Світова система зможе вижити, зберегти цілісність і довіру тільки в тому разі, якщо зможе забезпечити достатню відповідальність РФ за вчинення нею воєнних злочинів проти України. Уже зараз на найвищому рівні необхідно формувати механізми такої відповідальності. Такою думкою сьогодні, 27 травня, в ефірі телеканалу FREEДOM поділився доктор економічних наук, заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень (НІСД) Ярослав Жаліло.
“Ми прекрасно розуміємо, що повноцінна, повномірна відповідальність може настати тільки в тому разі, якщо війна завершиться поразкою Росії та відповідними юридичними процесами, зміною влади й так далі. Це дуже складний і тривалий процес. Тому на шляху до цього результату необхідно крок за кроком реалізовувати часткові рішення. І використання заморожених російських активів — одне з таких рішень”, — прокоментував економіст.
За його словами, той факт, що сьогодні провідні країни світу, які підтримують Україну в її справедливій боротьбі, переступили цей психологічний блок, можливо, остраху перед Росією, можливо, нерозуміння юридичного механізму, як має відбуватися така компенсація, — це вже дуже великий позитив.
“Як правильно зазначив міністр фінансів України, сьогодні необхідно розробляти конкретні механізми, які будуть працювати в межах світового правового поля і водночас будуть розв’язувати те питання, яке необхідно. Це використання поки що тільки доходу від російських активів. Але думається, що далі можна буде поглиблювати цей процес”, — вважає Жаліло.
Він також зазначив, що наразі сама схема передачі російських заморожених активів ще не сформована. Поки що йдеться тільки про її можливий дизайн.
“Суть будь-якого кредитування полягає в тому, що будь-який кредит, по-перше, потрібно гарантувати, що його буде повернуто, а по-друге, його потрібно повертати. Ось ідеться про те, що заморожені російські активи, згідно з програмою максимум, можна використати як гарантію для кредитів, які видаватимуться Україні на цілі стійкості та відновлення. І, власне кажучи, подальшим правильним рішенням було б сформувати механізм повернення цих кредитів шляхом арештованих активів. Ось, власне, дуже проста схема, коли ці гроші не передаються безпосередньо Україні на поточне використання. Тобто, вони ніби залишаються в режимі міжнародного правового поля і під контролем наших основних партнерів. І водночас вони реалізовують наші завдання”, — пояснив експерт.
Він додав, що нині Україна отримує кредити на дуже хороших умовах.
“По-перше, це мінімальні відсоткові ставки. По-друге, кредити видаються Європейським Союзом і Сполученими Штатами та іншими країнами. Причому з великою ймовірністю того, що частина цих кредитів буде потім переглянута, аж до їх списання”, — резюмував Ярослав Жаліло.
Читайте також: 90% надходжень від заморожених активів РФ будуть спрямовані на європейські підприємства з виробництва озброєнь, — економіст