Проблема з блокуванням фермерами польсько-українського кордону може тривати до завершення виборів у Польщі. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Володимир Фесенко.
Він зазначив, що блокаду прикордонних пунктів на кордоні Польщі з Білоруссю, з Росією вводили тимчасово — на 4 дні, й це була символічна акція. Крім того, зараз польські фермери тимчасово зняли блокаду на пунктах пропуску транспорту з Україною через Великодні свята.
“Те, що йдуть переговори, це дуже добре. І те, що сторони намагаються розв’язати проблему, це теж, звичайно, позитивна тенденція. Але в чому проблема? По-перше, думаю, що проблема частково залишатиметься доти, доки не завершаться місцеві вибори в Польщі. Саме з цієї причини польський уряд не поспішає вирішити багато складних питань, тому що там є конфлікти інтересів. Вони не хочуть ущемляти інтереси фермерів. Це впливова суспільна група, від якої багато в чому залежить результат виборів, особливо в регіоні Східної Польщі — якраз регіони, що межують з Україною. Тому польський уряд зайняв тут дуже обережну позицію”, — сказав Фесенко.
За словами політолога, другий важливий момент — остаточне завершення конфлікту залежить від Брюсселя, рішення якого повинно стати основою для компромісу між Польщею та Україною.
“Що стосується розв’язання проблемних питань там, де є конфлікт інтересів, економічних інтересів між Україною та Польщею — це торгівля аграрною продукцією, транзит української аграрної продукції через Польщу. Ми відмовилися, наприклад, від поставок зерна до Польщі. Це був компроміс, досягнутий минулого року. Але ось виникла нова проблема. Тепер уже польські фермери вимагають блокування транзиту, причому в такій агресивній формі. І ця проблема вирішуватиметься на переговорах між Україною та Польщею. Чому сьогодні не було такого остаточного рішення? Тому що і Україна, і Польща чекають, як це питання буде вирішено в Брюсселі. Є попередній проєкт — він, судячи з повідомлень, уже узгоджений — про квоти на експорт української аграрної продукції до країн Євросоюзу. Відповідно, я думаю, що буде розв’язане питання й про правила щодо транзиту. Ось це рішення, я думаю, буде основою компромісу. А далі вже технічні, процедурні питання між собою узгодять Україна й Польща”, — сказав Фесенко.
Що стосується питання аграрної продукції з Білорусі та Росії, то тут політолог нагадав, що на українську аграрну продукцію не було мита, а на російське та білоруське зерно мита були й їх ще збільшили.
“Але я згоден, що, просто виходячи з нинішньої ситуації, навіть морально-політичного аспекту, в умовах, коли триває така війна, і польські фермери вимагають, скажімо так, припинення імпорту в Польщу українського зерна, що й сталося за фактом, то за цих умов купувати навіть незначні обсяги російського зерна, білоруського, було б просто блюзнірством. Це неправильно. І про це говорять багато польських політиків. У принципі, проєкт рішення вже є. Знову-таки, оскільки це Європейський Союз, його треба узгодити. Але є приклад балтійських країн, що деякі рішення можна ухвалити і на рівні самої країни. Тому я сподіваюся, що це рішення все-таки буде ухвалено”, — сказав Фесенко.
Він пояснив, що раніше не було повної заборони на ввезення російської та білоруської аграрної продукції, тому що традиційно санкції на продовольство не запроваджуються. Однак, політолог підкреслив, що це дуже важливо для країн Азії, Африки, а в Європі є надлишок аграрної продукції.
“У Європейському Союзі діють обмеження квоти навіть для країн Євросоюзу. Ось і для України зараз теж квоти вводяться. Тому вже тим більше мають бути обмеження, а можливо, це було б коректно, просто заборона на ввезення російсько-білоруської аграрної продукції в Польщу. Тому я думаю, що це питання точно буде вирішено. Але от щодо квот української аграрної продукції проєкт рішення вже погоджено. Я думаю, що, власне, процес уже перебуває у фінальній стадії”, — сказав Фесенко.
Читайте також: Українсько-польські урядові консультації відбулися у Варшаві — головне
Нагадаємо, до жорсткішого санкційного тиску на країну-агресора закликав прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск. За його словами, половина Європи продовжує торгувати з Росією і Білоруссю, і це необхідно виправити.