Вісім суден Чорноморського флоту РФ було атаковано за рік існування української армії морських дронів. Про це у своєму Telegram-каналі повідомив міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров. Частина Чорноморського флоту РФ пішла на дно. Українські дрони вразили судна різної модифікації — це “Адмірал Макаров”, “Іван Голубець”, “Іван Хурс”, “Сергій Котов”, “Нафтовий маяк”, а також “Акула” та “Серна”. В уряді України стверджують, що армія морських дронів удосконалюється та модифікується з кожним днем, інформує FREEДОМ.
Маючи нерівні сили у морській акваторії, українській армії вдалося відтіснити флот Росії у Чорному морі та встановити маршрути для експорту зерна. Так відзначив успіхи української армії шенсекретар НАТО Єнс Столтенберг. “Великою морською перемогою” називає операції ЗСУ в тимчасово окупованому Криму та акваторії Чорного моря й історик Єльського університету Тімоті Снайдер.
“Українська армія провела серію вдалих атак на військові об’єкти, на військову інфраструктуру безпосередньо в севастопольських бухтах, а також завдала ударів дронами-камікадзе по опорах Керченського мосту, ворог був змушений трансформувати свою діяльність і фактично в даний час у північно-західній частині акваторії Чорного моря російських кораблів немає, всі свої кораблі вони перемістили ближче до порту Новоросійськ і там перебувають на бойовому чергуванні”, — розповів військовий експерт Владислав Селезньов.
Потоплення крейсера “Москва” — одна з перших морських перемог для української сторони та поразка для російської. У квітні 2022 року точним ударом української ракети “Нептун” було пошкоджено флагман Чорноморського флоту федерації, який фактично представляв військову базу на плаву.
“ПКР — протикорабельні крилаті ракети — це на морі як ядерна зброя в мініатюрі, засіб стримування, якщо у вас немає протикорабельних ракет, ви беззахисні. Якщо у вас є протикорабельні ракети для своєї оборони, то на вас краще не нападати”, — розповів керівник військових програм Центру глобалістики “Стратегія ХХІ” Павло Лакійчук.
Звільнення острова Зміїний, удари по Керченському мосту, штаби російських окупантів у Криму та інші операції — успіхи українських захисників та робота диверсантів на тимчасово окупованих територіях змусили російський флот відійти від берегової лінії.
“Українська армія, не маючи у своєму складі бойових кораблів, примудрилася загнати по кутах російський Чорноморський флот, де він нині й перебуває, і весь цей процес абсолютно чітко сприяє не лише відновленню щодо безпечного простору в акваторії Чорного моря, але й дозволяє реалізовувати так звану зернову ініціативу, адже Україна фактично самостійно, без підтримки третьої сторони гарантує безпеку переміщення морських торгових суден як у бухти України, так і у зворотному напрямку”, — додав Селезньов.
Гарантувати безпеку “зернового коридору” та продовжити постачання продовольства країнам, що потребують України, допомогла армія морських дронів. Ще 1 листопада 2022 року президент Володимир Зеленський оголосив про збір коштів на ініціативу на фандрайзинговій платформі UNITED24. До вечора того ж дня було зібрано гроші на перший безпілотник із символічною назвою “Херсон”. Менше ніж за тиждень вдалося акумулювати кошти на 25 морських дронів. Унікальна ініціатива дозволяє завдавати ударів по об’єктах супротивника на великих відстанях.
“Нанесення ударів нашими силами та засобами по пунктах базування противника на Кримському півострові змусило ворога розосереджувати свої сили та засоби. Тільки поразка, завдання ударів по Севастополю — по складах, по штабу, по заводах через два майже роки, через півтора роки війни, змусило росіян зрозуміти, що вони не просто господарюють, піратують у Чорному морі, а те, що йде війна і вони такі самі жертви, як і мисливці”, — додав Лакійчук.
Успішна робота українських захисників з берегової лінії та морської акваторії порушила плани російського десанту щодо висадки на півдні країни та убезпечила Одеську та Миколаївську області від окупації. А ювелірна робота ЗСУ зі штабів окупантів у Криму та російських суден в акваторії Чорного моря наближають деокупацію півострова, впевнені експерти.
Читайте також: Знищення кораблів Чорноморського флоту — не лише військовий, але й політичний удар для Росії, — Грабський