Пережив обстріли та евакуацію, у планах — відновлення та модернізація: історія кінного комплексу на Харківщині (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

У Харківській області планують відновити стайні кінноспортивного комплексу. Навесні 2022 року під обстрілами російської армії тварин довелося евакуювати до сусідньої Полтавської області. Тоді співробітникам вдалося вивезти цілими всіх своїх вихованців. Після звільнення Харківської області коней повернули додому. Тепер деякі з них допомагають евакуювати тварин із міст, розташованих недалеко від лінії фронту. Також хочуть реконструювати одну з найстаріших кінних шкіл в Україні, повідомляє FREEДОМ.

У середині листопада соціальні мережі облетіли кадри, де перелякані та знесилені коні намагалися сховатися від вибухів в Авдіївці Донецької області. Тоді поліцейські спецпідрозділу “Білий Ангел” разом із волонтерами з Харкова провели операцію з евакуації двох загублених скакунів. Мотивувати виходити з-під обстрілу переляканих тварин поліції допомагала кобила на прізвисько “Авантюра” — підопічна кінноспортивного комплексу.

“Один раз вони поїхали, і на подив, я за свої 40 років роботи з кіньми здивувався, коли маленький коневоз, батман так званий, вони привезли три коні. Її повернули і двох тих”, — розповів завідувач кінноспортивного комплексу Микола Петрушко.

Потім Авантюра ще раз їздила до розбомбленої Авдіївки. Її завдання було вивести ще одного коня. З цим завданням вона також впоралася. На цю спецоперацію кобилу обрали тому, що вона стресостійка, добре реагує на команди, темної масті та витривала. Може спокійно проскакати 20 км і більше.

“Тому в нас зараз вона називається умовно фронтовичкою і героїнею, бо двічі бути в Авдіївці, і просто під обстрілами. Ви бачите всі ці кадри, які не дуже, і тому ми її охрестили, що вона у нас героїня і фронтовичка. Ось така історія”, — каже Петрушко.

Крім Авантюри, у кінному спорткомплексі в селі Мала Данилівка в Харківській області 38 коней. Із початком повномасштабного вторгнення Росії їх усіх довелося евакуювати, бо артилерія ворога знищувала населений пункт. Коней вивезли в Полтавську область. Наймолодша тренерка цього комплексу, 21-річна Оксана Ільченко брала участь в евакуації, а потім уже на новій локації дбала про улюбленців: годувала, вигулювала і намагалася їх заспокоїти.

“Звичайно, вони всі дуже нервували, їм було дуже незвично, вони звикли до своїх вершників, які щодня з ними працювали. А тут вони самі опинилися, мало рухаються, немає знайомих людей. А ще пережити такі вибухи, які тут були, все воно сипалося, летіло, я уявляю, який це для них був стрес”, — згадує тренерка-викладачка кінноспортивного комплексу.

Одним із найкрасивіших жеребців у стайні вважають Бренда. Він був зіркою кінного театру, який функціонував на території комплексу майже 20 років. Спочатку епідемія COVID-19, а потім повномасштабне вторгнення вистави скасували. Але Бренд продовжує тренуватися, щоб не втрачати навички.

“Так, він один із найголовніших акторів нашого кінного театру, який і дуже багато їздив, і дуже багато виступав. І зараз, і в мирний час, він дуже багато вміє!” — сказала тренерка, ветеринарка кінноспортивного комплексу Єлизавета Белах.

Кінноспортивний комплекс розташований на базі Державного біотехнологічного університету. Раніше там проходила практика для студентів ветеринарів. Щоб відновити заняття, комплекс потребує відновлення. Співробітники придумали, як його модернізувати — хочуть створити центр іпотерапії та комфортні стайні для коней. Тепер шукають донорів і благодійні організації.

“Ми розробили вже концептуальний план як ми це бачимо, а зараз ми шукаємо гроші на реалізацію нашої мрії. Орієнтовна вартість десь приблизно 280 млн, для того, щоб зробити реконструкцію належним чином, щоб люди могли приїжджати на 2-3 дні, щоб пройти повний курс”, — пояснив виконувач обов’язків ректора Державного біотехнологічного університету Андрій Кудряшов.

Допомагає в пошуках шляхів фінансування військова адміністрація Дергачівської громади. Цей комплекс перед повномасштабним вторгненням перейшов під їхню опіку. Там кажуть, відновлення необхідне, щоб там знову розпочалися заняття на іподромі та робота студентів.

“На територію нашої громади активно повертаються люди, повертаються діти. Уже тільки в місті Дергачі десь близько 1700 дітей, які повернулися. Разом із ректором біотехнологічного університету ми плануємо зараз провести деякий вид робіт. Створити класи для навчання наших дітей. І на базі саме кінноспортивної школи зробити реабілітаційний центр для психологічної підтримки дітей, які постраждали від бойових дій, які були на окупованих територіях”, — повідомив начальник Дергачівської міської військової адміністрації В’ячеслав Задоренко.

Також на території кінного комплексу планують проводити реабілітацію для тих, хто дістав поранення і потребує нового підходу для відновлення.

https://www.youtube.com/watch?v=RigYnKXy9oY

Читайте також:Дергачі в Харківській області будуть комфортнішими та сучаснішими: як місто оговтується від ударів РФ (ВІДЕО)

Прямий ефір