Дводенний саміт за участю 40 країн щодо української формули миру триває у Саудівській Аравії. Окрім країн ЄС, Великої Британії та США, у ньому беруть участь представники БРІКС — Китай, Бразилія, Індія та ПАР, а також інші держави глобального Півдня — Індонезія, Мексика, Замбія та Єгипет. Як пише The New York Times, переговори проходять за зачиненими дверима на рівні радників з нацбезпеки та політичних директорів. Як заявили в Офісі президента України, зустріч у Джидді — не просто консультації, а наступний крок до імплементації української формули миру, передає FREEДОМ.
Це друга зустріч такого формату. Перші переговори відбулися у Копенгагені у червні 2023 року. Тоді в них взяли участь 15 країн. Головне завдання саміту в Саудівській Аравії — представити якомога більшій кількості країн формулу миру президента України Володимира Зеленського.
Українську делегацію очолює керівник Офісу президента Андрій Єрмак. На полях саміту відбуваються багатосторонні та двосторонні переговори з делегаціями провідних країн Європи, Азії, Африки, Близького Сходу та Латинської Америки. У зустрічах бере участь китайська делегація на чолі зі спецпредставником Лі Хуеєм. За даними видання The Wall Street Journal, Китай, напевно, погодиться на розгляд української формули миру.
“У нас багато розбіжностей, ми чули різні позиції, але важливо, щоб наші принципи були спільними”, — заявив Лі Хуей, китайський дипломат, спеціальний представник у справах Євразії,
у публікації The New York Times.
За словами президента України Володимира Зеленського, переговори в Саудівській Аравії є важливим кроком на шляху до Глобального мирного саміту, який, попередньо, відбудеться восени. Там має бути затверджено українську формулу миру з 10 пунктів — як єдиний план закінчення війни. Вона, зокрема, передбачає повне відновлення територіальної цілісності України та виведення російських військ, забезпечення продовольчої, енергетичної та ядерної безпеки.
“Я вдячний Саудівській Аравії за надання майданчика для переговорів. Нещодавно відбулася зустріч у такому ж форматі — пройшла у Копенгагені… Дуже важливо, щоб світ побачив, що від справедливого та чесного припинення російської агресії виграють усі. Звільнення української землі від окупантів означає відновлення повного дотримання міжнародного права та Статуту ООН. Зняти всі загрози, які походять від Росії для української та глобальної безпеки, — отже відновити спокій у міжнародних відносинах та стабільність життя у світі”, — сказав Зеленський.
Саміт — реальний шанс для світу почути від України правду про російсько-українську війну, а для Києва — обговорити забезпечення миру, заявили у Білому домі.
“Люди не повинні розглядати зустріч у Джидді як форум, де будуть досягнуті певні результати, йдеться про продовження розмови про те, як може виглядати ця формула миру, щоб заручитися підтримкою більшої кількості держав”, — заявив Джон Кірбі, координатор стратегічних комунікацій Ради з нацбезпеки США, в інтерв’ю “Голосу Америки”.
За словами аналітиків, саміт у Саудівській Аравії стане початком ширшої кампанії з нарощування дипломатичного потенціалу для ізоляції та ослаблення Росії.
“Той факт, що 10-пунктний мирний план президента Зеленського є основою для переговорів у Джидді, безумовно, можна розглядати як знак підтримки України”, — зазначив Саймон Енгелькес, радник із близькосхідної політики Фонду Конрада Аденауера, в інтерв’ю Deutsche Welle.
Західні та українські дипломати сподіваються, що на саміті у Саудівській Аравії будуть узгоджені ключові засади майбутнього мирного врегулювання. Наступним етапом після цього має стати Глобальний саміт миру, але вже на рівні світових лідерів.
Нагадаємо, 5 серпня — перший день роботи саміту в Джидді. Радники з національної безпеки та політичні директори зібралися у другому за величиною місті Саудівської Аравії, щоб обговорити ключові принципи миру на основі формули миру президента України Володимира Зеленського. Перша така зустріч відбулася 24 червня, і тепер кількість учасників зросла з 15 до майже 40. Серед них — представники країн Заходу, Азії, Африки, Близького Сходу та Латинської Америки.