Роскомнадзор від 1 березня 2024 року планує блокувати всі VPN-сервіси в країні. РФ входить до трійки світових лідерів за кількістю завантажень застосунків, що дають змогу обходити блокування. Кремль від початку повномасштабного вторгнення до України вніс до чорного списку десятки ресурсів, як нібито загрозу для держбезпеки. А за допомогою VPN людям вдавалося відвідувати заблоковані майданчики. Заборона ресурсу може призвести до економічного колапсу в РФ, повідомляє FREEДОМ.
Так, VPN став ворогом держбезпеки в Росії. І сервіси, за словами російських урядовців, почнуть блокувати вже за кілька місяців.
“Від 1 березня 2024 року набуде чинності наказ, згідно з яким VPN-сервіси, що надають доступ на заборонені в Росії сайти, будуть заблоковані Роскомнаглядом у всіх маркетах”, — повідомив заступник голови ради з розвитку цифрової економіки при Раді Федерації Артем Шейкін.
Чиновник уточнив, що йдеться про VPN-сервіси, що забезпечують доступ, наприклад, до соціальних мереж Instagram, Facebook, а також YouTube. На думку російської влади, обмежити доступ до цих платформ особливо важливо.
Цього літа користувачі у всій Росії скаржилися на збої в роботі сервісів з обходу блокувань.
“Масові блокування почалися прямо від початку року, їх проводили в кількох регіонах і, очевидно, у форматі експерименту. Влітку в низці регіонів вимкнення VPN повторилося. До того ж на досить тривалий термін і неодноразово. А разом із цим традиційно заблокували закордонні адреси VPN-серверів”, — розповів правозахисник Дмитро Заїр-Бек.
Після початку повномасштабного вторгнення до України Росія вийшла на друге місце у світі за кількістю завантажень застосунків, які дають змогу обійти блокування. 2022 року в країні було обмежено діяльність понад п’яти тисяч сайтів, сторінок і соцмереж. Зараз їх у десятки разів більше.
“Росія за час війни вийшла в лідери у світі за завантаженням VPN. Кожен четвертий росіянин хоча б раз використовував VPN для входу в заблоковані ресурси, тобто для багатьох, завдяки VPN, блокувань начебто не існує”, — зазначає Заїр-Бек.
Через масовість випадків скачування VPN, у Росії навіть випустили кілька інформативних роликів, щоб відвадити громадян від використання сервісів, нібито вони шкідливі і крадуть особисті дані. Але VPN дані не збирає — це технологія, яка під’єднує телефон або комп’ютер через зашифрований віртуальний тунель до віддаленого сервісу. VPN часто користуються різні корпорації, і його блокування вдарить не тільки по інтернет-користувачах, а й по логістиці, IT-сектору, банківській сфері країни.
“Перестане працювати все. Гірше стане працювати, як мінімум. Це теж загрожує економічними втратами, тому що якісь сервіси перестануть працювати, це загрожуватиме технологічними катастрофами, перебоями в транспорті й усім, що завгодно. Це серйозна така річ”, — заявив голова “Товариства захисту інтернету” Михайло Клімарьов.
Тому влада може піти іншим шляхом. І, щоб не забороняти VPN, запровадити м’яку цензуру.
Експерти вважають, що особливий контроль над інтернетом у Росії буде встановлено напередодні президентських виборів у березні 2024 року.
Читайте також: Система блокувань інтернету в Росії набагато жорсткіша, ніж у Китаї, — IT-фахівець