що завжди є спосіб сказати “ні”:
- не брати повістку, не розписуватись за її отримання;
- не ходити до військкомату;
- виїжджати з країни;
- якщо уникнути мобілізації не вдалося, то тікати з мобілізаційних пунктів, а потрапивши до України — здаватися в полон українським військовим.
Читайте також: Як уникнути мобілізації в Росії — дієвий метод назвала правозахисниця (ВІДЕО)