Перші кроки Дональда Трампа на посаді президента викликали широкий резонанс як у США, так і за кордоном. Його рішення, зокрема указ про запровадження смертної кари, помилування учасників штурму Капітолія та дії проти TikTok, були продиктовані популістською політикою та бажанням посилити свою підтримку в суспільстві. Таку думку висловив в ефірі телеканалу FREEДОМ американський політтехнолог і політолог Джейсон Смарт.
Указ про відновлення смертної кари був одним з перших кроків Трампа для зміцнення його іміджу сильного лідера. Разом з тим він не був продиктований необхідністю.
“Трамп підписав цей указ через популізм. Йому просто потрібно було показати, що він сильніший за Джо Байдена. У тому й була суть”, — прокоментував політолог.
Однак малоймовірно, що смертна кара буде застосовуватися на практиці під час президентства Трампа, вважає Смарт. Судові процеси в США часто тривають десятиліттями, та й 48-й президент США, який замінить Трампа, може скасувати цей указ.
“Я не думаю, що хоч одна людина буде страчена під час адміністрації Трампа. Судові процеси в США займають дуже багато часу. Тож цей указ — лише політичний крок. І якщо представник Демократичної партії буде обраний президентом після Трампа, то можна очікувати, що він скасує цей указ”, — наголосив політолог.
Помилування учасників штурму Капітолія 6 січня 2021 року (які підтримали спроби 45-го президента США Дональда Трампа скасувати результати президентських виборів 2020 року, на яких він зазнав поразки) викликало широкий резонанс в американському суспільстві. З боку Трампа це рішення було спрямоване на формування лояльності серед його радикально налаштованих прихильників, які бачать у цьому кроці підтримку своїх дій. Фактично, Трамп використовує цей кейс як інструмент для зміцнення своєї бази підтримки.
“Учасники штурму Капітолія у 2021 році — це люди, які його підтримували й тепер побачили, що він підтримає і їх. Тобто це був крок до того, щоб під час його президентства поруч з ним була якась дуже лояльна група”, — сказав політтехнолог.
З іншого боку, це помилування піддається критиці від тих, хто вважає, що воно заохочує антидемократичні дії та підриває довіру до інститутів влади.
“Я вважаю, що це рішення [помилування] невірне, тому що це люди, які виступили проти ключових демократичних принципів Сполучених Штатів. Але таке рішення Трампа на посту президента, гадаю, багато хто очікував”, — додав Смарт.
Розблокування TikTok у США має популістський характер, спрямований на залучення молодого покоління, яке активно користується цією платформою.
“Трамп хоче розблокувати TikTok і, ймовірніше, він зробить це в межах популізму. Такі ходи характерні для Трампа: він часто ухвалює популярні рішення, які можуть швидко втратити актуальність. Наприклад, зараз це рішення набирає підтримки серед молоді, яка активно користується TikTok. Трамп, схоже, хоче показати, що він розуміє їхні інтереси”, — прокоментував Смарт.
Водночас, зазначає політолог, у США чудово розуміють, що ця платформа є інструментом Китаю, який може становити загрозу національній безпеці. Цілком ймовірно, що TikTok буде змушений продати американській компанії або повністю припинити роботу в країні, щоб усунути цю загрозу.
“Під час свого першого президентського терміну політика Трампа щодо Китаю була надзвичайно жорсткою. Очікується, що тепер його відносини з Пекіном будуть непростими. Однак час покаже, що буде далі”, — резюмував Джейсон Смарт.
Читайте також: Трамп видав перші укази на посаді президента США — головне (ВІДЕО)
Нагадаємо, політтехнолог Олег Постернак заявив, що Трамп вважає себе лідером своєї країни. “Америка — в першу чергу!”, — це його гасло. І вся його політика, кожен крок, кожен намір продиктовані в першу чергу інтересами Сполучених Штатів.
Читайте також: Баланс між безпековими та економічними ризиками: експерт прокоментував міграційну політику Трампа