Поступово, крок за кроком, вимальовується конструкція майбутнього переговорного процесу щодо припинення війни Росії проти України. Є низка позитивних тенденцій. Зокрема, з боку Кремля ультиматумів стає все менше. Такою думкою в ефірі телеканалу FREEДОМ поділився політолог Володимир Фесенко.
“Поступово, крок за кроком, починає вимальовуватися конструкція майбутнього переговорного процесу. Так, вона ще не визначена, про це ще треба буде домовитися. Як і, наприклад, про місце, дату, формат рівня участі, порядок денний робочих переговорів щодо припинення війни Росії проти України. Усі ці питання ще треба визначити, узгодити. Але вже є ціла низка позитивних тенденцій. На мій погляд, стало більше визначеності та конкретики в переговорному процесі”, — зазначив політолог.
Він нагадав, що Росія в січні, аж до інавгурації Трампа, займала жорстку, непоступливу, категоричну й ультимативну позицію щодо майбутніх переговорів. Російський представник у Раді безпеки ООН говорив, що, мовляв, ніякого заморожування, і ми не збираємося йти назустріч пропозиціям Трампа.
“А зараз Пєсков, прессекретар Путіна, заявляє навіть про те, що Путін готовий зустрітися із Зеленським. Незважаючи на те, що нібито Зеленський, на їхню думку, нелегітимний президент. Інші представники міжнародної спільноти так не вважають. Росіяни вже заявляють про готовність, і щось не чути ультиматумів останнім часом з боку Росії. Усе тому, що Трамп досить жорстко надіслав низку сигналів на адресу Москви, зокрема, коли виступав в онлайн-режимі перед учасниками форуму в Давосі. Він сказав по-простому: або ви по-хорошому погоджуєтеся на перемовини, або буде по-поганому. І озвучив деякі інструменти тиску на Росію”, — зазначив Фесенко.
На його думку, вже помітно, що Путін хоче переговорів із Трампом. І заради цього готовий погоджуватися на переговори із Зеленським. Тому вже є явні зрушення з боку Росії.
“Вона вже готова до переговорів без будь-яких попередніх умов і ультиматумів. У всякому разі, на даний момент”, — акцентував спікер.
Станом на лютий, США працюють за двома паралельними треками. Один переговорний трек — це підготовка зустрічі Трампа з Путіним, пояснив політолог.
“Поки що тут мало що відомо, немає ні дат, ні навіть визначеності щодо місця зустрічі. Навіть обіцяна телефонна розмова між Трампом і Путіним досі не відбулася. Жодної інформації щодо цього немає. Сі Цзіньпін уже поговорив із Путіним і з Трампом, а Путін із Трампом досі не поговорив”, — доповнив гість ефіру.
З боку України визначеності набагато більше, наголосив Фесенко.
“До Європи приїжджає новий держсекретар США Марко Рубіо. Він зустрічатиметься 12 лютого з міністрами закордонних справ, зокрема і з українським міністром закордонних справ Андрієм Сибігою. Спецпредставник США з переговорів з Москвою і Києвом генерал Кіт Келлог також планує відвідати Європу, виступатиме на Мюнхенській безпековій конференції. І навіть називається дата його приїзду до Києва — 20 лютого”, — сказав гість ефіру.
Політолог не виключає, що в середині лютого Кіт Келлог здійснить низку поїздок Європою. І, можливо, відбудеться його зустріч і з представником Кремля.
“У всякому разі, це було б логічно. Чи поїде він в Москву, не впевнений. Але теоретично це теж можливо. Тобто, ми бачимо початок публічного офіційного переговорного процесу між США та Україною. Готується візит українського президента до Вашингтона. Тож ми бачимо два паралельні треки”, — пояснив політолог.
А потім, вважає Фесенко, мають відбутися вже прямі перемовини між Росією та Україною. Найімовірніше, спершу їх проведуть на рівні робочих делегацій уповноважених представників за модерації Сполучених Штатів.
“Теоретично і навіть практично можливо, що в переговорах можуть взяти участь й інші сторони. Трамп, до речі, натякнув на це. Він сказав, що США ведуть переговори і з Росією, і з Україною, і з іншими сторонами. Не уточнив, з якими. Цілком можливо, що це будуть європейські країни. На мій погляд, дуже позитивно, що в лютому відбудуться згадані зустрічі Марка Рубіо і Кіта Келлога з європейськими представниками. Це означає, що Сполучені Штати вже починають переговорну роботу з представниками Європи. Це якраз відповідає позиції та інтересам України. А далі треба узгодити позиції з Росією. От якраз найбільші переговорні проблеми саме з Росією. І Росія, я б сказав, головні гальма переговорного процесу. Але явні зрушення є: прискорення темпів переговорного процесу, поступовий його вихід у публічну сферу і перехід в офіційну фазу”, — резюмував гість ефіру.
Читайте також: Яких пасток у переговорному процесі варто очікувати від Путіна, розповів Петренко
Раніше стало відомо, що Польща заявила про своє бажання брати участь у можливих мирних переговорах.
Читайте також: Мирний план США — які пункти будуть у документі: думка аналітика