Кандидати в президенти Сполучених Штатів Америки Камала Гарріс і Дональд Трамп провели перші та, можливо, єдині перед фінальним голосуванням у листопаді передвиборчі теледебати, повідомляє FREEДОМ.
У місті Філадельфія (штат Пенсильванія) завершилися президентські дебати у 2024 році між Гарріс і Трампом. Почалися дебати з рукостискання, ініційованого Гарріс — вона вперше потиснула руку Трампу. Річ у тім, що вони ніколи не зустрічалися до цього в реальному житті.
Спочатку модератори телеканалу ABC ставили запитання про внутрішню політику. В одному з таких запитань прозвучала зовнішньополітична ремарка експрезидента Трампа — він згадав прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, який, за словами експрезидента США, сказав, що Китай і Північна Корея його боялися.
Перше повноцінне зовнішньополітичне питання, яке поставили модератори, — це війна Ізраїлю і ХАМАС. Гарріс засудила атаку терористичної організації 7 жовтня, внаслідок якої загинули 1 200 ізраїльтян, і підтвердила право Ізраїлю на самооборону. Вона визнала загибель мирних палестинців і закликала до негайного припинення вогню, звільнення заручників і створення Палестинської держави нарівні з Ізраїлем, що гарантує безпеку як для ізраїльтян, так і для палестинців.
Відповідаючи на це ж запитання, Трамп заявив, що якби він був президентом, конфлікту в Україні та інших глобальних проблем не було б. Він критикував поточне керівництво країни, стверджуючи, що воно послабило позицію США, особливо щодо Ізраїлю та Ірану. Трамп звинуватив нинішнє керівництво США в антиізраїльській позиції й припустив, що за їхнього президентства Ізраїль може просто не вижити.
Друге дуже важливе зовнішньополітичне питання, якого торкнулися на дебатах, — це війна Росії проти України. Трампа запитали безпосередньо, чи хоче він, щоб Україна перемогла. Він не відповів ні так, ні ні, сказавши про те, що хоче, щоб війна закінчилася. І заявив, що має добрі стосунки як із президентом України Володимиром Зеленським, так і з Володимиром Путіним. Трамп припустив, що обидва його поважають і розкритикував президента США Джо Байдена за відсутність спроб поспілкуватися з Путіним телефоном під час повномасштабного вторгнення, що, на його думку, призвело до погіршення конфлікту, який може перерости в Третю світову війну.
Гарріс наголосила, що підтримка США у вигляді засобів протиповітряної оборони, боєприпасів, артилерії, протитанкових ракет і танків Abrams допомогла Україні залишатися незалежною і вільною. Вона також стверджувала, що якби президентом був Трамп, то Путін, ймовірно, вже захопив би Київ і став загрозою для всієї Європи.
Гарріс акцентувала на вдячності союзників в ЄС та НАТО за поточне лідерство США і наголосила важливість збереження сили Північноатлантичного альянсу. Вона також розкритикувала Трампа за те, що він, на її думку, занадто легко йде на поступки авторитарним режимам і припустила, що Трамп може швидко пожертвувати безпекою союзників заради особистої вигоди.
Майже третина всіх виборців Америки вважають, що дебати допоможуть визначитися з вибором. І буквально одразу ж після цих дебатів співачка Тейлор Свіфт, яка впродовж усієї кампанії трималася в нейтралітеті, підтримала Гарріс і кандидата у віцепрезиденти США Тіма Волза в їхній спробі здобути Овальний кабінет Білого дому.
Читайте також: Дебати Гарріс і Трампа: що заявили політики про війну РФ проти України