Головна причина зрушень у Європейському Союзі щодо використання доходів із заморожених активів Росії на користь України — бажання зменшити тиск на бюджет Євросоюзу, який формується за рахунок грошей європейських платників податків. 90% цих коштів буде направлено на європейські підприємства з виробництва озброєнь. Про це сказав виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин в ефірі FREEДОМ.
Він зазначив, що йдеться про доходи зі 190 млрд євро в Euroclear — найбільшому в Європі зберігачеві цінних паперів. Ці кошти РФ свого часу вклала в облігації — “у євробонди європейських країн, і за цими євробондами систематично йдуть виплати”.
“Тому об’єктивно вийшла ситуація, яку самі європейці називають отриманням непередбачених доходів на заморожені активи. Тобто формально заморожені активи використовувати не можна, але у зв’язку з тим, що на них було куплено цінні папери, триває надходження купона із виплат на єврооблігації. Тому минулого року було ухвалено рішення створити окремий рахунок, на який ці гроші формально було б перераховано. Наступним моментом було ухвалено програму Ukraine Facility, в якій чітко визначено перелік реформ, які європейці готові були поміняти на гроші. Тобто на українські реформи, залежно від їхньої успішності, Європа готова була надати суму близько 50 млрд євро до 2027 року. Така картинка була станом на минулий рік. Цього року — суттєвий прорив”, — вважає економіст.
Проривом Пендзін називає ухвалення принципового рішення про передачу прибутку з російських активів на рахунок, з якого кошти будуть використані на користь України.
“Це не означає, що ці гроші будуть передані до українського бюджету. Це означає, що близько 90% коштів, про які ми з вами говоримо, буде направлено на європейські підприємства з виробництва озброєнь. І вироблену продукцію буде передано Україні. Решту 10% — там трохи більше, ніж 10% — використовуватимуть як, з одного боку, кошти для забезпечення виплат судових витрат, пов’язаних із претензійною діяльністю Російської Федерації. І частина цих грошей буде знову ж таки через європейські компанії спрямована на відновлення економіки України. Така ідеологія закладається у використання цих доходів від російських заморожених активів”, — пояснив гість ефіру.
Він зазначив, що за рік сума надходжень становитиме 3,5 — 4 млрд євро.
“Це досить велика сума. І найпозитивніше у цій сумі те, що це не гроші європейських платників податків. Потрібно розуміти: ці зрушення у прийнятті рішень щодо використання доходів від заморожених російських активів головною метою мають зменшити тиск на бюджет Європейського Союзу, який формується шляхом грошей європейських платників податків”, — наголосив Олег Пендзин.
Читайте також: Заморожені російські активи передадуть Україні в три етапи — подробиці від Новака
Нагадаємо, передачу на потреби України надходжень від оподатковуваних надприбутків із заморожених російських активів 21 травня схвалила Рада ЄС.
Читайте також: За війну має розплачуватися країна-агресор: позиція країн G7 щодо передачі доходів росактивів Україні (ВІДЕО)