Парламентські “вибори” в Білорусі нагадували військову операцію — Лукашенко репетирував своє переобрання, — Вячорка

Олександр Лукашенко. Фото: gettyimages.com

Білоруський диктатор Лукашенко і його оточення імітували вибори депутатів до парламенту і місцевих рад. На виборчих дільницях не було жодного міжнародного спостерігача. Там поставили силовиків зі зброєю, а людей масово звозили з держустанов, щоб створити видимість високої явки. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів журналіст, радник білоруської опозиціонерки Світлани Тихановської Франак Вячорка.

“Ці “вибори” взагалі нагадували військову операцію, оскільки на дільницях поставили людей зі зброєю, представників КДБ, а також поліції по боротьбі зі злочинністю. Людей масово заганяли на дільниці, звозили автобусами з лікарень, університетів, держпідприємств, щоб вони проголосували заздалегідь. Щоб створити якусь картинку явки”, — сказав Вячорка.

Для Лукашенка це свого роду репетиція президентських виборів, які мають відбутися 2025 року, вважає журналіст.

“Він перевірив, чи можна провести “вибори” в новому форматі, повністю зачищеному, коли немає ніякого інакомислення, жодної конкуренції. Я думаю, що сам Лукашенко залишився результатом задоволений. Отже, вважає він, можна закрутити гайки ще й на вибори-2025. Але чи легітимізує це якимось чином Лукашенка, я дуже сумніваюся”, — зазначив Вячорка.

На його думку, Лукашенко вже зараз заговорив про свій похід на вибори 2025 року, за півтора року до старту виборчої кампанії, щоб послати меседж своїм силовикам, що, мовляв, тримайтеся біля мене, я буду вас захищати.

“Лукашенко не працює на суспільство, він працює тільки на вузьке коло своїх прихильників. Це внутрішні війська, служба охорони президента, це група чиновників, у яких теж руки в крові. І посилає меседж їм, що, мовляв, я буду з вами, буду боротися за вас, а якщо прийде Тихановська — вас усіх посадять. Тому в 2025-му готуйтеся мене захищати”, — сказав Вячорка.

Коли Лукашенко каже слово “вибори”, це не про голосування. Для нього вибори — це революційна ситуація, це протест, додав спікер.

“Для нього це знову 2020 рік, це нова Тихановська. І тому Лукашенко психологічно себе намагається запевнити, що 2020 рік не повториться. Хоча, я думаю, підсвідомо він розуміє, що за будь-якого тригера суспільство знову спалахне”, — резюмував Вячорка.

Він також вважає, що очільник Кремля Путін зацікавлений у тому, щоб Лукашенко залишався на своїй посаді і змінювати його не планує.

“Я думаю, що Путін для Лукашенка — головний союзник і опора. Саме до Путіна він звертається, апелює, коли йому треба отримати підтримку силовиків. Вони можуть не боятися сміятися з цього старіючого діда-шизофреніка, але Путіна, звичайно, бояться. І я не думаю, що Путін буде міняти Лукашенка на когось іншого. Чи є взагалі такий варіант. Для Путіна Лукашенко — це знахідка, діамант, надія, щоб зберегти контроль над Білоруссю без відкриття будь-якого нового фронту”, — акцентував Вячорка.

Обидва диктатори розуміють, що для них ця війна — остання, і що вони мають один одного підтримувати за будь-яку ціну, доповнив спікер.

Читайте також: Лукашенко боїться повторення 2020 року, Путін — його єдиний захист, — Вячорка

Нагадаємо, у Білорусі 25 лютого відбулися парламентські та місцеві “вибори”. У Держдепартаменті США їх назвали фіктивними. І зазначили, що голосування відбувалося “в атмосфері страху” і говорити про демократичне волевиявлення не є можливим.

Прямий ефір