Першим досвідом застосування Україною гібрида ракети й дрона по військових цілях Росії можна вважати завдання удару по аеродрому “Енгельс” у Саратовській області РФ у грудні 2022 року. Тоді був використаний радянський безпілотник Ту-141 “Стриж”, модернізувавши який Україна, по суті, отримала дешевий аналог крилатої ракети. Про це сьогодні, 25 серпня, в ефірі FREEДОМ нагадав військово-політичний аналітик Дмитро Снєгирьов.
“Ці безпілотники мали реактивний двигун та можливість розвивати дозвукову швидкість. Відповідно, українські зброярі модернізували їх, встановили бойову частину замість апаратури аерофотозйомки. І ми вже тоді змогли переконатися, що “Укроборонпром” розробляє аналог чи гібрид безпілотника та ракети. Причому, слід зазначити, що для російської сторони це стало абсолютною несподіванкою”, — нагадав гість ефіру.
Він продовжує, що в січні цього року з’явилися повідомлення, які підтвердили, що “Укроборонпром” справді працює над створенням такого гібрида. Йшлося про випробування нового безпілотника на реактивній тязі.
“Тоді ця заява викликала справжній фурор. Тактико-технічних характеристик не повідомлялося, але було заявлено про те, що безпілотник розроблений за аеродинамічною схемою “качка” з переднім горизонтальним оперенням. І з січня 2024 року стало зрозуміло, що “Укроборонпром” удосконалює дані засоби ураження. Причому зазначу, що російська сторона вперше заявила як про факт, що відбувся, про завдання удару по тилових базах ПКС (повітряно-космічних сил, — ред.) Російської Федерації з використанням даного гібрида ще в лютому. Далі були повідомлення про те, що “Укроборонпром” розробив ударний безпілотник під назвою “Морок”… Це теж був аналог саме такого гібридного застосування безпілотника та крилатої ракети”, — коментує Снєгирьов.
І тепер, як наголошує гість ефіру, президент України Володимир Зеленський підтвердив ці розробки, повідомивши, що “Укроборонпром” створив унікальний засіб ураження, що поєднує якості безпілотника та крилатої ракети. Виходячи з того, що відомо про “Паляницю”, можна говорити про те, що це мініракета, вважає аналітик.
Він також додав, що паралельно продовжує розвиватися суто ракетна програма України. В результаті глибокої модернізації було покращено тактико-технічні характеристики радянських ракет С-200, якими завдаються успішні удари по тилових аеродромах базування російської військової авіації. Крім цього, останні кілька місяців фіксуються успішні застосування модернізованого варіанта протикорабельної ракети “Нептун” по наземних цілях.
“Крім цього, зазначу, що в завершальному етапі перебуває програма, більш відома як оперативно-тактичний комплекс “Сапсан” або “Грім-2”. Його тактико-технічні характеристики: дальність ураження — близько 500 км. Якщо цю програму буде запущено в серію, українські Сили оборони матимуть можливість ураження об’єктів у глибинних районах Російської Федерації з використанням власної ракетної програми”, — наголосив Дмитро Снєгирьов.
Читайте також: Зробить внесок у деокупацію Криму: основні цілі для “Паляниці” назвав аналітик
Нагадаємо, президент Володимир Зеленський під час урочистостей з нагоди Дня Незалежності України повідомив, що українські військові вперше вдарили по армії РФ новою зброєю — ракетою-дроном “Паляниця”. У межах дії “Паляниці” — два десятки російських аеродромів. Її двигун — турбореактивний. Розробка тривала 1,5 року, вона дешевша за аналоги. “Паляниця” запускається із наземної платформи.
Читайте також: Чи стане “Паляниця” геймченджером — оцінка авіаційного експерта